PDA

View Full Version : Вашата оценка !



kiril.kirilov.921025
10-08-2014, 11:59
Здравейте драги приятели :) Правя есе и се боря за 6 и ме интересува какво оценка бихте ми дали вие ако сте учител по български език :) На 14 год съм от ДП ( Моля не използвайте моето ЕСЕ никъде :) )


Темата е "Човекът и природата"

(Ето цялото точно както съм го написал)
-По тази тема има много мнения.Едни казват,че природата трябва да се опазва, а човека много и вреди.
Други, че тя се самоунищожава. Според мен човека директно не прави нищо. Той е създателят на
вредителите като коли, централи, заводи и други.
-Много животни живеят по дървета, в хралупи, в дупки. Вредните газове убиват и тях, и заобикалящата ги среда. За щастие има хора които разбират страданието на света около тях. Те създават кампании за защита на животни, гори, всичката природа.
-Някога питали ли сте се, защо има толкова природни бедствия, като наводнения, торнадота, ураган? Защото природата ни отхвърля, земята не ни желае вече. Някой ден, или ще има живеещи в хармония хора и природа, или този свят ще рухне във войни от жадни за власт хора. Друг варянт няма.
-Дали ще променим този свят, зависи изцяло от нас. Не сме нито първите нито последните обитаващи тази земя, нека направим света на нашите деца и внуци по добър!




Това беше от мен моля оценете ме както сте го почуствали :)

sometimes_
10-08-2014, 13:37
Много зле.

kiril.kirilov.921025
10-08-2014, 13:39
Защо

sometimes_
10-08-2014, 13:47
Повече от 3 няма как да получиш. Не бих се осмелила да нарека това „есе“. Според мен това са хаотично нахвърляни изречения, които нямат абсолютно нищо помежду си. Пълно е с абсурдни фрази и с още по-абсурдни грешки. „Всичката природа“?! „ВарЯнт“?! Ти сериозно ли очакваш да получиш Отличен за подобни грешки?!
Прочети няколко есета на тази тема, за да разбереш как трябва да изглежда твоето. И оправи правописа! Или поне помоли някой да ти го редактира.

sl1nceetoo
10-08-2014, 13:57
^ абсолютно права

Blab
10-08-2014, 14:39
с удоволствие бих ти редактирала текста, но изказаните по-горе, макар и твърде грубо и далеч от конструктивното, забележки, са акуратни.
първо формулирай теза (без да се плашиш от звученето на думата, това е твоята синтезирана позиция/мнение/етц.).
ето ти изходни помощни въпроси: Какво е мястото/ролята на човека в природата? И обратното - от какво значение е природата за съществуването на човека?

като ученичка, а и не само, обичах да тръгвам от речниковите значения и етимологиите на определени понятия и да си играя с тях. това е честа (ученическа) практика, при писането на есе.

сега бих предпочела да експериментирам с текста, така че и на мен да ми е забавно, докато го пиша, без да изпадам в драматичен патос или многоцитатност (също популярна, не само ученическа, а и, за съжаление, научна практика в епохата на пост(пост)модернизма).
да речем, например, че пишеш есето за 30-ина минути: можеш да си направиш проучване, за тези 30 минути какво се случва в природата, какви ресурси биват изхабени, какво количество отпадъчни продукти биват изхвърляни, етц, всичко, което се сетиш. аз бих започнала от малките неща и да вървя към глобалните. например, какво количество енергия отива за захранването на компютъра, на който пиша този текст, а на рутера, а на печката в стаята, а на доставчиците ми на интернет, а за поддържането на този форум и компютрите на всички, писали в темата ти, за да ти помогнат? след това за принтера, с който ще си изкараш текста, за да го предадеш в клас. за производството на хартията, на която ще го разпечаташ. а мастилото? а самия принтер? колко гориво ще изхаби превозното средство, с което ще отидеш до училище? как ти влияе кафето, с което (ще) се наливаш, защото не си си доспал, а още не си приключил с текста си? какво е нужно за направата на хапче аналгин, което може би ще изпиеш, за да убиеш главоболието си? и т.н., и т.н. Тезата, ако не стана ясно, ще си я оставя за накрая, защото вече ще бъде доказана, а именно - че всички сме взаимосвързани и всеки личен избор (по Сартр) има колективни последствия.

today_was_a_charytale
10-08-2014, 14:39
А каква е темата на есето?Видях няколко грешки (сигурно и аз допускам, но тези ми направиха впечатление).Има едно-две изречения от последния абзац, които ми харесаха, но лично аз мисля, че е доста кратко за 6-ца.Също има доста разхвърляни мисли.

RapExotic
10-08-2014, 18:47
Втори клас ли си?

sometimes_
10-09-2014, 07:03
с удоволствие бих ти редактирала текста, но изказаните по-горе, макар и твърде грубо и далеч от конструктивното, забележки, са акуратни.
първо формулирай теза (без да се плашиш от звученето на думата, това е твоята синтезирана позиция/мнение/етц.).
ето ти изходни помощни въпроси: Какво е мястото/ролята на човека в природата? И обратното - от какво значение е природата за съществуването на човека?

като ученичка, а и не само, обичах да тръгвам от речниковите значения и етимологиите на определени понятия и да си играя с тях. това е честа (ученическа) практика, при писането на есе.

сега бих предпочела да експериментирам с текста, така че и на мен да ми е забавно, докато го пиша, без да изпадам в драматичен патос или многоцитатност (също популярна, не само ученическа, а и, за съжаление, научна практика в епохата на пост(пост)модернизма).
да речем, например, че пишеш есето за 30-ина минути: можеш да си направиш проучване, за тези 30 минути какво се случва в природата, какви ресурси биват изхабени, какво количество отпадъчни продукти биват изхвърляни, етц, всичко, което се сетиш. аз бих започнала от малките неща и да вървя към глобалните. например, какво количество енергия отива за захранването на компютъра, на който пиша този текст, а на рутера, а на печката в стаята, а на доставчиците ми на интернет, а за поддържането на този форум и компютрите на всички, писали в темата ти, за да ти помогнат? след това за принтера, с който ще си изкараш текста, за да го предадеш в клас. за производството на хартията, на която ще го разпечаташ. а мастилото? а самия принтер? колко гориво ще изхаби превозното средство, с което ще отидеш до училище? как ти влияе кафето, с което (ще) се наливаш, защото не си си доспал, а още не си приключил с текста си? какво е нужно за направата на хапче аналгин, което може би ще изпиеш, за да убиеш главоболието си? и т.н., и т.н. Тезата, ако не стана ясно, ще си я оставя за накрая, защото вече ще бъде доказана, а именно - че всички сме взаимосвързани и всеки личен избор (по Сартр) има колективни последствия.

Не мисля, че авторът на темата е в състояние да разбере написаното от теб, колкото и добро да е то. По "есето" му съдя, че е далеч от момента, в който ще разбира какво е "патос", "постмодернизъм", а за съществуването на Сартр едва ли подозира.
Според мен, на първо място трябва да се постарае над правописа си, а след това да наблегне над четенето, за да обогати речника си и едва тогава да се цели в оценки като Отличен.
:)

maimunkataneo
10-11-2014, 20:08
и ме интересува какво оценка бихте ми дали вие ако сте учител по български език :)

колко наивно