PDA

View Full Version : Как да ги накарам да си купя мотор?



kriskotdi
10-18-2014, 10:35
Здравейте,следващото лято ставам на 16 години и искам да си купя мотор,но родителите ми са против.Дайте някой съвет,как стана при вас?

an7raks
10-18-2014, 13:10
На тея години - миксер. Аман от мотористи без книжки!

kriskotdi
10-18-2014, 13:52
Супер мото?

an7raks
10-18-2014, 17:12
Ако е под 50 кубика и си изкараш книжка, няма лошо... Обаче, има ограничение и по коне, освен по кубици.

kriskotdi
10-18-2014, 18:12
Запознат съм с нещата,но имам друг проблем(голям).

an7raks
10-18-2014, 18:21
Като за начало, направи 16 и после говори с тях.

kriskotdi
10-18-2014, 18:29
И това го има,но като чуят за мотор и пребледняват...

an7raks
10-18-2014, 19:18
И аз като чуя 15-годишни да ми говорят за мотори, и аз пребледнявам...
Пробвай да им говориш първо за миксерчета, пък после "случайно" да ти изпадне от някъде такава моторетка там, квато си искаш... Ще им кажеш, че и тя се числи към категория М и няма да ти е проблем да я караш. ;)

RapExotic
10-19-2014, 20:26
До 85 кубика можеш спокойно да си караш с категория АМ. Стига само по документи да се води 50сс. Конете никой не ти ги гледа, важното е какво е написано в талона.

Най-добре е да събереш парите и да си вземеш сам мотора. Така хем няма да ти натякват, че им искаш пари за такива работи, хем ще си доволен от това, че ти си си го избрал. В началото може да са недоволни, но с времето ще свикнат. Ти само изкарай книжка и го регистрирай ако ще го караш по пътищата, че с 50сс мотор трудно се бяга от Ушев :D
Аз когато си взех (или по-точно зглобих, тъй като беше самоделка :D) първия си мотор нашите също доста ми дрънкаха на главата. След това като го продадох бяха много щастливи, но за кратко, тъй като малко след това си взех по-мощен :D

prosto_chovek
10-19-2014, 20:29
Ти на тия години имаш право да караш мотопед. А като имаш право да имаш як мотор, едва ли ще имаш нужда от разрешението на вашите.

kriskotdi
10-20-2014, 12:40
Да това ще правя,но няма как да го регистрирам.

prosto_chovek
10-20-2014, 14:32
Как да няма как? Отиваш в КАТ с купения мотор и пълнолетен (даже не съм 100% сигурен дали трябва да имаш пълнолетен придружител или просто ти като собственик, щото на 16 имаш право да изкараш М категорията, обаче както казах, може и да бъркам) и даваш едни пари и го регистрираш. Трябва да се ръснеш и за кинти за категорията. Но мен ако питаш, изчакай да станеш на 18, изкарай си В, с нея взимаш и М, ще можеш сам да се занимаваш и с КАТ и с ДАИ (пари) в момента нямаш представа може би какво е да се движиш с каквото и да било превозно средство в по - големите градове (пише щото, че си от Варна), камо ли с мотор/мотопед/велосипед при културата на българския шофьор. Само сутрин от вкъщи до работа ми се случва с колата да ме засекат поне 3 пъти, да ми отнемат предимството минимум веднъж и прочее. А с нещо на 2 колелета си абсолютно незащитен, а шофьорите обикновено не се съобразяват с никого. Изчакай, ще ти дойде времето, има защо моторите като цяло да са категория, при която истинския купон започва след 21, а средния - на 18. Това ми е съвета към теб. :)

an7raks
10-20-2014, 17:20
Как да няма как? Отиваш в КАТ с купения мотор и пълнолетен (даже не съм 100% сигурен дали трябва да имаш пълнолетен придружител или просто ти като собственик, щото на 16 имаш право да изкараш М категорията, обаче както казах, може и да бъркам) и даваш едни пари и го регистрираш. Трябва да се ръснеш и за кинти за категорията. Но мен ако питаш, изчакай да станеш на 18, изкарай си В, с нея взимаш и М, ще можеш сам да се занимаваш и с КАТ и с ДАИ (пари) в момента нямаш представа може би какво е да се движиш с каквото и да било превозно средство в по - големите градове (пише щото, че си от Варна), камо ли с мотор/мотопед/велосипед при културата на българския шофьор. Само сутрин от вкъщи до работа ми се случва с колата да ме засекат поне 3 пъти, да ми отнемат предимството минимум веднъж и прочее. А с нещо на 2 колелета си абсолютно незащитен, а шофьорите обикновено не се съобразяват с никого. Изчакай, ще ти дойде времето, има защо моторите като цяло да са категория, при която истинския купон започва след 21, а средния - на 18. Това ми е съвета към теб. :)

Не те знам къде караш, ама точно във Варна и околността за почти година са ме засичали най-много 3-4 пъти...
Сега в София, като ги гледам какви са джедаи... :D

prosto_chovek
10-20-2014, 18:07
София, основно в пиковите часове :D

an7raks
10-20-2014, 18:13
А, ясно... Имам чувството, че за София важат различни правила за движение... Като например, че колкото по-бавно караш, толкова по-вляво на пътя трябва да си, а ако ще изпреварваш, то трябва да е задължително отдясно... Жълтото явно тук не значи "внимание, спри", а "Натисни колкото можеш"... :D

per-dead
10-20-2014, 20:26
На тея години - миксер. Аман от мотористи без книжки!

