PDA

View Full Version : Психология в СУ- прием



SmIx
09-04-2014, 12:31
Другата година мисля да кандидатсвам в СУ- психология. Намерих това в сайта:
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/filosofski_fakultet/specialnosti/bakalav_rski_programi/filosofski_fakultet/psihologiya/kandidatstvane

Май по-добре е да кандидатствам с изпит, коефициента е по-голям. Избирам си един език, например български, взимам изпит и към тази оценка се прибавят оценките ми по БЕЛ и чужд език(английски) от дипломата. Правилно ли съм разбрала? Много благодаря и някой ако има мнение относно тази специалност нека сподели. :)

feel_me19
09-04-2014, 17:04
Под таблицата имаш забележка:
* Забележка:
Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет, като една от тях е от държавен зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит. Не участват оценки от профилирана, задължителна професионална, задължителноизбираема или свободноизбираема подготовка.

Т.е ще ти вземат оценката от матурата, а не от дипломата (поне аз така го разбирам).

RapExotic
09-05-2014, 00:01
Значи първата графа ти е оценка от изпита. Можеш да избереш дали това да е оценка от матура или от кандидат-студентски изпит.

Втората графа ще ти бъде оценката от матурата по български език.

Третата графа ще ти бъде оценката от дипломата по чужд език, а ако втората ти матура е по чужд език, то тогава ще се вземе оценката от нея.

Трите графи се събират, като първата се умножава по 2,5/3 и това ти образува бала. Можеш да си направиш кандидат-студентския изпит и да видиш каква оценка ще изкараш на него. Тогава ще пресметнеш кое ти дава по-голям бал - оценката от матура или от КСИ и ще кандидатстваш с по-високата оценка.

marilyn
09-05-2014, 10:28
Оценката от матурата е с по-нисък коефициент, но се смята, че изпитът в СУ ще е по-труден. Така коефициентът за изпита е по-висок. Ако се явиш на изпит, а имаш и матура, взима се по-високият бал.

teenems
09-07-2014, 19:59
Ако ти се учи здраво,отиди на изпит.Аз кандидатствах в СУ ей така на шега и бала ми беше 14,защото ми взеха матурата и я умножиха *3,което е изключителна глупост.В крайна сметка аз все едно съм ходила на училище напразно и никой не ми счита дипломата,която не е слаба (5,64).Изпитът е труден,но ако си упорит/а -давай!

semyu
08-17-2015, 10:47
Здравейте.
На 17 съм и искам да следвам Психология.
Може ли някой да ми разясни всичко, защото аз където и каквото прочета, мисля, че само ме обърква повече и повече ... И в крайна сметка не знам как да подходя, за да се подготвя по някакъв начин. :/ ??

jghgh
08-18-2015, 13:31
semyu, съдери си задника от учене още сега. за СУ ти трябва изключително силна диплома, + оценка от изпита поне над 5,30.
всяка година това е една от най-желаните специалности и конкуренцията е голяма.

перфектна диплома, перфектни матури, и перфектно представяне на изпита (какъвто си избереш, аз държах български език, има и други езици, + история доколкото помня) те доближават до тази специалност.

но просто си съдери гз от учене

ако не те приемат в СУ, заповядвай в НБУ, не е лошо, независимо какво ти говорят : )
даже в много отношения е по-добре..

Hope I helped...

подробности - в сайта на СУ.
четете бе, хора.. не се шашкайте и "обърквайте":)

ДОТА
08-18-2015, 13:41
всяка година това е една от най-желаните специалности и конкуренцията е голяма.


По няколко хиляди психолози завършват годишно, а за тях работа няма.
Да ви се чуди човек наистина ли толкова малко мозък имате или самата специалност го доказва.

slicky
08-19-2015, 06:49
По няколко хиляди психолози завършват годишно, а за тях работа няма.
Да ви се чуди човек наистина ли толкова малко мозък имате или самата специалност го доказва.

Интересна материя се учи, но подкрепям това горе.

jghgh
08-19-2015, 07:09
това е голямо говорене наизуст.
има ли желание, има и начин :)

Naive
08-19-2015, 07:24
Някъде бях чела, че Х(висок)% от младите у нас избират безперспективни специалности. И моите наблюдения са такива, но пък не всеки трябва да иска да учи нещо, което хората класифицират като перспективно. Много зависи от целите, идеите и т.н.

aurissaaaaa
08-19-2015, 10:06
Е какви 'цели' има някой, записал психология ? Та на това в България се гледа като на ... де да знам ... шарлатанство. Дали пък доста не влизат в тази специалност просто защото е най-желана, както беше с правото и икономиката ?

