PDA

View Full Version : Висше образование



Guest341
09-15-2014, 11:30
Имам много знания в прекаленно много области и това ми създава проблеми с
избирането на висше.Мога да уча всичко с изкючение на специалностите свързани
с история.Влече ме всичо. Наи-много ми се учи в сферата на науките (биология,
химия,физика) също и самоленто и ракетно инженерство ми е интересно ( но едвали
ще вземат жена насериозно), всички тези мои интереси май нямат никаква реализация в
България,а никак не ми се напуска.Алтернативата ми е икономист или програмист,
но имам чустовото че ще съм разочарована, заради това, че не съм учила това,
което искам.И въпроса ми: запознати ли сте с реализацията поне на някои от изброените
ми интересни специалности или трябва да уча нещо практично а не това което искам?
И имали някакви организации които примерно ти казват ти ще учиш това и след 4
години можеш да започнеш работа при нас?

RapExotic
09-15-2014, 13:48
Стани учителка. От тези началните, където преподават по всички предмети и си мислят, че разбират от всякакви науки.

golemiq_korab_minava
09-15-2014, 14:13
,,И имали някакви организации които примерно ти казват ти ще учиш това и след 4
години можеш да започнеш работа при нас?'' Това не го разбрах.

Добре. За самолетно и ракетно инженерство със сигурност няма реализация в България, но ако го желаеш - това не трябва да те спира да заминеш, за където е необоходимо. А това, че си жена в 21 век вече не от първостепенно значение, все пак висшето е работа с мозъка, а не копаене, ти няма да ставаш общ работник на село.
С биология, химия и физика вече можеш да останеш и е България, но зависи от много обстоятелства.
Между молекулярна биология, биотехнологии, клетъчна микробилоги и биология като специалност за зооинженери, зоология, ботаника и др. - има огромна разлика.
В първите случаи можеш да си намериш евентуално работа.. отново сигурно в друг град и повече свързана с химията и медицината. С другата биология почти не можеш нито в чужбина, нито тук да работиш нещо, освен учител или нещо, за което трябва някой да те финансира мащабно. На всякъде по света е така, извън научните среди с зоология няма работа. Освен, ако не искаш да работиш в някой зоомагазин, аквапарк, зоогическа градина. Не знам, искат се връзки. С ботаниката отново много трудно може да те назначат за управител на някоя градина..
Но с биото можеш да учиш и ветеринарна медицина, зооинженерство и много други неща.
С химията можеш да следваш в хранителната промишленост, във фармацевтична компания и във всяка индустрия, която се нуждае от определени специализанти по химичните процедури. Всичко е химия.
Физиката пък ти отваря врати към всяка една инженерна специалност.

anonymous708973
09-15-2014, 17:14
Инженер химик стани, ако наистина ти върви. Страшно интересно е, има много пари и поле за развитие :)

bilqnavod
09-16-2014, 07:33
Стани програмист. Втората ми братовчедка е такава и взема около 1200 лв заплата. Не се тормози с тежки науки.

innaM
09-16-2014, 11:02
самоленто и ракетно инженерство ми е интересно ( но едвали
ще вземат жена насериозно), всички тези мои интереси май нямат никаква реализация в
България,а никак не ми се напуска.

Първо, това, че си момиче, по никакъв начин не означава, че няма да те вземат на сериозно. В тази област, както и в повечето други, се търсят хора, които си разбират от работата, независимо от пола им. И второ, относно реализацията в България - реализация винаги има, стига да си достатъчно амбициозна. В Lufthansa Technik примерно винаги има търсене на специалисти, стига да знаеш немски и заплатите са наистина добри. А относно организациите - ТУ София, да вземем за пример, има договор с Летище София, РВД и т.н., където след определено време от обучението ти ще трябва да караш стаж, а когато завършиш веднага си намираш работа. Дори в един момент да решиш, че не ти се занимава със самолети, ракети и т.н., търсене на инженери винаги има, т.е. няма шанс да останеш безработна или с ниска заплата.

marilyn
09-16-2014, 15:16
Стани учителка. От тези началните, където преподават по всички предмети и си мислят, че разбират от всякакви науки.

Като прочетох темата и аз това си помислих.

prosto_chovek
09-16-2014, 15:51
Еми в такъв случай не мисли по какво си добра, а какво искаш най - много да работиш от тези неща и запиши това. Тези организации се наричат задължителните стажове, където, ако те харесат много, може да ти предложат такова нещо. Учебно заведение предлага работа на магистри и докторанти в тях самите, не на всички, разбира се, само на тези, които са добри в университета и имат желание да преподават, първо асистент, после главен асистент, доцент, професор... но не мисля, че това имаше предвид. :) Само ще ти кажа, ако учиш, каквото ти харесва и си наистина добър/добра в даденото нещо, не се притеснявай за работата :)