PDA

View Full Version : Немски езикови дипломи.. Въпроси??



AANK
10-04-2014, 14:24
Знам, че DSD може да се вземе само от езикова гимназия, затова нея съм я отписал... Въпросите ми са колко видове НЕ дипломи има, по-колко време е тяхната валидност, каква е тяхната последователност по престижност, коя се най-използвана за прием в Германия, коя германците зачитат най-много и мисля, че това... :)

therichbitch
10-04-2014, 16:34
немска диплома се взима само на едно място в България и това е 91 НЕГ, Leistungsklasse, 2 класа по 25 човека всяка година

Другото, за което явно говориш, са сертификати за владеене на немски език- за ДСД-то така, искат най- често въпростното ДСД или Daf, DSH, на някои места признават и на Goethe института сертификатите
Не бих казала, че имат нива на престижност, определен резултат от единия отговаря на определн резултат от другия, обикновено изискват това, което отговаря на С1
По принцип не може да се каже коя зачитат най- много, всеки университет си има изисквания, влизаш в сайта на университета, отиваш на Bewerbung, Unterlagen и т.н. и там са изброени точно какви сертификати се изискват и с какви резултати

irrationalDecision
10-05-2014, 14:55
Hай-масово хора от неезиковите като че ли кандидатстват с DAF. Искат се общо взето минимум четворки на всеки един от 4-те изпитни елемента. Има и унита, приемащи с една тройка, ама трябва да се чете на конкретните страници какви точно са изискванията.

И една скоба само да отворя. Фактът, че някой учи в езикова с немски, не му дава правото автоматично да се яви на DSD. Първо защото далеч не всички немски гимназии в страната работят по програмата, обучаваща за DSD. Освен това дори и в гимназиите с ДСД има предостатъчно ученици, които не се явяват по ред причини - считат, че сертификатът не им е нужен, защото ще учат примерно на Острова, самите учители не са ги допуснали заради несправяне или ненавременно предаване на папките или просто вече са си взели ДАФ и са спокойни. На ДАФ през последните години се явяват дори и хора от лайстунг в 91 НЕГ, които имат принципно и немска диплома за средно образование. Но понеже явно последната не винаги е достатъчно висока за прием в желаната специалност, някои кандидатстват с българската и чрез ДАФ си осигуряват доказателството за владеене на езика. Та в този ред на мисли ДАФ излиза най-разпространеният сертификат във всякакви случаи и лично аз поне не съм чула да не се приема някъде в Германия.
Във Фейсбук има група на следващите в Германия ( и на тези, на които им предстои). Там отговорите на такива въпроси могат да бъдат получени от хора, следващи в интересуващите те университети и кандидатствали в тях с различни сертификати за владеене на езика.

AANK
10-06-2014, 09:44
Благодаря за бързите отговори :) И един последен въпрос Goethe-Zertifikat C1 или TestDaF и двете се вземат от Гьоте-институт, коя би ми свършила по-голяма работа??

ikon
10-06-2014, 10:11
немска диплома се взима само на едно място в България и това е 91 НЕГ, Leistungsklasse, 2 класа по 25 човека всяка година


В България има и други езикови училища с такива паралелки - Първа езикова във Варна и СОУПНЕ в Русе.

therichbitch
10-06-2014, 16:32
Това не е вярно и го гарантирам на 200%.
Учащите там могат да си ги наричат Лайстунг, но това са ДСД паралелки и накрая получават точно ДСД, а не немска диплома, изкарана с полагане на същите матури, които и германците.
Много такива от Варна съм срещала да ми се обясняват как са били в Лайстунг, ок, наричайте си ги и Бундестаг, ако искате.

ААНК, като че ли повече се искат Даф, но пак погледни на сайта на конкретния университет :)

irrationalDecision, какво стана с теб, какво записа, вероятно си завършила? :) :)

Иначе, да, има много хора, които се явяват на ДАФ и кандидатстват като Ausländer, при положение, че 4 години са се борили за статута на Inländer, това е глупаво за мен, но те си знаят.

tireheb
10-06-2014, 17:08
наричат ги лайстунг, щото навремето само от "лайстунга" имаше право да се явиш на дсд изпита. ся не знам вече как е
все същия хуй, с тва дсд и без него

AANK
10-08-2014, 07:43
Къде в България мога да взема ДаФ?

ikon
10-08-2014, 08:57
Това не е вярно и го гарантирам на 200%.
Учащите там могат да си ги наричат Лайстунг, но това са ДСД паралелки и накрая получават точно ДСД, а не немска диплома, изкарана с полагане на същите матури, които и германците.
Много такива от Варна съм срещала да ми се обясняват как са били в Лайстунг, ок, наричайте си ги и Бундестаг, ако искате.



Чакай сега, не съм казал кой ученик какво е наричал понеже специално на мен никой нищо не ми е обяснявал, аз ти казвам информация, която я има в сайта на тези средни езикови школа.

therichbitch
10-08-2014, 17:02
Къде в България мога да взема ДаФ?

в Гьоте института
http://www.goethe.de/ins/bg/bg/sof/lrn/prf/tdf/7433204.html#i2478008

anonymous708973
10-09-2014, 14:17
Чакай сега, не съм казал кой ученик какво е наричал понеже специално на мен никой нищо не ми е обяснявал, аз ти казвам информация, която я има в сайта на тези средни езикови школа.

