PDA

View Full Version : Продължително трениране.



BanKai
09-29-2014, 06:11
Добър ден/вечер на всички. Имам въпрос относно моята тренировка. Какви са ефектите от това да тренирам през ден различни части от тялото си, например:
Понеделник - корем
Сряда - гръб
Петък - крака
И това през седмица, защото другата ще тренирам примерно гърди, бицепс, трицепс или други. Защо да не се подреди режима така. За една седмица да се тренира само една група, а за друга следователно друга група. Нещо от тоя сорт:
Понеделник - корем
Сряда - корем
Петък - корем
и на другата седмица
Понеделник - крака
Сряда - крака
Петък - крака
и така седмица за седмица да се тренират отделно различни части, а не в една седмица 3 различни. Каква е разликата и кое е по-добре?

AnarchyBoy
09-29-2014, 07:00
Това се нарича сплит и е за напреднали боди билдъри, които трябва да изолират отделните мускулни групи в отделни дни / и упражнения/ за да постигнат по-голям релеф.
Тренирай си комбинирано.
Гърди + рамо и гръб
Бицепс+ трицепс и т.н
Корем си прави през ден както и кардио, ако не искаш да се омазниш..

И всичко опира до това какво целиш.. Аз за релеф тренирам 2 дни, 1 почивам.. Един приятел за маса 1 ден тренира 1 почива.. Друг приятел за издръжливост е 3 дни тренировка 1 почивка.. Имам и познати, които са за маса с 1 ден тренировка 2 дни почивка.. Всичко опира до това, какво искаш и с какви килограми тренираш

BanKai
09-30-2014, 05:23
Ясно. Благодаря ти, много ми помогна. :)

Rakshy
09-30-2014, 11:01
The broscience is stong with these ppl.

Първо: От къде я измисли тая тъпотия: "продължително трениране" :D
Второ: Всеки знае, че в понеделник е ден за гърди или гърди+бицепс/трицепс/рамо.
Трето: Най-оптималното нещо за хипертрофия е да тренираш една и съща група 2 или 3 пъти седмично, най-добре 2. Това да ги правиш една седмица и да почиваш една е такава загуба на време и ресурси.
Четвърто: Кой бодибилдър ще пропусне мускулна група в интервал от 1-2-3 седмици!? К'ви тъпотии говорите?!
Пример за сплит е: Push/Pull/Legs; Upper/Lower; Brosplit - гърди и бицепс, гръб и трицепс, рамо и трапец, крака. Дори ти препоръчвам PPL сплита.
Пето: т'ва кви са ти целите определя как тренираш, а не кога тренираш, от по-голямо значение всъщност е как ядеш. А и пак тренировките се делят на такива за "сила" и такива за "маса", а не за маса и релеф....


Извод: НЕ ПРАВИ ТОВА, КОЕТО СИ ДАЛ КАТО ПРИМЕР.


П.С. не виждам къв е смисъла да правиш един ден само корем.

anonymous708973
09-30-2014, 12:07
Не претендирам да разбирам, но да тренираш една седмица само крака и после 3 седмици да не докоснеш лег преса ми се струва колосално глупава идея.

redbul2
09-30-2014, 16:18
Добър ден/вечер на всички. Имам въпрос относно моята тренировка.

Защо да не се подреди режима така. За една седмица да се тренира само една група, а за друга следователно друга група. Нещо от тоя сорт:
Понеделник - корем
Сряда - корем
Петък - корем
и на другата седмица
Понеделник - крака
Сряда - крака
Петък - крака
и така седмица за седмица да се тренират отделно различни части, а не в една седмица 3 различни. Каква е разликата и кое е по-добре?


Не! По тоя начин никога не се тренира! Нито от световноизвестните културисти, нито от обикновените спортуващи.
Значи основните мускулни групи са над 5: гърди, гръб, крака, рамене, ръцете (ако не разделяме тренировките за бицепс и трицепс), корем. Дотук станаха 6, а месецът има 4 седмици. Това означава, че по твоя вариант ще трениращ една и съща мускулна група на всеки месец и половина.
Мускулната група, която тренираш цяла седмица ще претренира, а останалите ще загубят всякаква форма докато чакат цял месец и половина за нова тренировка.

BanKai
09-30-2014, 18:23
Мерси за коментарите само имам въпрос. Възможно ли е да натоваря друга мускулна група, докато тренирам друга и да не мога след 2 дни да тренирам тази, която съм натоварил при тренирането на първоначалната. Смисъл ако правя упражнения за гърди, да си натоваря раменете и след 2 дни да не мога да откъртя? Трябва ли да има специален режим за това какво да тренирам или всичко зависи от избора на трениращия?

Rakshy
09-30-2014, 19:45
Не претендирам да разбирам, но да тренираш една седмица само крака и после 3 седмици да не докоснеш лег преса ми се струва колосално глупава идея.

Лег преса вика..... ИИСУСЕ!

anonymous708973
09-30-2014, 19:49
Какво казах?

Rakshy
09-30-2014, 19:51
Мерси за коментарите само имам въпрос. Възможно ли е да натоваря друга мускулна група, докато тренирам друга и да не мога след 2 дни да тренирам тази, която съм натоварил при тренирането на първоначалната. Смисъл ако правя упражнения за гърди, да си натоваря раменете и след 2 дни да не мога да откъртя? Трябва ли да има специален режим за това какво да тренирам или всичко зависи от избора на трениращия?


Не мога да осмисля къв точно ти е проблема, не искаш мускулна треска или претрениране?
Има режим наречен сплит, който ти дава в повечето случай да имаш 1 седмица време за възстановяване до следващата тренировка т.е. ако в понеделник си правил гърди с рамо, следващия понеделник пак си гърди с рамо, ако за 1 седмица не си могъл да се възстановиш сериозно трябва да си погледнеш графика за сън и хранителния режим. Забравих дали беше споменал нещо за опит в залата, но като начало така с по седмица почивка ти е перфе, ако си начинаещ. Дори може да е по-добре да правиш кръгови известно време преди да почнеш по сплита.

"Специалния режим" трябва да е съгласуван с избора на трениращия, все пак не сме професионалисти и правим каквото искаме. :Д

Rakshy
09-30-2014, 19:51
Какво казах?

Ако лег пресата ти е основното упражнение в тренировката за крака, по-добре наистина не пиши.

anonymous708973
09-30-2014, 20:26
Не, просто споменах едно упражнение :)
Идеята ми беше, че е малоумно да претренира крака, например, а 3 седмици след това да не прави грам нищо, свързано с тази мускулна група (ок, айде, все пак ще върви).

redbul2
10-02-2014, 18:50
Трябва ли да има специален режим за това какво да тренирам или всичко зависи от избора на трениращия?

Можеш да тренираш в един ден две мускулни групи, голяма и малка. Например гърди и рамо, гърди-трицепс, гръб-бицепс. Обаче не е добра идея да правиш същите две мускулни групи в два последователни дни. При упражненията за гърди и рамо се натоварват и трицепсите, а за гръб участва и бицепса. И затова не е добре на следващия ден да тренираш мускулната група, която е участвала в тренировката ти предния ден. Няма да бъде възстановена напълно, съответно няма да имаш максималната си сила и тренировката ти няма да бъде толкова ефективна.