PDA

View Full Version : Матури 2015



VickyVn
09-26-2014, 15:20
Здравейте, аз съм момиче на 18 години и тази година ми предстоят матури, но имам проблем и не знам коя да ми е втората матура. Истината е, че нямам силен предмет, дори българския и в частност литературата, ми е слаба, нищо не съм чела. До момента съм учила в 4-5 училища, всички те са "слаби" училища (сегашното ми също). Не съм била добра ученичка никога, дипломата ще ми е малко над 4,50. В момента съм се запасила с няколко помагала по бълг. език с тестове и текстове, от около 2 седмици съм се захванала сериозно с четене и решаване, бих казала, че за момента се справям добре, не ме притеснява толкова тази матура. Но не мога да реша за втората. Както казах нямам силен предмет, никога не съм учила в училище с усилено изучаване на даден предмет. Общо взето нищо не знам. :)) По английски съм имала все 5-ци, но определено не знам за толкова, просто си знам знанията. :) Знам езика за измъчена 4-ка, може би. :)) Дайте ми съвет, по какво да бъде тя? Ще се подготвям за "нея" с помагала вкъщи, както по български език, тъй като нямам възможност за уроци.
Най-вероятно ще ме попитате какво искам да уча после, това също не съм решила със сигурност, но ще е нещо свързано с туризма или икономиката, тъй като тези неща са ми интересни..

ameli
09-26-2014, 15:26
В такъв случай - език, математика или география. Последната е най-подценявана, но ако започнеш да се готвиш съвестно - ще се справиш, имаш достатъчно време. :)

Sirona
09-26-2014, 15:26
Матурата по английски не е много трудна, а ако ще учиш нещо свързано с туризъм матура по география ще трябва да държиш (а тя вече наистина си е трудна).

VickyVn
09-26-2014, 15:35
Всъщност за специалностите свързани с туризъм държат на матура по английски, а не по география, което е странно за мен, но пък има известна логика. Наистина съм се засилила към английски, който според всички е "лесен", но за мен едва ли ще е. :)) Но честно казано не знам точно как бих могла да се подготвя сама по език? Мога да го говоря, да пиша, да разбирам до някъде, но само на простичко ниво, тъй като мисля, че проблема ми е най-вече в речника, който ми е беден. Както и времената не оправям особено добре.

Sirona
09-26-2014, 20:21
Казвам ти го като човек ходил именно на тази матура - ще се справиш. Реши матурите от миналите години, упражнявай се, вземи си книжки с тестове и упражнения и така. Аз също сама съм се готвила и си изкарах 6 (казвам го с идея да те успокоя). За обогатяване на речника почни да четеш книги на английски, а за времената винаги може да помолиш преподавателката ти за помощ.

VickyVn
09-27-2014, 14:06
Казвам ти го като човек ходил именно на тази матура - ще се справиш. Реши матурите от миналите години, упражнявай се, вземи си книжки с тестове и упражнения и така. Аз също сама съм се готвила и си изкарах 6 (казвам го с идея да те успокоя). За обогатяване на речника почни да четеш книги на английски, а за времената винаги може да помолиш преподавателката ти за помощ.

Препоръчай ми материали, които да си набавя. По БЕЛ след дълги консултация с мои познати за добри книжки си взех, но за английски нямам идея.

queen_ofdisaster
09-27-2014, 16:58
Най-доброто "помагало" за матурата по английски според мен е решаването на тестовете от предишните години,в сайта на МОН ги има качени всички ,включително и някакви резервни варианти и тези,паднали се септември.Купуването на отделни пособия е излишно ,стига да нямаш съществени пропуски в граматиката,правописа и.т.н.

WickedSick
09-27-2014, 18:09
Недей по език според мен.Не си слаба по бг,пишеш много грамотно!:)

VickyVn
09-27-2014, 18:31
Най-доброто "помагало" за матурата по английски според мен е решаването на тестовете от предишните години,в сайта на МОН ги има качени всички ,включително и някакви резервни варианти и тези,паднали се септември.Купуването на отделни пособия е излишно ,стига да нямаш съществени пропуски в граматиката,правописа и.т.н.
Съгласна съм, но online материалите не могат да ми задържат вниманието и не мога да се съсредоточа - опитах, но не се получава, затова съм се ориентирала към хартиен вариант. Честно казано не прекарвам и много време пред компютъра. :)
Искам нещо подобно на книжките, които съм си купила по български език и литература. Да има не само тестове, но и обяснения, също така да не е всичко на английски.

VickyVn
09-27-2014, 18:32
Недей по език според мен.Не си слаба по бг,пишеш много грамотно!:)

С граматиката се справям, въпреки че и там имам някои пропуски, но ще наваксам. Проблемът е в литературата, както споменах и по горе. :)

queen_ofdisaster
09-28-2014, 18:23
Е не е задължително да решаваш тестовете онлайн,защо не си ги принтираш? :)

tori
09-28-2014, 18:27
За туризъм се залавяй сериозно с география. Много хора си мислят, че тя е най-лесна от всичко ама не е толкова просто реално, изисква си учене и ако мислиш, че ще я вземеш ей така с тройка, едва ли.

prosto_chovek
10-02-2014, 12:13
Те тия матури така ги направиха, че ако трудността се мереше в кофи, като погледнеш нагоре, ще видиш дъното на кофата. Така че квото и да избереш с изключение на химия, физика и биология, доколкото знам, е все тая, ако си чел поне малко.

Dollie
10-05-2014, 12:28
Избери философия. Най-лесния вариант, ако не си добър по нищо :D

Dollie
10-05-2014, 12:30
Проблемът е в литературата, както споменах и по горе. :)
Има едно помагало "Бърз прочит преди матура" струва 10 лева, купи си го, ще ти помогне много за матурата по БЕЛ.