NomNomNom
08-19-2015, 10:12
Човешки ресурси, административна работа, коуч, стои като добра основа за консултант, ако паралелно се занимаваш с още нещо ( маркетинг, бизнес девелопмънт примерно :д ).
Освен тривиалните позиции де.


В крайна сметка аз все едно съм ходила на училище напразно и никой не ми счита дипломата,която не е слаба (5,64).Изпитът е труден,но ако си упорит/а -давай!
Надявам се, ти е ясно, че 5.64 от село Шишманово и 5.64 от СМГ са две различни неща и е малко дебилно дипломата да е основна тежест, just sayin'.

Naive
08-19-2015, 11:26
Е какви 'цели' има някой, записал психология ? Та на това в България се гледа като на ... де да знам ... шарлатанство. Дали пък доста не влизат в тази специалност просто защото е най-желана, както беше с правото и икономиката ?

Не знам, трябва да питаме някой такъв. Аз по скоро имах предвид - някои хора записват нещо, просто защото са объркани, а това им е интересно, целите им не са да си намерят работа и да печелят купища пари, примерно, а просто да учат нещо, към което имат интерес. Това е страната, която виждам аз. Бившата приятелка на приятелят ми учи психология (подробност е, че не е в БГ) и клони към научната дейност.
Мила може да каже защо е решила да учи психология. :)

paradosou
08-19-2015, 11:35
Е какви 'цели' има някой, записал психология ? Та на това в България се гледа като на ... де да знам ... шарлатанство. Дали пък доста не влизат в тази специалност просто защото е най-желана, както беше с правото и икономиката ?
Има нещо такова, ама чак като на шарлатанство... Някои психолози, които например консултират (ясно, че може да се занимаваш и с друго) и са си изградили име, правят по 5+ консултации на ден, зависи доколко се чувстват в кондиция. Ето, аз например не живея в кой знае колко голям град, под 60 хил. е вече, ама при един семеен приятел, който дори не е популярен, ежедневно идват по няколко клиенти (отказвам да ги нарека пациенти, хахаха). Та прав си донякъде, ама ситуцията вече върви към разчупване.
Аз щях да записвам в СУ преди време, ама в крайна сметка реших да е извън страната. Ако сега бях изправена пред избор и задължително трябваше да следвам в България, бих опитала в НБУ.

aurissaaaaa
08-19-2015, 11:59
Не знам, трябва да питаме някой такъв. Аз по скоро имах предвид - някои хора записват нещо, просто защото са объркани, а това им е интересно, целите им не са да си намерят работа и да печелят купища пари, примерно, а просто да учат нещо, към което имат интерес. Това е страната, която виждам аз.

Е то и аз това имах предвид :Д

paradosou, учудващо е това, което пишеш, особено за 60К души град. Супер ! Защо НБУ пред СУ впрочем ?

А Номи да ми ядеш ... :Д Намери си някой друг да контриш, малко ли теми има из форума :Д

NomNomNom
08-19-2015, 12:23
не те контрираааам, просто се замислих какви хора познавам с психология :д
най-яката мацка corporate sales, дето познавам, е завършила клинична психология в нбу, много е яка, на 31, красива и издокарана жена, и се държи като момиченце и никой не може да й каже копче, защото тя само се усмихва и се смее :д

бтв, знам, че съм от неправилните хора да коментират, ( ма пък съм учила по един семестър и двата университета :д), но НБУ е много flexible по отношение на програми, администрацията и библиотеката са страхотни, преподавателите преподават и в други университети, готини хора.
бях записала от общообразователните - въведение в психоанализата и беше весело, и беше по-скоро като за хора, които не бяха чували нищо.

едит: аурисе, караш ме да се чувствам като скорпиончето от притчата за скорпиона и жабата :д

paradosou
08-19-2015, 14:30
Бившата приятелка на приятелят ми учи психология (подробност е, че не е в БГ) и клони към научната дейност.
Каква точно научна дейност? И къде учи? :)
Сигурно сте прави за модата в записването на психология. Отделно аз специално се сещам за доста познати, които влизат и прекъсват по някое време - не защото е безсперспективно, а основно защото са решили, че не им отговаря на очакванията и не е тяхното нещо. За справка - не са единствено българи. Има много потенциал в тая наука, само да се намери кой да го доразвива.
Аурис, мисля по-късно да пиша защо бих предпочела НБУ пред СУ. Сега отивам да анализирам графики и да се кефя на инфото за богатата библиотека в Констанц ;р.