Ни думай, че пак ще слушам по новините "15 годишен катастрофира със скутерче 50 кубика". Трагично и смешно. Любимата ми комбинация. ^^

an7raks
10-21-2014, 16:51
Доста по-малко вероятно е да се убие с 50сс миксерче, отколкото с мотор...

kriskotdi
10-21-2014, 18:38
Ни думай, че пак ще слушам по новините "15 годишен катастрофира със скутерче 50 кубика". Трагично и смешно. Любимата ми комбинация. ^^

Точно и аз това си помислих,че ще стане.Направо избухваш с комбинациите си!

WhereIsMyCrown
10-21-2014, 19:31
Здравейте,следващото лято ставам на 16 години и искам да си купя мотор,но родителите ми са против.Дайте някой съвет,как стана при вас?

в същото положение съм

dimitar_ak
10-22-2014, 08:00
Аз това лято се бях навил да си купя една Vespa, но се разколебах. Много е приятно, но това си е сезонен транспорт. 3-4 месеца и после се чудиш къде да го държиш, за да не го окрадат.

prosto_chovek
10-22-2014, 08:42
А, ясно... Имам чувството, че за София важат различни правила за движение... Като например, че колкото по-бавно караш, толкова по-вляво на пътя трябва да си, а ако ще изпреварваш, то трябва да е задължително отдясно... Жълтото явно тук не значи "внимание, спри", а "Натисни колкото можеш"... :D

Е оня ден, например, че е най - прясно, отивам на работа и по наклона нагоре от Константин Величков по посока ЦУМ по булеварда си се качвам и гледам някакъв човечец излиза от пряката точно на задния вход на метрото на Сердика. Гледам назад - много коли, викам си - ще го пусна. Намалям аз, махвам му да мине, нашия седи. Пак му махам, тоя почна да ми свирка и да ми маха защо не карам (!). В момента, в който вкарах първа, нашия с мръсна газ и свирки пред мен и в най - лява лента, след което нахака ултра яките спирачки, за да не влезе в багажника на човека пред него, разбирай без мигачи без нищо, като след това на втората пешеходна пътека пред царския дворец нашия го гледам как изпреварва колоната в насрещното и се нахака най - отпред на светофара на Раковска пред регулировчика. Видима възраст около 60 години, в нисан микра.

WhereIsMyCrown
01-29-2015, 22:02
Здравейте,следващото лято ставам на 16 години и искам да си купя мотор,но родителите ми са против.Дайте някой съвет,как стана при вас?

Какво става с мотора? Има ли развитие?

fls63
02-01-2015, 13:31
Според мен си намери някакво занимание,от което да изкарваш някое друго левче.Вашите ще ти дадат още,и най-вероятно ще ти позволят да си вземеш някое "кашонче" а не мотор.Пък и внимавай,ако ти позволят да си купиш.Защото като ви знам...сте "надъхани" и адреналина ви е до горе,но с акъла сте на ниска летва.(Без хейт)
: )

fls63
02-01-2015, 13:34
На тея години - миксер. Аман от мотористи без книжки!
Палец нагоре. :)

TheDeath
02-02-2015, 08:31
Според мен е най-добре да изчакаш, да си събереш пари и да си купиш сам мотора.
Нормално е вашите да пребледняват, това е доста опасно хоби, като се има в предвид, че не зависиш само от себе си, но и от околните, трябва да знаеш как да се пазиш...
Първия си мотор си купих на 21, сега, 8 години по-късно, родителите ми все още изтръпват, като има кажа "Тръгвам с мотора". Ако зависеше от тях никога нямаше да карам мотор.
Как да е, моя съвет е да изчакаш, да натрупаш опит, като шофьор и чак тогава да минеш на 2 гуми, това не е шега работа.

Army_of_me
03-01-2015, 15:28
Всички му казвате да чака,а ако карате значи знаете какво е да чакате да се затопли за да изкарате моторите...За съжаление на тези години ми се струва,че не можеш да направиш нищо по въпроса.Единственото което мога да те посъветвам е да изчакаш да си навървиш 18 години,да изкараш А1 за 125 кубиков мотор (поне има 125 кк пистарки и е близо до "моторите" :D ) и да събереш парички за да си купиш сам моторче :) Няма как да убедиш родителите си за нещо такова,при условие,че ти казват не дори само като си им казал,че искаш мотор,а много добре знаят,че на тези години няма начин да караш такъв.Така че...порасни още малко,изкарай си книжка,защото е важно ! И си купи сам мотор,без да ги питаш.Успех :)

KIRIL98
03-03-2015, 08:58
мене ме карат да си взема мотор, за да "свикна с трафика"

an7raks
03-04-2015, 16:57
Между мотопед и мотор общото е само, че са на две колела...
Едва ли някой ще ти даде да "свикваш с трафика" на мотор...

