PDA

View Full Version : Интелигентните разговори.



Cornix
08-18-2014, 16:47
Здравейте!

Първо ще започна с малко бекграунд информация за мен, тъй като от днес станах по-активен във този форум. Аз съм момче, на 17 години и сега ще бъда 12 клас.

Второ - искам да отбележа, че тук не целя да се изповядам, оплача, потърся съвет. Това което искам е малко коментар и вашето мнение, ще оценя да няма неща които са извън темата...

А сега, темата. Защо е толкова странно да се водят интелигентни разговори?! Първо ще почна с пример. С една приятелка стояхме и си говорехме малко по-задълбочено на една улица, през която минават доста хора, който ни подминаваше все ни гледаше като извънземни.. и тук не говоря само за младежите, дори хората 35+, дори понякога чувах коментари от сорта на "Глей ги пЪ тия философи" или "Виж ги брат кви са смешни тия двамата" (това разбира се не бяха коментари на хората от 35+ възрастова група :D ). Друг мой въпрос е, защо е толкова трудно да си намериш събеседник за такъв разговор? Само на мен ли ми доставя огромно удоволствие когато с един човек не си говорим САМО за ежедневните глупости и на диалект? Особено от женската част ми е много трудно да намеря такъв човек, толкова рядко ми се случва че когато преди 2 дни случайно попаднах на такъв човек си казах УОУ (на глас :D ), бях стъписан като я видях как отговаря на въпросите и писанията ми (аз винаги пиша мааалко по-задълбочено и мисловно)... за съжаление по стечение на обстоятелствата с това момиче не можем да пишем вече... но толкова ли са малко тези хора, толкова ли е рядко, че когато срещна един да се изненадам толкова много?

Кажете вие какво мислите, споделете ваши истории, случки, преживявания.. коментирайте по темата и моля бъдете позитивни :)

nIkEnCeTy_bE
08-18-2014, 16:56
Аз имам чувството, че хората тотално за загубили пътя ли или въобще не са го намирали. Иначе интелигентен разговор всеки го разбира различно. Аз съм виждала как хора се радват, че упътили даден чужденец до някоя улица и това е супер интелигентно в техните очи. Да не говорим за многобройните шестици и дипломата 5,80, която говори коооолко си интелигентен. Смях.

Cornix
08-18-2014, 17:06
Според мен оценките никога не са били мярка за интелект, може да се считат за мярка за памет :D но и това не е баш така.. права си, че всеки има различна дефиниция за това, но мисля че разбра каква е моята и какво се опитвам да кажа :)

Ronney
08-18-2014, 17:13
Просто ценностите и разумът на хората тотално се е променил . Мога да кажа ,че почти всичко от реколта след '95-'96 не може и не иска да води интелигентни разговори . Предпочита се да се мрънка , да се говори кой с кого спал , кога се напил и т.н. А тези които отправят тези тъпи коментари повярвай ми явно са доста под нивото ти , не смятам ,че е смешно някой да говори за смислени теми. А на теб ЕВАЛА ! :)

nIkEnCeTy_bE
08-18-2014, 17:14
Така е, но не е невъзможно да намериш. Има много интелигентни хора и от всеки може да научиш по нещо. Просто си отсей обкръжението и продължавай да вярваш в хората. Аз в момента като виждам с какви хора ще уча 4 години и се отчайвам, честно казано. Но пък знам, че личният кръг зависи изцяло от мен, а и аз не се влияя от хората, което е доста важно, за да успееш. ;)

Auriss
08-18-2014, 17:14
аха, тоест склонноста към бръщолевене ти е критерият, не познанията. Интелигентна тема се очертава

Cornix
08-18-2014, 17:24
Auriss, аз не считам интелигентен разговор САМО споделяне на някакви факти, има много повече от това в моето разбиране, като например как информацията е поднесена, какви думи се използват по какъв начин се използват, стилът на говорене, ако мислиш, ако искам само познания ще си купя енцикопледия, за да чета скучните факти, тук говорим за общуване между двама души на ниво над ежедневен и обикновен разговор...

Относно горните 2 коментара, напълно съгласен съм с вас. Не съм изгубил надежда в хората, както се казва - надеждата умира последна, освен ако не я изпревариш :D , но специално моят град не е особено голям и такива хора са малко и се крият :D , а що се относя до странните коментари, никога не се обиждам от тях :)

anonymous895156
08-18-2014, 17:25
чуя ли как някой на улицата се пъне да демонстрира вербална интелигентност като тук http://www.teenproblem.net/forum/showthread.php/567471-%D0%A2%D0%BE%D0%B9-%D0%B5-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D1%8A%D0%BD-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D 1%8F%D1%82%D0%B0-%D0%BC%D0%B8-%D0%BD%D0%BE-%D0%B5-%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D0%BA или да цитира някакви дълбоки мислители като дан браун и паулу коельо, направо се изприщвам
понякога пък не съм съгласен с гледната точка на говорещия и затова му хвърлям странни погледи


Друг мой въпрос е, защо е толкова трудно да си намериш събеседник за такъв разговор?

