PDA

View Full Version : Как да отслабна и след това да не си върна килограмите отново?



Sunny_stz
09-14-2014, 14:53
Здравейте! Имам няколко въпроса относно отслабването, надявам се да ми помогнете. Значи висока съм 157 и в момента тежа 65 кг :/ Имам 5 кг, над нормата , а аз искам да сваля даже малко повече от 5,поне 8. Не изглеждам дебела, но има за чистене, тежат ми и искам да ги махна.Въпроса е , че преди година и половина бях отслабнала поне с 10 кг., бях някъде 57,58 и бях много доволна от това как изглеждам,нито много слаба, нито пухкава. Имам представа какво е да промениш начина си на живот и след известно време да дойде резултата, а той при мене дойде бавно, за няколко месеца успях да сваля тези килограми с много движение, не спазвах диети ,просто ограничих хляба и сладкото и нещата се получиха! Да, ама после заминах в чужбина, започнах работа, живяхме на място където беше супер забутано и рядко имаше превози до някъде и...там спрях да тренирам и движението ми доста са ограничи.Спрях окончателно да тренирам ,защото нямах никакво желание, там лятото беше голяма жега 45 градуса, това още повече убиваше всякакво желание да изляза навън....и така отново си върнах тези килограми, за които работих толкова време да ги махна ((( Знам , че аз съм си виновна, но там просто нямаше как да тренирам и да се движа редовно. След като се прибрах в България, започнах отново да тренирам, но изобщо не бях във форма.Тренирах най-много 2 пъти седмично, защото мн се натоварвах физически ,но нямаше резултат.Реших да пробвам разделно хранене,заедно с тренировките.Започнах и за месец, месец и нещо успях да сваля 2,3 кг, ама с мъки!!! Много ме дразнеше, че трябва да разделям храната по дни и единия ден да ям само едно и също нещо цял ден...Както и да е успях да изтрая месец и половина и я спрях! След това с приятеля ми отидохме на море и всичко се провали! Спрях диетата и спорта за няколко дни...след това продължих да спортувам , но пак най-мн 2 пъти седмично и отново си върнах килограмите!!!!! Не мога да разбера от какво се получи така като спрях разделното хранене, започнах да си ям нормално, но без да прекалявам и пак върнах килцата!!! Много съм ядосана и сега съм решила да не спазвам никакви диети и да се движа повече.Целта ми е поне през ден да ходя на тренировка, защото преди така свалих...Можете ли да ми дадете някакъв съвет? Знам , че всичко иска постоянство и то за цял живот, това е най-трудното, особено ако отидеш на място , където се приспособяваш към обстановката и нямаш условия за това и целия ти труд отива на кино!! Вие какъв съвет можете да ми дадете за поддържане на постигнати резултати!!! Искам като отслабна, теглото ми да си е такова винаги , а не пак да качвам , как мога да постигна това????

BonnieandClyde666
09-14-2014, 16:12
Ако сама не осъзнеш проблема си и нр се опиташ да си помогнеш, то никой друг не може!

skatew
09-14-2014, 16:58
Навиците на човек го определят. Трябва да си изградиш навика да се храниш здравословно и да тренираш редовно. За мен диетите са простотия, измислена от мързеливи хора. Спри да ядеш вредни храни там всичките шоколади бургери и сякви други мазнотии и почвай да тренираш! За да имаш енергията да скачаш на въже, да тичаш и да се натоварваш 'как си требе' ти трябва качествена храна. Недей да се стремиш към бързо отслабване, стреми се към по-качествен начин на живот и няма как да не се прояви и във физиката ти

Minwu
09-14-2014, 17:12
Разделното хранене не е диета. Отслабваш, защото на стомаха ти му е много по-лесно да преработва храната. Например плодовете се хапват отделно от всичко друго, защото иначе стомаха отделя соково само за другото ястие и плодовете остават без да се обработят. Сама разбираш колко лошо е това.

Увеличи приема на плодове и зеленчуци, суровите храни. В интернет има много суровоядски (торти, вегански дюнери, какво ли не измислиха хората, само трябва да потърсиш) рецепти вече, напр. моя любим енергиен бар, които си е здравословен фаст фууд. Докато го изядеш вече ти е влязъл в кръвообращението и усмивката е на 6.

Нека закуската и обяда да са ти основното хранене за деня. Вечерта пак може да похапнеш, но по-малко.
Пий по 2 чаши вода преди всяко хранене.
Намали солта. Има един израз в форумите, от които се учих как да се храня - "Ти не си дебел, а солен." :D
Лягай си рано.

skatew
09-14-2014, 18:18
също не вечеряй по-късно от 8 часа!

