PDA

View Full Version : За следването в чужбина



gnad88
09-25-2014, 06:38
Здрасти, отново. Вече на почти 16 години съм, в 10 клас. Две от приятелките ми ще ходят в Англия или Америка. Не знаят в кой университет точно, но там щели да ходят. Чак отвориха темата за университетите Харвард, Кембридж и т.н. Разбира се за тяхното решение влияят много американските и английските розови сериали и филми. Те не знаят нищо, но щели да вземат стипендия(доколкото знам не може чужденец да вземе цяла стипендия) и бам всичко ще тръгне по мед и масло.
Да вметна само, че Родителите им не са някакви богаташи.
От това, което съм чела и слушала знам, че са много скъпи таксите за университетите, отделно храната, жилището.. и те не са никак евтини. А да не говорим за това, че трябва да се работи, защото никъв шанс родителите им да им пращат толкова пари. Трудно е, особено в Англия, защото дискриминацията към българите е голяма. Аз ли се заблуждавам или наистина е така? Възможно ли е да се вземи цяла стипендия? Разкажете по- подробно, да знам дали да говоря следващия път като повдигнат темата. Не искам, за разлика от тях, да говоря без да съм сигурна.

anonymous708973
09-25-2014, 08:13
Съвсем общо и без да претендирам за 100% достоверност - има възможност да вземеш заем, който да не изплащаш после при условието, че работиш за под 2000 паунда. В момента, в който заплатата ти стане над 2000 паунда, осъзнаваш, че имаш няколко хиляди заем за връщане, и то в началото на кариерата си, когато вероятно дори вече си завъртял някое гадже и мислиш я как да се изнесеш с него на квартира, я как да се зажените.

А да завършиш в Англия и да бачкаш за под 2 000 паунда е пълна подигравка и загуба на време.

Мани ги приятелките ти. Те, ако искаха Харвард и Кеймбридж, щяха мнооого отдавна да са захванали стабилна подготовка.
Не се чувствай кофти, само се правят на интересни :)

therichbitch
09-25-2014, 14:54
Не знам за размера на самите стипендии и дали са цели или част от редовната, но са адски малко на брой, точно твоите 2 приятелки може да не ги вземат, кажи им малко да стъпят на земята

Hayashi
09-25-2014, 17:22
В САЩ е доста скъпо наистина, както и в Англия въпреки, че там дават заеми. Във Франция и Германия е доста по-достъпно. Има социални помощи и стипендии и не е непосилно за едно средностатистическо българско семейство.
Във Франция всичко, което съм платила на университета за тази университетска година са 5,10 евро за обработка на документи, таксата ми е опростена, както и здравната застраховка. Естествено жилището и страничните разходи си ги има, но ако имаш желание, със сигурност ще се справиш. Специално тук е много трудно да си намериш работа като студент, през годината е почти невъзможно.
Специално тук станах жертва на расизъм само веднъж и след като се оплакох на синдикатите от една прекрасна "социална асистентка" разбрах, че съм ѝ далеч от първата и изобщо не е било насочено спрямо точно моя етнос. Но такива хора са голяма рядкост. На повечето не им пука от къде си... особено, ако си бял. Което е твърде иронично, но ми направи такова впечатление.

DisappointedDreamer
09-25-2014, 18:25
В Щатите стипендиите в по-елитните университети покриват изцяло престоя ти в университета - обучение, общежитие и т.н. Специално за там, тези стипендии са в пъти повече за чуждестранните студенти, отколкото същите стипендии във Великобритания.

Над Англия нямам големи наблюдения. Предполагам, че (както и в Шотландия) стипендии има, но те са изключително малко на брой и не са цялостни, ака покриват някаква мъничка част от това, което ще трябва да платиш.

В Шотландия съм студентка. Семестриалните такси към университета се покриват от специална организация наречена SAAS, за граждани на страни, членки на Европейския съюз. Оттам нататъка, обаче, жилището и храната наистина са си скъпички.

Дискриминация навсякъде (ще) има, независимо откъде произлизаш. В университите има хора от всякакви държави ---> дискриминация сред състудентите ти (би трябвало) да е малко вероятна. Нацупени лелички в администрациите навсякъде има, обаче :Д Аз лично, за престоя си тук, не съм ставала жертва на дискриманация и се надявам и да не ставам :Д Като цяло се кефят шотландците, че произлизаш от "екзотично" място. 8-)

Bubblegumz
10-21-2014, 23:16
За Америка не знам,но в Англия си имат Student Loans system,която ти плаща таксата за обучение,която впрочем е 9000 паунда за една година.След като почнеш работа и взимаш над 21,000 паунда(ако не се лъжа) започваш да си разплащаш заема.Ако взимаш заплата под това число,никой не те гони.А за още по-лесно,в Шотландия е безплатно,но поради тази причина вдигнаха доста и летвата за прием в унитата.За скъпотията-зависи и много от града в който живееш-естествено,в по-големите градове ще е по-солено.Лондон е в листата на най-скъпите градове в света.Но например в Шефилд,където съм аз,цените са приятно поносими.Цаката е да не обръщаш всичко,което купуваш в лева,щото ще получиш нервен срив(особено паунда като го вдигнаха до небесата наскоро-към 2.6,2.7)За дискриминацията-шум вдигат политическите партии и фанатици,които са с нереалните претенции Англия да си е за англичаните.Сред хората аз поне не съм срещала такива,на които като им кажеш,че си от България да те заплюят и да си тръгнат погнусени.Повечето са дори любопитни,а сред студентите има нулева дискриминация понеже тука си е микс от абсолютно всички раси и народности и никой не го...ахъм...римува се с небе.И,последно,кажи на твоите приятелки да си махнат розовите очила и да погледнат реалистично на въпроса,понеже това не е решение,което да може да се базира на един,два изгледани холивудски филма.