ако наистина питаш защо е така, значи не си много интелигентен

anonymous895156
08-18-2014, 17:27
Просто ценностите и разумът на хората тотално се е променил . Мога да кажа ,че почти всичко от реколта след '95-'96 не може и не иска да води интелигентни разговори . Предпочита се да се мрънка , да се говори кой с кого спал , кога се напил и т.н. А тези които отправят тези тъпи коментари повярвай ми явно са доста под нивото ти , не смятам ,че е смешно някой да говори за смислени теми. А на теб ЕВАЛА ! :)

или може би просто 12-годишните нямат навика да обсъждат немската философска школа в свободното си време

Auriss
08-18-2014, 17:29
Никак зле няма да ти дойде една енциклопедия ;]

Може на простото_кану да пишеш, той обича да весели околните с фрази като
разкрепостява от кеф. Аман от невежи апологети

//нищо лично, днеска станах с гъза нагоре

SHPAIdURmeN
08-18-2014, 17:32
[QUOTE=dimitar.,;11153723]или може би просто 12-годишните нямат навика да обсъждат немската философска школа в свободното си време[/QUOTЕ]

Kaто чуя философия ми става смешно :lol:

Evterpa
08-18-2014, 17:36
Ronney,

Не е голяма тайна, че мрачните прогнози за новото поколение не са от днес. Ехеее... още древните са драскали апокалиптични картини във въображението си.
Целият ти коментар е клише, което очевидно не му пречи да бъде претенциозен ;).
Авторе, разбрах, че не искаш съвети, ала интелигентни хора има и не са в камерен състав. Трупай нови познанства, провокирай и бягай максимално от наложените малоумия, че съществата с мозък не ходят, да кажем, по нощни заведения. Факт е, че клубовете обикновено не привличат типа момичета, който ти смяташ за рядък, но не в мястото е ключът от бараката. Освободи се от собствените си рамки и по-често давай шанс на хора, с които привидно нямате общо.

anonymous708973
08-18-2014, 17:37
Auriss, аз не считам интелигентен разговор САМО споделяне на някакви факти, има много повече от това в моето разбиране, като например как информацията е поднесена, какви думи се използват по какъв начин се използват, стилът на говорене, ако мислиш, ако искам само познания ще си купя енцикопледия, за да чета скучните факти, тук говорим за общуване между двама души на ниво над ежедневен и обикновен разговор...

Честно казано, но не забелязвам някакъв особен изказ от твоя страна. Не казвам, че постът ти трябва да изглежда като научен текст, защото би било смешно предвид мястото на общуване, но... някак очаквах да видя някакво свидетелство за това "задълбочено и мисловно" писане.

На какви теми, които намираш за интелигентни, си дискутирал досега?

Cornix
08-18-2014, 17:38
Казваш ''демонстрира вербална интелигентност'' все едно това е нещо необичайно за този човек, ако е необичайно за теб, приеми, че за някой хора това е нормален начин на общуване, аз пък се ''изприщвам'' като някой почне да говори без аргументация

Cornix
08-18-2014, 17:43
Всичко зависи от човека с когото дискутирам, ще дам пример с брат ми, с когото дискутирахме идеята във филма люси, доколко е възможно всичко това и дали си заслужава всичкото това знание и цялата тази сила, на цената да изгубиш всичко човешко в себе си. С момичетата не говоря за такива неща съответно... при тях говоря за неща свързани с тях по някакъв начин...

Evterpa, вярвай ми, аз на хората давам достатъчно шансове, от шанс човек не съм лишил :D
(мерси за съвета все пак, оценявам го)

anonymous895156
08-18-2014, 17:43
някой хора

вербално интелигентен трета степен

всъщност този тип интелигентност предполага съобразяване на изказа в зависимост от речевата ситуация, колкото е необичайно да кажа "харабия ли си майка??" на кмета по време на посещение в общината, толкова е и странно да чуя как някой се опитва да говори като списание по ядрена физика пред кварталния магазин. естествено, че ще го погледна странно, може и коментар да направя, ако е нещо фрапиращо

Auriss
08-18-2014, 17:46
харабия ли си майка??
:lol:
Жалко, че нямам работа в общината. Интересно ще е да се пробва :lol:

Cornix
08-18-2014, 17:50
Това съобразяване с речевата ситуация не значи че ако някой дойде и ми каже "еееееее баткаа кво става бе копеленце" трябва да говоря по същия начин, затова и не виждам какво лошо има да говориш по такъв начин пред ''кварталния магазин'', освен това аз не говоря със строги научни теми или с архаични думи, така че не би било проблем дори 12 годишен да разбере за какво говоря, просто изказвам мнението си и мислите си по различен начин от в момента най-използваният в тази възрастова група.

