PDA

View Full Version : мразя сестра си и родителите миме подтискат може ли малко съвети ?



lilee
08-29-2014, 07:34
Аз съм на 16 , а сестра ми е с 5г. по-малка от мен , но винаги успява да изкара мен виновна и майка ми винаги и вярва и я защитава за всяко едно едно нещо . Според майка ми аз съм по-голяма и не трябва да забелязвам на сестра ми , защото тяе по-малка и не разбира . На мен ми писна постоянно да я глезят каквото поиска това и се купува , винаги трябва да е с мен цяло лято се мъкнеше с мен , трябваше да се грижа за нея постоянно , а тя само ме унижда и не ме слуша . Тя е болна от епилепсия и трябва дори през лятната ваканция аз та ставам рано за да я гледам , защото родителите ми са на работа , а тя веднъж неми е помогнала с домакинската работа . Една сутрин ме болеше адски корема и я помолих тя да свърши малко къщна работа , а тя се направи на приятно разсеяна и излезе с приятелки , а сутрин колко мие трудно да я събуждам пък не е истина половин един час я умолявам да става , а тя ми крещи , че не и се ставало . Извинявай , но на мен дали ме ства толкова рано заради нея ?! - не , но не съм се оплаквала . На мен ми писна всяка сутрин аз си троша нервите с нея , че и с татко ми постоянно ми натяква да уча английски , че като стана на 18 да съм си намирала по-лесноработа , нямал намерения цял живот да ме издържа , след това изказване на мен ми кипнаи на следващата сутрин пак имаше скандал със сестрами и реших нищо да не правя не чистих вкъщи (за да ги накажа малко да се осъзнаят , че и аз имам нужда от почивка ) , а майка ми като се прибра отработа така се разбесня и пак аз виновна , а сестра ми се равява назад напред с приятелки ,а аз половиния ми ден минава като детегледачка и чистачка . Нямам почивка дори и през лятната ваканция и майка ми се обръща и ми казва , че нищо не съм правела и ме убижда дебела съм била не знам си кво . Не може всички а изглеждаме слаби едни и съъщи кг имаме,но аз изглеждам по-едра и постоянно ми го натяква :(
И не е само това има още много работи какво да правя ? Объркана съм вече :(((

Smrazqvashta
08-29-2014, 07:52
Мило момиче, омразата не е решение, колкото и афектирана да си.

Напълно съгласна съм, че не ти е лесно. Едва на 16 години си и имаш толкова отговорности. Но приеми, че сестра ти е все още много малка. Тя е едно дете със здравословен проблем, което си няма и понятие от живота. Тя не вижда и осъзнава нещата, които се случват по начина по който ти ги виждаш и разбираш. Опитай се да бъдеш по търпелива, когато порасне малко ще осъзнае, че ти наистина си важна част от живота си и ще съумее да те оцени.

Не обръщай внимание на обидните и думи и закачки, гарантират ти, че те са лишени от смисъл и тя не се замисля грам, че те обижда и наранява.
Родителите ти се държат по този начин, защото си по-голяма и се предполага, че ще разбираш нещата, които се случват за разлика от сестра ти. Предполага се, че здравословният и проблем допълнително допринася за по голямото внимание към нея. Но това по никакъв начин не означава, че тя е по-важна от теб. Просто в предвид проблема и възрастта и, тя изисква повече внимание.
Можеш само да се гордееш с постъпките си и с това, че помагаш на семейството си. Не се чувствай ощетена, убедена съм, че родителите ти го оценяват. Опитай се да поговориш за това с тях и ще видиш, че е така.

Melodies
08-30-2014, 14:51
Държат се така, защото си по-голяма и разликата в годините не е чак толкова малка, че да ви приравняват до едно ниво, особено като се има предвид болестта й. Но, според мен, това не е извинение, че сестра ти се прави на принцеса Даяна. Докато родителите ти ги няма се опитай малко да я превъзпиташ като й възлагаш задачи, например. А ако отново откаже да ги изпълни й постави ултиматуми "Ако не свършиш това, аз няма да направя онова за теб.". Вкарай я малко в ред! Говори с нея, кажи й, че и ти си човек и ти имаш нужда да излизаш с приятелки и да се забавляваш, а ако двете си поделите задачите ще свършите по-бързо и всяка ще е доволна. И с вашите говори.
Не заслужаваш такова отношение! Бъди твърда и дръж на своето!
:)

Smilee..
09-03-2014, 07:12
Здравей,аз също имам сестра.Майка ми обаче не се държи така,баща ми също.Иначе, Melodies е права,за всичко,особено за това ,че НЕ заслужаваш такова отношение!

