PDA

View Full Version : Лични документи - изписване на името на латиница



DukeSolinus
08-25-2014, 15:48
Предварително се извинявам ако темата не е за този раздел, но дълго се чудих къде да я публикувам.
Искам да попитам дали някой има представа дали е възможна промяна на изписването на името ми в личната карта и паспорта?
От една година живея във Великобритания и името ми е изписвано по различни начини на много места и е много объркващо. Когато попълвам важни документи в банка или пък да си получа парите някъде ми правят проблем и се съмняват дали става въпрос за същото физическо лице.
Казвам се Александър и по принцип по лична карта името ми на латиница е изписано като Aleksandar. Дали е възможно (и как) името да бъде променено на Alexander?

Благодаря предварително. :)

tori
08-25-2014, 20:25
Добре дошъл в клуба, мойто име на личната карта е объркано два пъти. Ама съдба. Като ходих да си вадя новата карта ми казаха, че трябвало някакъв друг официален документ от чужда държава. Например документи някакви за граданство и подобни. Или поне така ми е останало в ума, нямам идея.

DukeSolinus
08-25-2014, 21:23
Най-досадно е когато ми изпращат пари по moneygram и накрая вместо "a" е написано "e". Офиса, в който ходя по-редовно не ми правят толкова проблем след 3тият път вече, но веднъж се видях в чудо докато бях в Лондон. 2 дни се разкарвах до офиси и трябваше на ново да ми ги изпращат. :D

Auriss
08-26-2014, 06:12
потърпи още някоя и друга година и си смени гражданството лел
Имената на латиница в ЛК се изписват по някакъв стандарт там, който изкараха още преди година, когато се канехме да влизаме в ЕС. Съмнявам се специално за теб да се направи изключение и да ти го напишат .... грамотно.

http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135623667

// ташак си правя, де, но сме в ЕС и реално е все тая

tori
08-26-2014, 09:42
Мен ме изписват Viktoria... Имам познати адашки, дето са Victoria или Victoriya. Когато на 14 години отидеш да си вадиш първата лична карта, има едно поле да си изпишеш името на латиница, предполагам там майката го е вписала грешно. Нямам спомен. И честно казано до момента не ми е правило проблем това, но си ме дразни като знам, че го има.

an7raks
08-27-2014, 11:43
Когато си вадиш първата лична карта, си изписваш името на латиница.
Aleksandar си е правилното, което няма нищо общо със Alexander /Алекзандър мисля се чете/. Това е все едно да си превеждаш името...

DukeSolinus
08-27-2014, 12:12
Когато си вадиш първата лична карта, си изписваш името на латиница.
Aleksandar си е правилното, което няма нищо общо със Alexander /Алекзандър мисля се чете/. Това е все едно да си превеждаш името...

Ясно ми е, че така е правиното, но все пак когато в няколко институции си регистриран по различен начин защото те знаят само този начин на изписване когато им покажеш, че по лична карта е различно и в някои случай просто не ти вярват, че си ти.

an7raks
08-27-2014, 12:20
Ами, обясняваш им, че си българин и им показваш как се пише... Неслучайно се носят легенди за това колко са тъпи англичаните и американците...

draid
09-10-2014, 13:44
Ти си допуснал грешката да ги оставяш да те вписват по друг начин. Аз винаги проверявам името си, особено фамилията тъй като е с "ий" как е изписана на латински.