Ronney
08-18-2014, 17:59
Ей!Много сте лоши ! Никой не говори за цитиране на термини от ядрената физика или пък подобни .Според мен става дума да не се говори като някакъв селяндур ,а човек да има поне някаква елементарна култура и когато стане въпрос за някоя по-сериозна тема да може да се изяви и изкаже мнението си . И не ,не е нужно човек да знае всичко или пък да се хвали с това ,но е хубаво човек да знае за годините си достатъчно . Очаквам цитиране + задълбочен,дълъг и философски коментар как мнението ми не е правилно :D
Съгласна съм ,че си има време и място да се говори за по-сериозни теми (И не , магазинът не е от тях :D) .

Cornix
08-18-2014, 18:10
Ей!Много сте лоши ! Никой не говори за цитиране на термини от ядрената физика или пък подобни .Според мен става дума да не се говори като някакъв селяндур ,а човек да има поне някаква елементарна култура и когато стане въпрос за някоя по-сериозна тема да може да се изяви и изкаже мнението си . И не ,не е нужно човек да знае всичко или пък да се хвали с това ,но е хубаво човек да знае за годините си достатъчно . Очаквам цитиране + задълбочен,дълъг и философски коментар как мнението ми не е правилно :D
Съгласна съм ,че си има време и място да се говори за по-сериозни теми (И не , магазинът не е от тях :D) .

+1... особено това за отношението към по-сериозните теми и задълбочени въпроси.. и стига с тоя негативизъм бе хора, само критики само критики :D ще си докарате някоя стресова болест :D

Fisherman
08-18-2014, 18:21
И за какво си говорите,за струнната теория или за ранните години на Айщайн?

xoxi
08-18-2014, 18:29
Цялата тази тема е едно объркано разбиране за интелигентността.
А с напъни не се става интелигентен.

golemiq_korab_minava
08-18-2014, 18:32
не съм чел темата, но ми е странно как повечето хора не ги интересува нищо. Смисъл, ежедневните им разговори са - кво са яли, кво са пили, кво са срали. Нямат желание да изгледат един филм по дискавъри, нямат желание да бръкнат в една енцикопедия, не ги интересува това, което става извън техния двор. пф
а мързелът е заразен

Illusion772
08-18-2014, 18:40
Не знам защо се хванахте за изразите като "батка" , "пич" или изразите които използваме в разговор на улицата с "бро-тата". Лично аз смятам че един интелигентен човек е способен както да използва тези изрази, така и както спомена автора да води смислен (интелигент) разговор - в зависимост от средата и хората сред които се намира.
Другото което прочетох по-горе беше за оценките. Авторе сега ще си 12 клас и сега тепърва ще се сблъскаш с така наречените студенти по документи - които започват да влизат от януари месец , чрез някои от хилядите предварителни изпити и се бият в гърдите, че ще учат никому неизвестна и ненужна специалност , но все пак ще са "вишисти". Така че това дали един човек е завършил с пълно 6 - не значи нищо.
Другото беше за наборите - аз съм представител на "реколта 95" и мога да кажа че доста от моите набори са изключително интелигентни и умни хора , да вярно винаги има - боклуци и тъпаци , но в голямата си степен набор 95 (Поне в моя град) не е лош. Но за съжаление не мога да кажа същото за набори като 97-8-9 там е някаква пълна деградация. Там мнозинството от момичетата са курви , а момчетата "тарикати". Аз сега като ги погледна и си спомня при мен какви бяха 9-10-11 клас , и какви са за тях лошо ми става. За учене ще си призная че преди 12 клас не съм учил чак толкова сериозно , както и останалите ми набори , но поне тренирахме правехме от време на време нещо смислено , а сегашните лапета не излизат от кафета , 10клас с татуировки , всеки ден пиян и напушен ( и не си представяйте дискотеки , а мазета и гаражи ).