HellMoon
09-03-2014, 08:19
Само на мен ли ми се струва, че хленчиш?
На 16 си достатъчно голяма, за да помагаш на родителите си и да вършиш домакинска работа.
Относно думите на баща ти, че няма да те издържа цял живот - е, прав е.
Не разбирам защо не искате да сте по-самостоятелни, да работите и да помагате на вашите....
Повярвай ми поставям се на твое място, не ти е лесно НО има много по-лоши ситуации, затова можеш само да се радваш, че имаш семейство. Ти си по-голямата и се предполага, че трябва да имаш повече отговорности, пък и както пише по-горе: неразбирателството помежду ви се дължи на разликата в годините. Поговори с нея /спокойно/ обясни и как се чувстваш, разпределете задачите и не забравяй, че ще дойде време, когато ще се разделите и ще се търсите една друга. Майка ти не влага чувство в думите с които те обижда, предполагам че го казва когато е ядосана.

SHPAIdURmeN
09-03-2014, 08:41
Мило момиче, омразата не е решение, колкото и афектирана да си.

Напълно съгласна съм, че не ти е лесно. Едва на 16 години си и имаш толкова отговорности. Но приеми, че сестра ти е все още много малка. Тя е едно дете със здравословен проблем, което си няма и понятие от живота. Тя не вижда и осъзнава нещата, които се случват по начина по който ти ги виждаш и разбираш. Опитай се да бъдеш по търпелива, когато порасне малко ще осъзнае, че ти наистина си важна част от живота си и ще съумее да те оцени.

Не обръщай внимание на обидните и думи и закачки, гарантират ти, че те са лишени от смисъл и тя не се замисля грам, че те обижда и наранява.
Родителите ти се държат по този начин, защото си по-голяма и се предполага, че ще разбираш нещата, които се случват за разлика от сестра ти. Предполага се, че здравословният и проблем допълнително допринася за по голямото внимание към нея. Но това по никакъв начин не означава, че тя е по-важна от теб. Просто в предвид проблема и възрастта и, тя изисква повече внимание.
Можеш само да се гордееш с постъпките си и с това, че помагаш на семейството си. Не се чувствай ощетена, убедена съм, че родителите ти го оценяват. Опитай се да поговориш за това с тях и ще видиш, че е така.

+

nikoleta_n1
09-12-2014, 14:44
Трбябва да се обичате. Нямам сестра но ако имах щях да я обичам много.

girlwithblueeyes
09-12-2014, 15:03
Само на мен ли ми се струва, че хленчиш?
На 16 си достатъчно голяма, за да помагаш на родителите си и да вършиш домакинска работа.
Относно думите на баща ти, че няма да те издържа цял живот - е, прав е.
Не разбирам защо не искате да сте по-самостоятелни, да работите и да помагате на вашите....
Повярвай ми поставям се на твое място, не ти е лесно НО има много по-лоши ситуации, затова можеш само да се радваш, че имаш семейство. Ти си по-голямата и се предполага, че трябва да имаш повече отговорности, пък и както пише по-горе: неразбирателството помежду ви се дължи на разликата в годините. Поговори с нея /спокойно/ обясни и как се чувстваш, разпределете задачите и не забравяй, че ще дойде време, когато ще се разделите и ще се търсите една друга. Майка ти не влага чувство в думите с които те обижда, предполагам че го казва когато е ядосана.
Товa

per-dead
09-17-2014, 19:25
Само на мен ли ми се струва, че хленчиш?
На 16 си достатъчно голяма, за да помагаш на родителите си и да вършиш домакинска работа.
Относно думите на баща ти, че няма да те издържа цял живот - е, прав е.
Не разбирам защо не искате да сте по-самостоятелни, да работите и да помагате на вашите....


Не съм убедена, че си права. :/
Значи, на 16 е достатъчно голяма да върши едновременно и домакинската работа, и да гледа малката си сестра, ама ако същото т'ва момиче пусне тема "Рано ли ми е за секс на 16 години?" ще започнете да и обяснявате, че е малка и да не бърза.
На тези години всеки тийнейджър се нуждае от поне малко свободен живот, а по обясненията на авторката считам, че е леко лишена от такъв.
Лятната ваканция им е дадена за почивка, ако не се лъжа, а това да гледаш постоянно някво лапенце, което на всичко отгоре се държи като принцеската на замъка, е далеч от понятието. Родителите и определено не са прави да я натоварват по този начин. Поне като работят по цял ден, не са ли се замисляли, дали бюджета не може да позволи лятна занималня или нещо от този сорт?
Към авторката: честно, не знам какъв точно съвет да ти дам, тъй като до пълнолетие родителите ти имат законно право да се "разпореждат" с теб. Та, щом до този момент си изтърпяла, ще изтърпиш и още две години.

