PDA

View Full Version : Работа и учене в чужбина



ina7
10-07-2014, 18:39
Въпроса ми е възможно ли е да съчетаваш учене и работа във Великобритания, по-специално в Шотландия? Чух, че ако учиш имаш право да работиш едва 10-15 часа седмично, което не би ти докарало повече от 800 паунда месечно. Има ли начин без мама и тати да се справиш сам с разходите за живеене? Не питам за сумата на самото обучение.

Momicheto:)
01-25-2015, 16:19
Ъп. :)

Annichka07
02-25-2015, 05:14
Аз също се интересувам по темата, но по-скоро съм се насочила към Англия.
Това, което най-много ме притеснява е цената на общежитията - да пестя мога, но там и минималните суми ми идват много солено, има ли някакво алтернатива? Предполагам съквартиранстството е вариант.
Вярно ли е това, че не можело да се работи първата година? Защото родителите едва ли ще могат да ме издържат. В такъв случай дали втори студентски заем е удачен (като първия е този, който те спасява от 9000-те лири на година, ако си от ЕС, за сметка на бъдещата заплата) или само ще усложни финансите ни?

heartshapedbox
02-25-2015, 08:35
Може някой да сподели и за Холандия, ако има информация как стоят нещата там.

DisappointedDreamer
02-25-2015, 08:53
Въпроса ми е възможно ли е да съчетаваш учене и работа във Великобритания, по-специално в Шотландия? Чух, че ако учиш имаш право да работиш едва 10-15 часа седмично, което не би ти докарало повече от 800 паунда месечно. Има ли начин без мама и тати да се справиш сам с разходите за живеене? Не питам за сумата на самото обучение.

Зависи къде си в Шотландия.

Няма начин да не си със съквартирант/и. Живея в Абърдийн, който се води (едва-ли не) най-скъпия град тук. Жилищата (със съквартиранти) вървят средно между 350 и нагоре паунда, като в тази цена не се включват ток, отопление, интернет, и т.н. Можеш да намериш нещо между 350 и 400 паунда, като utilities биха ти излязли 40 паунда на четиримесечие през пролетта/лятото и около 70 паунда пак на четиримесечие през есента/зимата.

За храна би могла да отделяш около 100-150 паунда на месец. Дотук грубо станаха около 560 паунда. :Д В градове като Единбург съм чувала, че наемът е по-евтин. За други градове нямам справка. ^^

В Шотландия можеш да работиш първата година. За 10-15 часа седмично не съм сигурна, но толкова препоръчват, защото все пак имаш лекции, упражнения и материал за четене, и искат да се представиш що-годе прилично на изпитите.

//ако неволно съм излъгала, нека някой ме поправи.