Sunny_stz
09-14-2014, 19:23
Здравейте! Прочетох мненията на всички ви, благодаря за съветите ви! За жалост ще ми е доста трудно да не ям след 8 ч. вечерта, защото по принцип съм нощтна птица и си лягам доста късно към 3,4 сутринта и вечерята ми принципно ми е към 8,9 ч. и винаги към 12 вечерта огладнявам и гледам да хапна нещо малко, естествено не се тъпча.... Другия проблем е , че след всяка тренировка на втория ден се чувствам като пребита и спя повече, не знам защо така ми се изморява тялото , може би защото не съм във форма и трябва да пия някакви неща като аминокиселини например, Л карнитин? Какво ще ме посъветвате? Няма как толкова много да си подбирам храната ,защото в момента не живея сама , а с родителите си, но гледам да не ям много пържени неща, дюнери и т.н. fast food. След 2 седмици заминавам в чужбина и там храната ще е осигурена и общо взето аз няма да се занимавам с набавянето на храна, даже там не знам дали ще имам сили да тренирам редовно...А знам че като се почне не трябва да се спира, защото килограмите пак ще се върнат.Какво да правя?

npp
09-14-2014, 19:27
добре е да се комбинира гладуване и след това спорт с диета, примерно гладуваш няколко дена(докато се чувстваш добре) само на вода или на лек режим с до 800гр. плодове на ден и чай с малко мед (но не гладувай повече от седмица само на вода или повече от две седмици на лек режим, а ако усетиш, че се влошаваш по време на гладуването, тогава го спри), като по време на гладуването е добре да се движиш колкото се може повече, но без да се изтощаваш с по-натоварена работа, и след като свършиш гладуването, започваш да се храниш, но колкото се може по-умерено, и да спортуваш, като избягваш твърде калоричните храни, т.е. които съдържат много мазнини или въглехидрати - прочети книгата "гладът - приятел и лекарство" на лидия ковачева и "чудото на гладуването" на пол брег, но и запомни, че не е добре да се вманиачаваш с гладуването и диетите, нито да прекаляваш с периода на гладуване, защото е опасно за здравето и живота на човека

skatew
09-14-2014, 19:41
никакви гладувания щом искаш дълготраен ефект яж качествена храна и тренирай поне 4 пъти на седмица! Лягаш си в 3-4 часа и се питаш защо се изморяваш толкова... никакво ядене в 12 часа.. вечеряш най-късно в 8 часа и лягаш до 12... докато не си пренастроиш биологичния часовник позитивни резултати няма да видиш пък ти квото искаш прави

skatew
09-14-2014, 19:42
За да се случи такава коренна промяна в тялото ти като от 66 килограма да искаш да се стегнеш и да изглеждаш добре трябва първо да се случи коренна промяна в мисленето ти

Sunny_stz
09-14-2014, 20:39
Здравей skatew. Искам да те попитам , какво общо има биологичния режим с отслабването?? Просто моя режим е по-различен от останалите хора.Аз съм музикант и моята работа е вечер , работя до 12 ч. вечерта, след това няма как веднага да си легна , защото си тонизиран от работата, а винаги след това се събираме с колеги.В момента не работя, но режима ми е същия и така се чувствам добре, просто споделям, че като тренирам се изморявам и спя даже повече.Както и да е , какво е значението дали си лягаш рано или късно? Според мен един човек дето става в 12,1 на обяд и ляга в 3,4 няма как да вечеря в 8 и след това да не яде.От доста време съм си с такъв режим ( е като бях студентка си лягах малко по-рано , ако трябва да ставам за лекции), но имам предвид , че със същия този режим пак си свалих килограми и постигнах резултат.Въпроса ми е ,че като заминах след това в чужбина ги върнах.Та въпроса ми е не как да отлабна, а КАК КАТО отслабна да не си върна килограмите , ако ме разбираш, исках това да питам.А това с гладуването изобщо не ми се струва добър вариант и не мисля да го пробвам...

skatew
09-14-2014, 21:01
Като цяло си нарушила цикъла ден/нощ на тялото ти и това се отразява в лоша обмяна на в-вата, поне аз такъв извод си извадих. Но както и да е, щом се чувстваш добре така и веднъж си постигнала някакъв ефект може и да не съм прав, все пак всеки е различен. Не знам в момента с какво се храниш, но моя съвет е да не ядеш всичките фаст фуудс, да намалиш сладкото и пърженото.. като цяло ще ти кажа отново "храни се здравословно" без да навлизам повече, гугъл го знае това, пък и вярвам, че и ти го знаеш. Както по-горе се спомена яж най-обилно сутрин, по-малко наобяд и най-малко вечерта. Щом няма как да пропуснеш среднощните снак-чета ще трябва да тренираш повече. 2 часа на седмица е малко, изгради си навика да тренираш. Веднъж изградиш ли го този навик става лесно, защото реално не се чувстваш добре ако не си тренирал. 4-5 пъти на седмица в началото не чак толкова интензивни тренировки и с течение на времето усилваш интензитета. Прави главно кардио, пък вече там квото искаш виж си упражненията, които най-много биха ти допаднали. Щом търсиш дълготраен ефект това е начина. Няма как да тичаш, скачаш на въже, клякаш, правиш коремни и тем подобни упражнения по 4-5 пъти седмично и да не станеш пиче, с извинение;) Успех, надявам се да съм помогнал

