PDA

View Full Version : Холандия



wowow
09-20-2014, 22:08
Здравейте.В момента съм 12 клас и съм решил да продължа образованието си в Холандия.Ако може живеещите там да кажете какво мислите за страната,кои са важните неща,които трябва да знаем преди да заминем,също така първите като пристигнем в страната,бюрокрация и тн.Успяхте ли да си намерите работа,с владеенето на английски език само?Общо взето добрите и лошите и страни.Благодаря предварително. :)
п.с. университетът се намира в Айндховен

MsMiracle
09-21-2014, 01:23
В Холандия съм от месец и половина, бих казала, че страната е добро място за живеене - щом аз вече започвам да свиквам, а принципно с приобщаването към промените се справям много зле, значи нещата са повече от ОК.

Важните неща... ако ти е възможно, намери си квартира преди да заминеш. Не искам да те плаша, но Айндховен е голям град и то с не един и два университета - стаи се търсят много и ако не "резервираш" рано-рано, накрая ще се нахулиш на нещо, което струва майка си и баща си, а въобще не си отговаря на цената.
Потърси в интернет за агенции, с които да се свържеш - обсъдете колко ти е бюджета и предпочитанията ти. Съответно, колкото повече пари можеш да предложиш, толкова шансовете ти са по-големи. Не очаквай нещо за по-малко от 320 евро.
Също така трябва да си наясно, че агенцията ще си вземе и комисионната, така че приготви сериозни средства да "пръскаш" по жилището си. Имаш и депозит, който трябва да платиш - най-често се оценява на 2 наема.

След като си намериш жилище и подпишете договора, трябва да си резервираш час в кметството, където се регистрираш. Искат ти договора за наем, лична карта /разбира се/, копие от акта ти за раждане преведен на английски и легализиран + оригинала /на копието/ + апостил, нотариално заверено.

Ще е добре да си отвориш и холандска банкова сметка, заради плащанията си тук, тъй като от българските сметки всеки път те "одират" с дадена такса, при всяко използване на дебитната ти карта /+ тегленето в кеш/. За отварянето на тази сметка, ще трябва да си поискаш от университета документ, с който удостоверяват, че си студент. Принципно се издава до 2 работни дни.

От България ще ти трябва и медицинска карта, която служи като застраховка. При нужда я показваш и нещата са ОК, иначе...не е работа.

Що се отнася до търсене на работа - не ти препоръчвам да работиш през първата година. Първо ще е добре да осъзнаеш къде се намираш, преди да се хванеш да "бачкаш". Само с английски, при голяма доза късмет ще те вземат в МакДоналдс или Пица Домино, иначе повече от нещо в оранжерия - трудно.
Препоръчвам ти да се хванеш и да научиш що-годе сносен холандски, няма да ти искат професорска степен за работа в магазин, примерно. Около теб ще има холандци постоянно, така че освен ученето на езика /в университета ти 100 на 100 ще се учи/, ще си и в реалната среда нон-стоп.

Ми...май е това. Ако още не съм те отказала, питай каквото искаш.

wowow
09-21-2014, 11:54
Благодаря за изчерпателния отговор.Иначе не,няма как да ме откажеш решил съм го от много време :D Просто искам да съм подготвен със всички неща преди да замина и да си организирам времето.Иначе ми е ясно,че от първата година работа не се намира.Идеята ми е след 2рата да започна някаква почасова работа,за да взимам 2те помощи по 200-250 евро.Ясно ми е,че няма да е някаква блестяща работа,но по 3-4 часа на ден,ако случайно намеря ще ми бъде перфектно.Иначе от към квартира университетът ми намира за 1вата година,от което съм много доволен.Ще се радвам още хора да споделят мнение :)

SpiritInBlack
09-26-2014, 16:21
Не можеш да теглиш кеш в чужбина от българска сметка. Можеш да теглиш от банкомат с дебитна/кредитна карта. Дори и при моята Виза обаче таксата от тегленето ти е над 10 % . Задължително е да си откриеш сметка в тамошна банка , освен ако не ти се разкарва с няколко хиляди кеш. Най-добре е да бъде банката , обслужваща университета. Би трябвало да ти искат документ за самоличност, временен адрес и удостоворение от университета.

В Холандия съм бил един път и ми хареса, много при това. Наистина красива страна, която си заслужава да се види. Един от университете, които съм избрал, е там и дори магистратурите са субсидирани значително от държавата. От коментари от приятели и познати, недей да разчиташ, че ще си намериш работа по време на следването, дори и да знаеш езика. Приличните квартири започват от 400 евро като делиш санитарен възел с някого.