Cornix
08-18-2014, 18:44
Не знам защо се хванахте за изразите като "батка" , "пич" или изразите които използваме в разговор на улицата с "бро-тата". Лично аз смятам че един интелигентен човек е способен както да използва тези изрази, така и както спомена автора да води смислен (интелигент) разговор - в зависимост от средата и хората сред които се намира.
Другото което прочетох по-горе беше за оценките. Авторе сега ще си 12 клас и сега тепърва ще се сблъскаш с така наречените студенти по документи - които започват да влизат от януари месец , чрез някои от хилядите предварителни изпити и се бият в гърдите, че ще учат никому неизвестна и ненужна специалност , но все пак ще са "вишисти". Така че това дали един човек е завършил с пълно 6 - не значи нищо.
Другото беше за наборите - аз съм представител на "реколта 95" и мога да кажа че доста от моите набори са изключително интелигентни и умни хора , да вярно винаги има - боклуци и тъпаци , но в голямата си степен набор 95 (Поне в моя град) не е лош. Но за съжаление не мога да кажа същото за набори като 97-8-9 там е някаква пълна деградация. Там мнозинството от момичетата са курви , а момчетата "тарикати". Аз сега като ги погледна и си спомня при мен какви бяха 9-10-11 клас , и какви са за тях лошо ми става. За учене ще си призная че преди 12 клас не съм учил чак толкова сериозно , както и останалите ми набори , но поне тренирахме правехме от време на време нещо смислено , а сегашните лапета не излизат от кафета , 10клас с татуировки , всеки ден пиян и напушен ( и не си представяйте дискотеки , а мазета и гаражи ).

Thank You +1

DeHu
08-18-2014, 19:22
Струва ми се нещо,че се надценяваш.Мен само ме интересува как аджеба ви слушат хората по улицата,че чак и в разговора да ви се намесят.Крещите интелигентни изрази или?

Aeternal
08-18-2014, 19:32
Auriss, аз не считам интелигентен разговор САМО споделяне на някакви факти, има много повече от това в моето разбиране, като например как информацията е поднесена, какви думи се използват по какъв начин се използват, стилът на говорене, ако мислиш, ако искам само познания ще си купя енцикопледия, за да чета скучните факти, тук говорим за общуване между двама души на ниво над ежедневен и обикновен разговор...
:)

:D :D
Бахти чекиджииската тема.
Единственото свястно приложение на формата на изказа е да прикрива липсата му на съдъжрание.

anonymous708973
08-18-2014, 19:48
вербално интелигентен трета степен

всъщност този тип интелигентност предполага съобразяване на изказа в зависимост от речевата ситуация, колкото е необичайно да кажа "харабия ли си майка??" на кмета по време на посещение в общината, толкова е и странно да чуя как някой се опитва да говори като списание по ядрена физика пред кварталния магазин. естествено, че ще го погледна странно, може и коментар да направя, ако е нещо фрапиращо

Да!
Aeternal, вземи си бележка, че се поизложи леко.

Evterpa
08-18-2014, 19:50
Aeternal, вземи си бележка, че се поизложи леко.
Защо?

FAKE IT
08-18-2014, 20:13
Мен ако питаш, хората не са се смяли на темата ви на разговор, а на предполагаемо смахнатата ви тоналност и начин на изказ, щото за едно минаване покрай вас в рамките на 3-4 секунди, едва ли ще вникнат в същността на предполагаемата ви интелектуална тематика.

Съдържанието на разговора не играе толкова определяща роля, доколкото си обеден, че си мислиш, а дори и не предполагаш, че допускащо изпускаш измеждуреден фактор, като този.

П.С: Дано звучи достатъчно ентелегентно, за да ме разбереш. Рийш ли ма?

LadyDi
08-18-2014, 20:31
Всичко зависи от човека с когото дискутирам, ще дам пример с брат ми, с когото дискутирахме идеята във филма люси, доколко е възможно всичко това и дали си заслужава всичкото това знание и цялата тази сила, на цената да изгубиш всичко човешко в себе си. С момичетата не говоря за такива неща съответно... при тях говоря за неща свързани с тях по някакъв начин...

Смяташ, че ние не можем да разберем идеята зад филма ли? Или не можем да обсъждаме колко невероятни глупости има в него? ;)


Съдържанието на разговора не играе толкова определяща роля, доколкото си обеден, че си мислиш, а дори и не предполагаш, че допускащо изпускаш измеждуреден фактор, като този.

ех, почти ме грабна

FAKE IT
08-18-2014, 20:58
Радвам се, че почти грабнах личната си редакторка.
Почти ще се постарая повече следващия път, за да е пълно удоволствието :D

Blab
08-18-2014, 21:01
покрай мен има предимно (да не кажа единствено) интелигентни хора.
това никак не (ми) е достатъчно.