skatew
09-14-2014, 21:05
Също добре би било да си разделяш храненията през деня на по-малки порцийки и по-често. Така ще си сигурна, че всичко, което приемаш се усвоява максимално от организма ти и ще изпитваш по-малко глад

skatew
09-14-2014, 21:18
Ако ти се занимава прочети това:) http://www.eatmoveandbehealthy.com/EMBH-Chapter-1.pdf

strawberry88
09-14-2014, 21:24
Нормално като правиш едно и също и ядеш едно и също да не трае дълго.

Sunny_stz
09-14-2014, 23:06
Какво имаш предвид с това, че съм нарушила цикъла ден и нощ на тялото ми и това влияе лошо? Обясни нещо повече за това! Има и други хора , които си лягат по-късно и стават по обяд, не мисля , че съм само аз, обаче са си слаби.То си е и до ген явно... Не ям никакви скаксчета, дюнери и тем подобни избягвам и всякакви пържени храни, не казвам че не ям, но ги избягвам. При мене закуската обикновено е в 12,1 на обяд, може и по-късно, като тя е малко, защото не мога като се събудя да ям много, обяда е към 3,4 и тогава вече повече огладнявам, вечер ям нормално и след това , ако съм гладна ям нещо малко - активия или някакъв плод.За тренировките съм съгласна с теб. Трябва да започна през ден, сега ок,но като замина, може да нямам възможност да тренирам често, тогава какво да направя за да задържа евентуален резултат, който постигна?

nIkEnCeTy_bE
09-15-2014, 05:21
Боже, ти пак си знаеш своето. Колко пъти трябва да ти обясняват, че трябва да спреш да лягаш в 3 и да ставаш в 12?! Лягаш най - късно в 12 и ставаш в 8-9. Тогава дори ще е добре да тренираш. Не знам защо си навиваш на акъла, че имало и други и ти като си го постигнала веднъж, сега ще стане по - същия начин. Или правиш всичко правилно, или наполовина. Ти избираш.

skatew
09-15-2014, 07:56
но като замина, може да нямам възможност да тренирам често, тогава какво да направя за да задържа евентуален резултат, който постигна?
Ами не знам вече какво да ти кажа. Тук вече идва въпроса кое искаш по-силно - да си слаба, добре изглеждаща и оттам чувстваща се добре със себе си или да си си каквато си била до сега. Това, което ти казах досега мисля, че е предостатъчно да ти даде насока.
Като цяло тялото си има биологичен часовник, както един таралеж се събужда в 11-12 часа вечерта и заспива в 7 сутринта, така и човека се нуждае през нощта да спи и през деня да е активен. Това, което ти правиш - ставането в 12-1 часа, лягането в 3-4 нарушава нормалната функция на биологичния часовник и го пренастройва, затова примерно сега ако решиш да си легнеш в 11 вечерта ти няма да можеш да заспиш до 3. Оттам следват цялостни нарушения във вегетативната нервна система, в храносмилателния тракт и в ендокринната система главно. Бил съм с подобен режим като твоя и знам за какво говоря и мога да ти кажа, че много по-добре се чувствам сега. Не ми се разтягат локуми с обяснения, защото реално няма как да искаш да ти дам всичко наготово тук. АКО наистина искаш да отслабнеш и да се вкараш в кондиция, то би намерила начин. Но няма как да очакваш да водиш същия живот, който си водиш до сега, но да си слаба и стегната. Може при други хора да се получава, но всеки е различен. И твоето тяло ти показва, че този начин на живот не е оптималния за теб.

Sunny_stz
09-15-2014, 10:08
Опитвам се да ви обясня , че професията ми е такава и така се чувствам добре,но както и да е. Благодаря ви за съветите! :)

skatew
09-15-2014, 10:10
щом се чувстваш добре защо искаш да променяш нещо? :)

Sunny_stz
09-15-2014, 10:22
Не знам защо си мислите, че всички хора трябва да си лягат най-късно в 12 и да стават в 8,9. Има си различни биологични режими, ако не вярвате прочетете http://zdrave.rozali.com/psihologia-zdrave/p16886.html и това на дали има общо със отслабването....Както и да е и аз ще се позаинтересувам, защото тук явно няма да науча нещо кой знае колко ново.

Sunny_stz
09-15-2014, 10:22
skatew чувствам се добре с режима си ,но ми тежат няколко килца и искам да ги махна това е!

skatew
09-15-2014, 10:30
Успех!