Ivaaaaa
03-04-2015, 22:04
^чиееек... не... знаеш... ли... че... едно... изречение... може... да... завърши... с... нещо... по-различно... от... многоточие...

an7raks
03-09-2015, 20:57
^чиееек... не... знаеш... ли... че... едно... изречение... може... да... завърши... с... нещо... по-различно... от... многоточие...

Не... Що?... Ти знаеш ли, че някои хора имат и мозък...

Ivaaaaa
03-15-2015, 15:14
axa... kakvo... e... stanalo... s tvoya... da... ne... e... padnal... ot... harlito... po... vreme... na... safari... v... presledvane... na... bushmeni...

an7raks
03-15-2015, 18:30
axa... kakvo... e... stanalo... s tvoya... da... ne... e... padnal... ot... harlito... po... vreme... na... safari... v... presledvane... na... bushmeni...
Не, аз принципно си нямам, ама съм чувал, че било яко такова... :(

draid
03-15-2015, 18:55
Израснах на мотор. Удоволствието е огромно, но на тази възраст е безумие да тръгнеш да караш в трафика, независимо дали е с миксер или мотор. Накарай ги да ти вземат нещо off road и не се занимавай с книжки и глупости. По нашите пътища е пълно със самоубийци и идиоти. До ден днешен предпочитам да си карам из планините мотора отколкото в града.

SlowDownBaby
05-19-2015, 13:25
Извинявай,че няма да се съглася с теб Draid =]]] Много повече хора загиват в катастрофи с коли,от колкото с мотори.Просто хората до толкова са свикнали ,че колата е безопасна и удобна,че не си правят труда да се замислят,но загине ли някой на мотор,и всички писват колко опасно било. Всичко е до това какво искаш да караш,а не какво е опасно според хората.Плюс това мотора е много по удобен,особено в пиковите часове,когато не е нужно да дремеш с часове на светофарите или задръстванията.Опасно е ако караш като глупак и не се съобразяваш със скоростта (което вярвам,на всеки се случва от време на време...) нямаш гаранция дали ще умреш на мотор,в кола,или ще ти падне просто някоя тухла на главата докато вървиш.

an7raks
05-19-2015, 15:23
Извинявай,че няма да се съглася с теб Draid =]]] Много повече хора загиват в катастрофи с коли,от колкото с мотори.Просто хората до толкова са свикнали ,че колата е безопасна и удобна,че не си правят труда да се замислят,но загине ли някой на мотор,и всички писват колко опасно било. Всичко е до това какво искаш да караш,а не какво е опасно според хората.Плюс това мотора е много по удобен,особено в пиковите часове,когато не е нужно да дремеш с часове на светофарите или задръстванията.Опасно е ако караш като глупак и не се съобразяваш със скоростта (което вярвам,на всеки се случва от време на време...) нямаш гаранция дали ще умреш на мотор,в кола,или ще ти падне просто някоя тухла на главата докато вървиш.

Повече хора загиват при катастрофи с коли, защото повече хора карат коли, близко е до акъла.
Карането като глупак включва бутането между коли, камиони и автобуси по задръстванията. Това, че габаритите на превозното ти средство позволяват минаване на една боя между чакащите в съответните ленти не означава, че имаш право да минаваш така или, че е безопасно. Щото едва ли са много хората, които си гледат в огледалата докато чакат в задръстване или се движат с 5км/ч в такова.
Изобщо, ако спазваш правилата за движение, моторът не ти дава нищо повече от колата. Естествено, дава ти някакви различни усещания, но не и реални предимства. Нямам нищо против мотористите и даже смятам в бъдеще да си изкарвам А категория, но се дразня на наглото каране и несъобразителност на една голяма част от тях.

draid
05-19-2015, 17:56
Извинявай,че няма да се съглася с теб Draid =]]] Много повече хора загиват в катастрофи с коли,от колкото с мотори.Просто хората до толкова са свикнали ,че колата е безопасна и удобна,че не си правят труда да се замислят,но загине ли някой на мотор,и всички писват колко опасно било. Всичко е до това какво искаш да караш,а не какво е опасно според хората.Плюс това мотора е много по удобен,особено в пиковите часове,когато не е нужно да дремеш с часове на светофарите или задръстванията.Опасно е ако караш като глупак и не се съобразяваш със скоростта (което вярвам,на всеки се случва от време на време...) нямаш гаранция дали ще умреш на мотор,в кола,или ще ти падне просто някоя тухла на главата докато вървиш.

Не виждам в какво се опитваш да ме убедиш. Загиват повече хора в автомобилни катастрофи защото сигурно съотношението е 1 към 100. В това кое е по-опасното превозно средство не може да има изобщо капка съмнение. Това естествено го твърдя като човек каращ активно мотори (в последно време нямам особено много време за съжаление) карал съм дълги години ендуро/крос, карал съм пистови, туристи и т.н. Удобен транспорт е, бърз е за придвижване, но в никакъв случай не мога да го нарека безопасен или поне опасен колкото и автомобилният. Просто на мотор си далеч по незащитен от колкото в кола.