Aeternal
08-18-2014, 22:09
Да!
Aeternal, вземи си бележка, че се поизложи леко.

Каза човека, който все се мъчи да ме обори с чужди постове...

tireheb
08-18-2014, 22:18
ай ше ви са и на глупашките теми
същото като "що сички жени са курви"
и "що всички мъже са еднакви"

таквиз заслужавате, таквиз намирате
обсъждали били "люси".. дай ножа да гръмна

Blab
08-18-2014, 22:20
)))))))))))))))))))))))!

draid
08-18-2014, 22:42
Не,не,не това с Lucy не трябваше да го даваш за пример. А хайде сега да си дефинираме интелигентен разговор, защото ми е много интересно да чуя. Много ми е интересно и на каква тема точно си говорихте докато ви се чудеха хората ?

SHPAIdURmeN
08-18-2014, 22:46
Не,не,не това с Lucy не трябваше да го даваш за пример. А хайде сега да си дефинираме интелигентен разговор, защото ми е много интересно да чуя. Много ми е интересно и на каква тема точно си говорихте докато ви се чудеха хората ?

+
Днеска се разбиваш :lol:

anonymous708973
08-19-2014, 14:26
Защо?

Защото всеки интелигентен човек съобразява формата на изказа си със ситуацията, в която се намира.
Едно и също съдържание може да бъде поднесено по няколко различни начина. Това прави твърдението му "единственото свястно приложение на формата на изказа е да прикрива липсата му на съдържание" пълен булшит. Или чисто и просто теза на човек, който е расъл в саксия и говори с майка си, професора си и кравите на село по един и също начин.

Aeternal
08-19-2014, 14:48
PinkPan7her хапни някой шоколад и/или пенис. Ставаш досадна.
Вадиш от контекст думите по тема в която - цитирам :
" аз не считам интелигентен разговор САМО споделяне на някакви факти, има много повече от това в моето разбиране, като например как информацията е поднесена, какви думи се използват по какъв начин се използват, стилът на говорене, ако мислиш, ако искам само познания ще си купя енцикопледия".
Кажи ми как това не е форма за сметка на съдържание?

И в повечето случай формулата е валидна: като някой започне да ти разтяга локуми и да се изразява завъртяно и ползва термини за нещо което може да се обясни просто обикновено или лъже, или не знае за какво говори.

LadyDi
08-19-2014, 14:51
Обожавам да разтягам интелигентни локуми, особено в деловата кореспонденция :cool:
Факир съм на 3 машинописни страници, много завоалирано да кажа на някой да си го нашиба ;)
Интелигентна работа, майна.

kalpazanka
08-19-2014, 14:52
ех, почти ме грабна

И на мен тва ми избоде очите.


Обожавам да разтягам интелигентни локуми, особено в деловата кореспонденция :cool:
Факир съм на 3 машинописни страници, много завоалирано да кажа на някой да си го нашиба ;)
Интелигентна работа, майна.
:lol: :lol: :lol:

Не, честно, идол си ми!

anonymous708973
08-19-2014, 16:50
PinkPan7her хапни някой шоколад и/или пенис. Ставаш досадна.
Вадиш от контекст думите по тема в която - цитирам :
" аз не считам интелигентен разговор САМО споделяне на някакви факти, има много повече от това в моето разбиране, като например как информацията е поднесена, какви думи се използват по какъв начин се използват, стилът на говорене, ако мислиш, ако искам само познания ще си купя енцикопледия".
Кажи ми как това не е форма за сметка на съдържание?




Ами, казвам ти: има ОГРОМНО значение как се изразяваш. Едно и също нещо би следвало да се казва по различен начин на различни хора!
ЕДНО И СЪЩО НЕЩО СЕ КАЗВА. Превод: Съдържанието е там, съществува, при това е същото.

Локумите са друга работа.

Лейди Ди, много респект. И въпреки че е хумористично, примерът ти е брилянтен - да кажеш "начукай си го" не е приемливо. Затова променяш формата, но съдържанието остава същото :)
Това го видях покрай майка ми, когато един нахален грък твърдеше, че при купуване на стока за 60 цента и продаването й за 6 евро, не можело да му увеличат доставната цена с 50%, защото "едвам щял да прави small profit". Е, много учтиво му беше казано да си го нашиба 8-)

Starless
08-19-2014, 19:35
Дефинирай ми "интелигентен разговор"...

Cornix
08-19-2014, 19:46
Мерси на всички позитивно и негативно отговорили, информацията която целях да получа я получих (както и предполагах), сега моля някой човек с администраторски права да заключи темата, мерси предварително...

kalpazanka
08-19-2014, 19:47
Аз.