PDA

View Full Version : Здравна осигуровка



evilgirl95
08-24-2014, 11:55
Здравейте. Тази година завърших 12 клас. От септември ще уча в университет, но ми казаха, че трябва да си платя осигуровките за юли, август..... и вчера разбрах, че трябва да го направя до 25-ти, иначе имало наказания. Въпроса ми е към някого,който е наясно-вярно ли е това? Нямам ли право на 3 месеца бонус след като завърша (поне така ми каза човек, който е завършил преди 4 години). И какви са тези неустойки или там каквото и да е?! Утре е 25-ти, а аз дори не знам къде се ходи!

nIkEnCeTy_bE
08-24-2014, 12:07
По принцип здравните осигуровки се спират, ако не са плащани най - малко 4 месеца. Не ти казвам да не ги плащаш де. И да, вярно е, осигуровките трябва да ги платиш до 25-ти вкл. във НАП /Национална агенция по приходите/ към съответният град. По принцип осигуровките се плащат месец за месец, т.е трябва да мине съответният месец, за да ги платиш. Но може и наведнъж.

evilgirl95
08-24-2014, 12:11
Благодаря за бързия отговор! :)

Ryuko
08-24-2014, 12:25
Здравейте. Тази година завърших 12 клас. От септември ще уча в университет, но ми казаха, че трябва да си платя осигуровките за юли, август..... и вчера разбрах, че трябва да го направя до 25-ти, иначе имало наказания. Въпроса ми е към някого,който е наясно-вярно ли е това? Нямам ли право на 3 месеца бонус след като завърша (поне така ми каза човек, който е завършил преди 4 години). И какви са тези неустойки или там каквото и да е?! Утре е 25-ти, а аз дори не знам къде се ходи!
След като си завършил средно университетът ти ги плаща здравните, но юли,август,септември не се учи и затова ти трябва да си ги плащаш. Следващата година по същото време пак трябва да плащаш за тия месеци.
Ако учиш задочно, всичко се плаща от теб или от работодателя ти.

RapExotic
08-24-2014, 14:52
Следващата година по същото време пак трябва да плащаш за тия месеци.


Няма такова нещо. Щом си приет в университет, държавата ти плаща осигуровките за целия срок на обучение. Включително и ваканциите.

Преди един месец ходих да си плащам осигуровките за времето преди университета, тоест за преди две години и не ми искаха никаква наказателна такса или неустойка. Просто отиваш в НАП, търсиш информация за "изясняване на здравноосигурителен статус", казват ти за кои месеци имаш да плащаш и отиваш в банковия клон със съответните документи за да ги платиш.

3oPuTy
08-24-2014, 16:39
Първо - завърших преди 4 години и определено тогава също се плащаха тези месеци.
Второ - от университета ти плащат осигуровките само ако си редовна форма на обучение. Това го споменавам, защото не видях да пишеш каква точно ще си.

evilgirl95
08-24-2014, 17:58
Благодаря на всички! Утре ще отида да си оправя нещата!

teenems
09-03-2014, 14:03
Осигуровките трябва да се плащат.Аз ги плащам от юни сега ще платя и за септември и от октомври ще ми ги плаща университетът.Ако не се лъжа скоро наистина споменаха нещо за глоби..