marilyn
09-19-2014, 10:34
Вероятно имат различно отношение, защото тя страда от епилепсия. Вероятно я щадят повече, защото им е мъчно за нея. Така натоварват повече теб, а и ти си по-голямата, имат ти доверие, че можеш да се грижиш за сестра ти и домакинството. факт е, че вероятно не заслужаваш такова отношение, но се замисли, че и на родителите ти не им е лесно.

Опитай се да поговориш с тях, кажи им, че имаш нужда от повече пространство, време за себе си и не може ти да вършиш цялата къщна работа. Само не прави скандали и сцени, защото не помага.

HellMoon
09-25-2014, 15:02
Не съм убедена, че си права. :/
Значи, на 16 е достатъчно голяма да върши едновременно и домакинската работа, и да гледа малката си сестра, ама ако същото т'ва момиче пусне тема "Рано ли ми е за секс на 16 години?" ще започнете да и обяснявате, че е малка и да не бърза.На тези години всеки тийнейджър се нуждае от поне малко свободен живот, а по обясненията на авторката считам, че е леко лишена от такъв.

Затова нека има повече свободно време, да се е*е и евентуално да забременее.
Абе айде стига сте хленчили, примерът ти е неуместен. Ако има достатъчно акъл, това няма как да се случи. Нека бъде отговорна тийнейджърка, със задължения и разум в главата, а и не ми се вижда, че е ''мнооого'' натоварена. Както съм написала по-горе: има много по-лоши ситуации. В сравнение с моите или на някой друг наистина изглежда дребен, но за нея е ГОЛЯМ, затова не си мисли, че омаловажавам проблема на авторката. Поставям се на нейно място - неприятно е, наистина. Обаче хора осъзнайте се, че личния живот на един подрастващ не може да е само цигарки, кафета и дикотечки.

per-dead
09-25-2014, 15:57
Затова нека има повече свободно време, да се е*е и евентуално да забременее.
Абе айде стига сте хленчили, примерът ти е неуместен. Ако има достатъчно акъл, това няма как да се случи. Нека бъде отговорна тийнейджърка, със задължения и разум в главата, а и не ми се вижда, че е ''мнооого'' натоварена. Както съм написала по-горе: има много по-лоши ситуации. В сравнение с моите или на някой друг наистина изглежда дребен, но за нея е ГОЛЯМ, затова не си мисли, че омаловажавам проблема на авторката. Поставям се на нейно място - неприятно е, наистина. Обаче хора осъзнайте се, че личния живот на един подрастващ не може да е само цигарки, кафета и дикотечки.

Facepalm. -.-
Ако ти свързваш свободното време единствено с еб*не, надявам се да има по-малко хора като теб и авторката да не е една от тях. Как мога да говоря така ли? - Примерът ти е неуместен. Най-вероятно щом си е счупила клавишите да пише такива романи тук, може би се чувства натоварена. За пореден път коментарите тук ми напомнят "... в български форум питаш и ти обясняват колко си тъп", в случая, че хленчиш.
Не казвам, че личния живот на един подрастваш трябва да се състои от цигарки, кафета и дискотечки, но и далеч не е правилно да се състои само от дондуркане на мрънкащи бебета, конско от родителите и чистене на къщата + домашните и уроците от училище.
А т'ва с епилепсията... не знам как да коментирам, честно. Като децата в училище със СОП: може и то да прави глупости, същите като останалите, ама ако се скараш на съучениците му - окей, сгрешили са, заслужили са го, но ако се скараш на него - как може такава дискриминация. -.-
Та, определено не съм на мнение, че примерът ми бе неуместен. :/

HellMoon
09-27-2014, 16:34
Явно ти си го свързала само с това предвид факта, че не си ми разбрала сарказма!
За твое съжаление не са малко хората, като мен.....които не си губят времето с хленчене по сайтовете, работят, учат, намират време за забавление и си разпределят времето правилно.
Да полагаш грижи за по-малко братче или сестриче, да помагаш в домакинската работа са си задължения, които е хубаво да се спазват, а не да се шляеш безцелно.
Когато има проблем се решава врез СПОКОЕН РАЗГОВОР, таа каквото съм имала да кажа на авторката съм го написала вече.