Гледай сега.
Объркването идва от факта, че буквалният превод на DSD e "немска езикова диплома", диплома е използвано в смисъла на сертификат. (Като Тойфел, например). Обърни внимание на думата "езикова" - тя може да се вземе от всеки ученик, който е посещавал повече часове по немски благодарение на СИП - тази конфигурация се нарича "Лайстунгс клас".
Немска диплома в смисъла на "свидетелство на средно образование" можеш да получиш само и единствено в 91. Немска гимназия в София :) Те държат немски матури - не матура на немски, има разлика.

irrationalDecision
10-09-2014, 18:49
И това не е съвсем така. Нещата с ДСД не опират просто до допълнителен брой часове по немски под формата на СИП и готово. То тогава всяка езикова с немски щеше да сложи няколко часа СИП и да се закачи за ДСД. Ама не стига това, има достатъчно езикови без право за явяване на ДСД. В София картинката е много по-различна от описаната от теб. В 91 НЕГ всички, подчертавам всички, имат еднакъв брой часове по немски от началото до края на гимназиален курс ( без лайстунг, разбира се, те са си по немска програма и този сертификатен изпит на никой етап с нищо не ги бърка), няма селекция след 9 клас за това кой ще се яви или не на изпита. До 12 клас всички наравно се обучават по програмата, а вече на прага на изпита немските преподаватели решават кого да не допуснат. Обикновено това са хора, които не се справят или просто не предават навременно мапетата си за текуща проверка. В същото време в 73 СОУ, чиито възпитаници държат също ДСД, схемата е съвсем друга. След 9 клас има цедка и има хора, които не попадат в ДСД група. Казвам група, а не клас, тъй като там класовете са си с фиксирани профили още с приема и не се пренареждат заради представянето по немски. Просто в часовете по езика миналите цедката и готвещи се за ДСД са в едни групи, а несправилите се - в други. По програма имат едновременно немски, но с различни преподаватели, така че разлика в броя им часове по езика няма. Има явно в начина и системата на обучение. Излиза , че обобщена "конфигурация" няма . В 91 НЕГ е една, в 73 СОУ друга, в ЕГ Пловдив трета и т.н. Единственото сигурно е, че маса народ се бърка с това наименование лайстунг. Навсякъде из БГ то си е чисто ДСД. Лайстунг в истинския смисъл има само в 91 НЕГ. Но винаги се намира някой да оспорва този факт.

therichbitch
10-09-2014, 19:49
В 91 НЕГ всички, подчертавам всички, имат еднакъв брой часове по немски от началото до края на гимназиален курс ( без лайстунг, разбира се, те са си по немска програма и този сертификатен изпит на никой етап с нищо не ги бърка), няма селекция след 9 клас за това кой ще се яви или не на изпита.


a така, да се знае :cool:
Хм, а при нас шайсето имат ли право да се явят на ДСД? (нали след 9и клас има изпит и остава една паралелка, която не е нито ластик, нито дсд или се бъркам?)

anonymous708973
10-09-2014, 19:55
Е, знам как стоят нещата с ДСД, все пак я полагах тая пародия на изпит.
Не ми обясняваше надълго и нашироко просто.

irrationalDecision
10-09-2014, 21:00
Опс, стара ти е вече информацията,therichbitch :). От години няма паралелки шайсета в НЕГ, поне от 5-6. Вcичките 5 (без двата класа лайстунг)се водят ДСД до края. Измисления изпит след 9 клас още си го има, но от него не зависи нищо, пълна проформа, която някои преподавaтели приемат като контролно или класно. Паралелките си продължават в същия състав и пренареждането им е факт едва след 10 клас, при избора на профили, тоест без каквато и да е обвързаност с немския. Спрени да се явят на изпита има, но те стават ясни буквално месец-два преди писмения. Немците просто не допускат разни съвсем боси и голи и такива, които не спазват сроковете за предаване на папките. Но дори и отрязаните са си учили в периода 9-12 клас рамо до рамо с другите, по съвсем същата програма.

therichbitch
10-09-2014, 21:57
Опс, стара ти е вече информацията,therichbitch :). От години няма паралелки шайсета в НЕГ, .

Много тъжно, 2010 завърших :D
сигурно вече няма и изпит по английски за лайстунг

irrationalDecision
10-09-2014, 22:48
Така е, няма. Има само писмен и устен по немски. Доколкото знам, предвид природо-математическия профил на лайстунг, преди са се взимали предвид и оценките по математика в 8 клас. Може и да не съм разбрала. Сега такова нещо няма.

И мерси, знаеш за какво :)

Към автора на темата - забравих нещо да напиша вчера. Немският факултет на ТУ провежда курсове за ДАФ. Отделно е и изпитен център. Чувала съм, че като продължителност са по-големи, като цена по-приемливи в сравнение с тези на Goethe Institut, а като качество на услугата същите.

therichbitch
10-10-2014, 10:32
хм, не са искали успех по математика, а трябваше, като се сетя за някои съученици :cool:

BlauMeise
10-21-2014, 15:26
МНОГО ВИ МОЛЯ, УЧА СЕРИОЗНО НЕМСКИ ОТ СКОРО? ПРОБЛЕМА МИ Е СЛЕДНИЯ:

КАК ДА НАУЧА НЕПРАВИЛНИТЕ ГЛАГОЛИ ИСКА СЕ ОТ МЕН ДА ЗАПОМНЯ ОКОЛО 300 ГЛАГОЛИ С ВСИЧКИТЕ ИМ ФОРМИ: prasens, prateritum, perfekt..

Моля ако някой е имал честта да учи този сложен език дайте ми някакъв съвет. Загивам геройски сериозно. А материала се натрупва с всеки изминал ден, преди една седмица трябваше да съм научила всичките, а истината е, че ни дадоха да си ги преведен сами глаголите, всичките не бяха взети не повече е от 20 процента.
Сега си блъскам главата днес взех падежа датив той също има отношение към непр. глаголи, как да ги науча по бързо?