Naive
08-19-2015, 15:18
paradosou, не знам чак такива подробности, иначе във Франция. :)

slicky
08-19-2015, 17:33
Пишете психиатрия.

jghgh
08-19-2015, 20:25
Дали пък доста не влизат в тази специалност просто защото е най-желана, както беше с правото и икономиката ?

Не, на народа му се учи психология, главно поради погрешните представи, които имат хората за специалността. Много често очакванията им остават излъгани, или постепенно желанията се променят в хода на следване ("вече не ми се учи тов" - но това се случва и с др. специалности). Перспективите за работа, тясно свързани със специалността (ХР, психолог, терапевт) не са особено много или добре платени, но говорим за тези, ТЯСНО свързани със специалността или по-точно със стереотипа за нея.


Иначе NomNom спомена поне няколко полета, в които психологията може да е полезна, даже много полезна. На практика всичко е психология. Който я владее (а още по-добре и на академично ниво), има много козове в живота, и на практика в почти всяка сфера, в която ще се работи с хора.
Ако си посредствен, каквото и да завършиш, си оставаш посредствен и без перспективи в живота. Нали... И под посредствен имам предвид да не ти сече бързо пипето, да не можеш да правиш бързо връзки и аналогии, да не си оригинален..


НБУ е изключително добър избор конкретно за психология, подхождат много научно към нещата и те учат още в началото на основни принципи в науката, на логическо мислене, на статистика, и ако си внимаваш в уроците, шансът да израстеш като индивид и да не се връзваш на глупости и "шарлатански" истории като например лайф коуч, алтернативна медицина, измислени статистики и какво ли още не, е доста голям.
И базата не е за подценяване, с най-богатата библиотека евър, + subsciption за научни бюлетини, онлайн и в книжен формат, вкл. база данни на Кеймбридж, абе да изброявам ли... Грам не съжалявам, че съм в НБУ, а не в СУ, въпреки че НБУ има недостатъци, но те не са предмет на тази тема...


paradosu, успешният терпевт има много повече от 5 пациента на ден. В София добрите си изкарват не малко пари, ама пак казвам... това не са посредствени хора и доста са инвестирали в себе си (обучения, тренинги в чужбина и т.н. - все пак психотерапията, конкретно, е сравнително нова в България)


Аз защо съм писала психология би било предмет на някакъв мемоар, но имах други очаквания определено. Те не се оправдаха, но за добро, даже се радвам, че така стана.
Не мисля, че бих продължила с психологията, но причината не се корени в перспективите за работа (такива има), а по-скоро са лично мои, които засега не бих искала да обсъждам открито.

paradosou
08-19-2015, 21:00
jghgh, 5+ съм написала xD. Шегата настрана, някои терапевти наистина поемат доста повече хора. Зависи от много неща. Че е нова психотерапията тук всички го виждаме.

Deadlock
08-20-2015, 05:50
според мен успешнният терапевт няма повече от 5 пациента на ден; няма толкова пауър ^^

jghgh
08-20-2015, 08:07
Тези, за които аз знам, включително лично, имат повече от толкова на ден.

ДОТА
08-20-2015, 17:49
Те и врачките изкарват много пари, защото балъци винаги ще има, а само наистина залупени хора смятат, че друг може да им реши проблемите.

paradosou
08-20-2015, 18:28
^Честито, не си в час с подходите на психологията.

ДОТА
08-20-2015, 18:41
Всъщност съм и точно за това казвам, че човек с малко акъл не би си дал парите на тия шарлатани.

Deadlock
08-20-2015, 19:45
Тези, за които аз знам, включително лично, имат повече от толкова на ден.

по колко време им е една сесия?

LoadRunner
08-20-2015, 20:12
за кво искате да я учите тая психология не мога да разбера
тук сигурно по-малко от 1% от населението ходи на психолози
според мен е пълна загуба на време да се учат подобни безсмислени неща

ДОТА
08-20-2015, 20:36
Рядко някой записва да учи това, което му се отдава или иска, но лекари, адвокати, икономисти и психоНози има повече от достатъчно и рядко някой от тях става за друго освен да копа на нивата

paradosou
08-20-2015, 21:46
Значи все пак според теб има психоНози, които ги бива?

ДОТА
08-21-2015, 09:37
Разбира се, че има, освен това четат тук, дават ми рецепти, да не съм луд да кажа нещо лошо за тях.