PDA

View Full Version : Какво следвате ?



xStrahil
09-09-2014, 23:04
И така ... лятото свърши и предстои последна година в училище. Проблема е там, че не съм си избрал още с какво да следвам и нямам представа дали ще ме " огрее" тази мисъл някога. Някои хора избират от по-рано, други по-късно и не е проблем, тъй като имам още време, но ... в случай, че НЕ ме влече нищо, бих се занимавал с нещо доходоносно, но какво е то? За България предполагам самостоятелност, като например лекар, зъболекар, фармацевт, юрист или ... (ваше предложение).

Въпросът е, че в зависимост от това, което ще уча, трябва и да избера къде. Например ако е медицина мисля да е тук, пък да работя в чужбина, защото съм чул, че там трудно се минава. (за Германия). Ако искам да живея тук ще трябва да се ориентирам към по-доходоносните професии, но не знам кои са те. За чужбина всичко ще върви, предполагам.

Искам да попитам завършилите - как си избрахте това, което ще следвате и къде ще го следвате ?

Притежавам два английски сертификата и се боря за немски, но това е без значение, въпроса е че може и въобще да не се иска от институцията, където ще съм.

Разбира, се че се ориентирам към чужбина, защото България е без бъдеще, но все пак ... се опитвам да разбера какво иска обърканият ми ум.

Моля да споделите мненията ви по въпроса.

Hayashi
09-09-2014, 23:30
Да се чудиш между лекар и юрист е много странно.

Аз уча клетъчна биология и физиология, смятам да стигна докторат по генетика. Миналата година по това време бях в геология, така че изобщо не се притеснявай, че още не си решил.

Леко са ми смешни всички, които си избират образование и професия само на база колко ще печелят. Въобще тъжно ми е за хора, които определят бъдещия си кариерен успех по доходите си.

sunrisee6
09-10-2014, 06:54
Тази мисъл няма да те "огрее" изведнъж, докато си седиш на дивана. Разглеждай специалности, чети в сайтовете на университети, намери какво те влече/в какво си добър. Пробвай, ходи на курсове, отди на изложенията за студенти... имаш хиляди възможности, само трябва да решиш какво искаш.
В Австрия например, можеш да запишеш няколко специалности и да видиш кое ти харесва, съответно да се отпишеш от другите.
За кандидатстването в чужбина, където и да е, трябва от сега да си подготвяш нещата. Но първо реши какво, после къде.

Според мен, не записвай медицина, ако не си сигурен, че точно това искаш и нищо друго.

golemiq_korab_minava
09-10-2014, 06:57
Тегли й майната и ти на България, не ни трябваш : )

Ама с това мислене и в Камбоджа няма да успееш. :)


Първо, сертификатите може да си навреш във фекалния си отвор. :)

И сега... Доходоностна работа може да е всяка. Стига да се развиеш в нея и да отркиеш правилните пътища. Някъде става по-бавно, другаде още по-трудно, но никъде без желание и нюх не може..
Не си ли харесваш работата поне малко, ти няма как влезеш в материала.

Забрави медицина.

Ако ще ставаш заложник на парите, мисля, че ще ти отива някоя професия свързана с икономиката, за да въртиш бизнесА. :)
И после... примерно стани търговец на оръжия.. финансов министър.

RapExotic
09-10-2014, 07:56
От всяко нещо могат да се печелят добри пари, стига да имаш акъл, мотивация и желание за работа.

Като гледам ще влезеш някъде просто ей така, да се каже, че си студент и най-вероятно ще отпаднеш още първата година. Медицината никак не е лесна специалност, да не кажа, че е най-трудната и без огромна воля и желание просто няма как да стане. Инженерните специалности са свързани с много математика и физика. Сам предцени дали са за теб. Икономическите може би са най-лесни, но пък после се изисква креативност и предприемчивост за да пробиеш с тях.

В чужбина ценят хората, които си разбират от работата и имат желание за развитие. Не си мисли, че ще отидеш там с едно парче хартия издадено ти от някой си университет и веднага ще те назначат за шеф със заплата 10000 евро. Не са малко хората, които отиват там с такива очаквания, но после се връщат обратно разочаровани или в най-добрия случай остават там като чистачи на клозети.

За това най-добре запиши нещо, което ти харесва. С което би се занимавал с желание. Не може пък да си толкова апатичен към всичко, че нищо да не те влече.

MsMiracle
09-12-2014, 10:31
Уча мениджмън в туризма в Холандия. Избрах си го лесно - също като теб, притежавам сертификати - 2 по английски /FCE, CAE) и 2 по немски /B1 Goethe, DaF/, въпреки, че тук последните не ми бяха задължителни да ги имам.
Бях решила отдавна, че няма да съм в България, исках да се запозная с хора от цял свят и да опозная света навън.

Не съжалявам за решението си - но е трудно да се свикне тук, особено в началото.

Ако си решил твърдо да излизаш в чужбина, започвай с подготовката на нещата възможно най-скоро. И съответно, избери къде и най вече какво искаш да учиш.

prosto_chovek
09-13-2014, 12:57
Влез в ТУ - София. Ако не друго, каквото и да учиш поне ще ти е интересно винаги (ако имаш черно чувство за хумор на моменти).