PDA

View Full Version : Нуждая се от помощ



nevermind1996
09-03-2014, 08:56
Здравейте.
Сега ще съм 12 клас. Уча математика и английски. Три години ходих на курсове по изобразително. Тза година имам възможността да ходя на курсове по изобразително, които ще ме насочат към архитектура. От малка искам да уча това, плюс е, че ми се и отдава математика. За тези три години нашите дадоха много пари за курсове, а аз ги убеждавах, че искам да уча архитектура в София. Но преди около 2 месеца си смених мнението - искам да уча право (пак в София). От тук излизат много проблеми.
1) След няколко години учене на Право може да разбера, че това е било само каприз и съм си пропиляла възможността да почна да уча архитектура веднага и едва ли не да се развия по-добре
2) Нашите със сигурност ще бъдат много разочаровани от мен. Най-вероятно ще има големи скандали, за това, че не мога да мисля 'трезво' и че си провалям бъдещето
3) Три години родителите ми са давали пари за курсове (които бяха доста скъпи) .. и сега излиза, че това са пари на вятъра ... + че ако наистина искам да уча Право няма смисъл от специалните уроци тази година ...
Искам да ви попитам, какво мислите? Според вас това поредният детски каприз ли е? Ако реша да запиша Право провалям ли си по някакъв начин бъдещето? Вие щяхте ли да сте разочаровани ако бях вашето дете? И как мога да поднеса тази новина на родителите си - бавно или да им го кажа направо?

OMGOMG
09-03-2014, 08:57
Зависи за какви пари говорим ?

Smrazqvashta
09-03-2014, 09:01
За архитектурата математика не ти трябва. Висша математика се учи само първата година. И то много общо, не се задълбочава, както при другите специалности.

Ти трябва да знаеш по-добре от нас какво искаш да учиш. Мога да ти кажа, че ако учиш нещо, което не искаш, това би било неуспех, поне за мен. Всеки трябва сам да прецени какво иска и какво би му било интересно. Често родителите налагат мнението си, защото искат най-доброто за децата си без да осъзнават, че ако едно нещо се учи без желание - то това би било най-големият провал.
Защо да си проваляш бъдещето? Стига да си сигурна, че искаш точно това не мисля, че има проблем.

nevermind1996
09-03-2014, 09:02
Всяка една от миналите ми години беше така :
От октомври до март - 1300лв (без декември и януари)
Допълнителен урок - 80лв
Специалните уроци сега ще бъдат по-скъпи - 2000лв.
Обучава ме архитект. 7 часа на ден висим у дома на масата и рисуваме. Един ден в седмицата.

OMGOMG
09-03-2014, 09:05
Това са много пари, незнам какво бих направил на твое място

Meonesssss
09-03-2014, 10:29
ти сама трябва да си решиш какво искаш да учиш :)

FAKE IT
09-03-2014, 10:54
Добре де, ясно е че с архитектура не ти се занимава. Ясно е, че още дори не знаеш с какво искаш да се захванеш. Сигурно и вашите те натискат да запишеш още тази година нещо, но докато си в тая позиция няма смисъл. Не прави неща, които не искаш да правиш, защото след това резултата не е готин и обикновенно времето е пропиляно, освен него се пропиляват и още пари, много повече от вложените в началото.

Моят съвет е - не кандидатствай нищо, хвани си работа и помисли догодина, дай си време да разбереш коя си и какво наистина искаш и когато вече си наясно със себе си - действай.

nevermind1996
09-03-2014, 14:25
Не мога да си позволя да пропусна една година.

RapExotic
09-04-2014, 07:32
Запиши това, което най-много искаш. Не мисли за това, колко пари са дали вашите за уроци. От тях ще има полза така или иначе. Ако искаш право, запиши право. След първия семестър ще разбереш дали това е твоята специалност или не. Понякога е по-добре да пропуснеш една година, но да влезнеш там, където ще се чувстваш на мястото си, от колкото да учиш нещо насила и с нежелание.