PDA

View Full Version : Следване на медицина.



La.Francé
08-26-2014, 14:37
Здравейте. Знам че ми е рано да мисля за това, но ето че ми дойде и до главата. Решил съм да следвам образование медицина, но не намирам къде да го следвам, т.е не намирам университет, където да се предлага специалността. Може да ми помогнете. Решил съм да следвам едно от тези: невролог, неврохирургия, медицинска/клинична онкология . Моля да ми кажете къде може да се следват тези специалности/срок. Благодаря предварително!

Тромбоцит
08-26-2014, 15:21
Хуманна медицина в България може да се изучава в 6 ВУЗ-а. Обучението е за срок от 6 години. Изброените от теб специалности идват след това, под формата на специализации.

Sarafina
08-26-2014, 15:22
Освен това те очаква здраво учене. Успех! :)

La.Francé
08-26-2014, 18:52
Много благодаря за информацията! Принципно аз и сега уча, но гледам че в това има реализация! Пък друг е въпроса дали ще е в България или другаде. :) Пак благодаря Тромбоцит!

BoysInc97
08-26-2014, 20:03
Здравейте. Знам че ми е рано да мисля за това, но ето че ми дойде и до главата. Решил съм да следвам образование медицина, но не намирам къде да го следвам, т.е не намирам университет, където да се предлага специалността. Може да ми помогнете. Решил съм да следвам едно от тези: невролог, неврохирургия, медицинска/клинична онкология . Моля да ми кажете къде може да се следват тези специалности/срок. Благодаря предварително!

Здравей! Както казва Тромбоцит медицинските университети са 6 в България - София, Пловдив, Стара Загора, Плевен и Варна. Във всички се кандидатсва с изпит по химия и биология (по различен конспект за всеки университет - и различно от това, което се учи в уч-ще, така че ти препоръчвам по-засилено да си учиш тези предмети - не е задължително да ходиш на уроци, но да си вземеш учебници за кандидат-студенти и да видиш конспектите.) Обучението трае 5 години, след които имаш една година стаж и се дипломираш. После започваш работа и специализация - може да бъде и в неуниверситетска болница. Трябва да работиш в даденото отделение и да ходиш на курсове, упражнения, лекции и т.н. като срока за специализация за всяка специалност е различен. Неврологията е 4 години, неврохирургията е 6 или 7 - не съм сигурен и т.н.

а ти всъщност колко си голям?

Това е, което мога да ти кажа за сега. Ако имаш други въпроси - пиши :)

pifiella
08-28-2014, 10:14
Тръпки ме опиват като чуя онкология.........
Трябва ти четене и зубрене,ама не на учебничето по химия от гимназията,а на нещо 1000 пъти по-дебело и красиво, с надпис органична и неорганична химия за кандидати в МУ...
Изпитите са мамата си джаса :D Има си курсове по химия, които са задължителни,ако искаш да влезеш. По биология можеш да учиш и сам/а,но поне две години сериозна подготовка ти трябва. Те някои хора започват от 8-ми клас да се подготвят. А пък,ако те приемат ще трябва да забравиш за известно време кафета и кръчми, и да свикнеш с миризмата на формалина.
Успех!
пс: Това ми е нереализираната мечта, която отложиш за следващия живот.

ayaska
09-05-2014, 08:57
Съвет ако си се запътил към МУ Пловдив- намери си учител от университета по химия ;) Такива задачи си измислят на тия кандидат-студентски, че не е истина. Тази година им се падна задача от материала по биохимия за 2ри курс :D

TheRanger
09-05-2014, 12:41
Ако напишем задача само така,без обясненията -много ли ще ни намалят оценката и с колко,при положение,че сме писали и по двете теми

Тромбоцит
09-05-2014, 13:40
Зависи за къде става дума. В МУ Пловдив задачите са 80% от оценката и трябва да бъдат широко разписани (честа практика е да се дава синтез на лекарствени вещества като - парацетамол, психотропни и прочие. В МУ София/Варна си имат издадени сборници с по около 400 задачи и се падат някои от тях на изпита, като пак тежестта е 80% за задачите.
Последно като гледах в СУ-то бяха на някакъв тест + няколко задачки.

JullieeK
09-05-2014, 14:18
Подготовката по химия е от много голямо значение.Както ти казаха по биолигия можеш и сама, но ако имаш добра дисциплина.Намери си добър учител и се готви 2 години за изпитите.
Не виждам нищо трудно в задачите по химия в Пловдив.На КСК 2012, когато се явих бяха меко казано елементарни, поинтересувах се и за задачите през следващите години и ми се сториха сравнително лесни.

JullieeK
09-05-2014, 14:22
Съвет ако си се запътил към МУ Пловдив- намери си учител от университета по химия ;) Такива задачи си измислят на тия кандидат-студентски, че не е истина. Тази година им се падна задача от материала по биохимия за 2ри курс :D

Голяма грешка.Никога не си намирай учител от унито.Първо взимат безбожно високи такси, второ дават само еднакъв типаж задачи, каквито си ''мислят ", че ще се паднат.Изобщо не си струва до хвърляш пари на вятъра, има къде къде по-добри учители, които ще ти обърнат и много повече внимание.
Успех :)

ayaska
09-05-2014, 17:21
Аз също бях на КСК 2012 и не беше трудна задачата, но беше специфична. Тази година се падна норадреналин- точно лятната сесия го учих за изпита по биохимия, който е 2ри курс :) Преподавателите наистина взимат доста скъпо, но знаят какво се дава като тип задачи. Все пак всеки си решава индивидуално за бъдещето.

Тромбоцит
09-05-2014, 17:56
Както се казва в горното мнение, задачите по химия в МУ Пловдив не са съобразени с подготовката в СОУ, та дори и в гимназиите с профилирана подготовка. Синтеза на аналгетици и психотропни според мен не е заложен в програма на МОН, ама :)

ayaska
09-06-2014, 08:13
То и синтеза на адреналин и норадреналин също го нямаше до 12 клас, но това са подробнсти :D

JullieeK
09-06-2014, 10:07
Аз също бях на КСК 2012 и не беше трудна задачата, но беше специфична. Тази година се падна норадреналин- точно лятната сесия го учих за изпита по биохимия, който е 2ри курс :) Преподавателите наистина взимат доста скъпо, но знаят какво се дава като тип задачи. Все пак всеки си решава индивидуално за бъдещето.

Може и да си права, имам колеги, които са били при преподаватели от университета и не са останали с добри впечатления.Все пак от човек до човек има разлика.Аз нито по биология, нито по химия не съм била при преподавател от уни и пак си останах доволна.Трябва да се проучи много добре, защото като гледам какви невежи ни приподаваха по химия и биохимия и лошо ми става :D

SexyBitch
09-07-2014, 21:20
Подготовката по химия е от много голямо значение.Както ти казаха по биолигия можеш и сама, но ако имаш добра дисциплина.Намери си добър учител и се готви 2 години за изпитите.
Не виждам нищо трудно в задачите по химия в Пловдив.На КСК 2012, когато се явих бяха меко казано елементарни, поинтересувах се и за задачите през следващите години и ми се сториха сравнително лесни.


В такъв случай са те приели? :)

JullieeK
09-07-2014, 21:24
Приели са ме, да :D Мн зор първите 2 години, ама си струва.