PDA

View Full Version : Забрана за мъртва тяга и клек.



monster22
10-30-2014, 10:50
Здравейте, преди около 3 седмици правих мъртва тяга и в крайната точка се престарах и огънах гърба си обратно, при което изпитах болка, не беше много силна и не обърнах внимание. Продължих си тренировката и нямаше проблеми. Но една седмица по-късно след тренировката ми за крака, която включваше и клек, усетих болки в кръста, придружени от изтръпване на левия крак. Помислих, че е дискова херния, отидох на невролог, който ми каза, че ставите ми са се разместили и че нямам дискова херния. Намести ме и ми изписа 5 вида лекарства, които да пия 10 дни. Нищо не стана, дори бях спрял фитнеса за 1 седмица, след което поднових, но с по-леки тежести и без тяга. Отидох пак, пак ме намести и ми изписа други 4 лекарства. Пих ги и тях 1 седмица и болката понамаля, но все пак като стоя в училище 7 часа и към 7мия час вече става доста силна. Отидох при друг невролог, който без дори да ме докосва, само си плъзгаше дланта на около 10 см от гърба ми, ми каза, че имам блокажи на ставите, които не били нещо сериозно и щял да ме оправи. Намести ме (доста по-дълго ме наместваше, отколкото другия лекар и постоянно проверяваше пак така с ръката , не знам някакви енергии ли усеща или какво). Каза ми , че няма смисъл от толкова много лекарства и ми остави само 2 да пия.

След което ми каза, че ми забранява да правя мъртва тяга и клек, каза ми да се насоча към машините, защото тези упражнения били изключително вредни и дори бил лекувал 16-годично момче с дискова херния от тяга. Обясни ми, че се притискали прешлените, спирал се растежа(на 17 съм), получавали се блокажи като моите и имало голям риск от протрузия или дискова херния. Какво мислите по въпроса - да го слушам ли ?

Rakshy
10-30-2014, 11:46
Нека първо започнем с това, че правенето на мъртва тяга и клек далеч не е шега работа и повечето хора, които ги правят нямам АБСОЛЮТНО никаква представа какво, защо и как трябва да се движи, за да не се счупиш. Напоследък какви ли не случаи виждам, които са пълна трагедия. Дори не се опитвам да ги поправя, тъй като са явни тъпанари и заслужават да се мъчат. :D

Най-големия проблем при тягата е егото. Трябва да знаеш дали ще можеш да дръпнеш някаква тежест без да ти се прецака формата на изпълнение, ако имаш съмнения по-добре не пробвай.

Не, лекаря не усеща никакви енергии. :D :D Просто гледа и напипва дали има изкривяване на самия гръбнак. Преди няколко години като ме болеше много гърба и отидох на лекар, той си прекара пръста по гръбнака ми, за да усетя колко съм крив.

Най-добре го послушай, не си заслужава да рискуваш кръста си, защото там има толкова неща, които могат да ти съсипят живота (имам предвид нерви, ако ги засегнеш, край). Чак пък да притискат прешлените и да спират растежа, не съм съгласен, това е доста комунистическо мислене :D

Бих те посъветвал да тренираш целия core повече, както и posterior chain-a. Направи пауза от тягата и клека за 1-2 месеца, като правиш последните 2. Като се почувстваш готов можеш да пробваш с много малка тежест.

ararat
10-30-2014, 18:49
При невролог не съм ходил, но от това, което описваш като извършени процедури ми звучи по-скоро като чакръкчия или мануален терапевт.
Замяната на клека и тягата само с машини е невъзможна, растежът също не се спира от тези упражения. Клекът може да го замениш с преден клек, понеже не натоварва кръста толкова, заради позицията на тежестта. Вместо конвеционалната тяга може да пробваш сумо тяга, използваш повече краката отколко кръста. Та сам си решаваш как да продължиш, имаш си глава на раменете. И като цяло звучи все едно изпълнението на упражненията ти куца, определено хвърли един поглед. Алтернативно може да се запишеш как ги изпълняваш да ги постнеш в някой форум и като цяло ще получиш доста градивна критика (или го прати на rakshy, стига той да те сметне за достоен де).

Rakshy
10-30-2014, 19:43
Чак достоен не, но мога да опитам да му помогна с елементарните ми знания :D

Предния клек е доста различен от задния. Ако клека се прави в трибойски стил т.е. слагаш лоста на задното си рамо[low bar] (горе долу), тогава използваш много повече кръста си, но ако го слагаш високо на трапеца [high bar] използваш по-малко кръста, защото идеята е да стоиш по-изправен. Тогава единствената работа, която кръста върши е стабилизация, което е далеч по-добре отколкото активно да участва в движението.
При предния клек, ако искаш държиш лоста по най-правилния начин ти трябва доста гъвкавост в китките, също и поне малко развити рамене, защото много убива. Трябва ти и сила в гърба, за да можеш да се задържиш изправен, както казах кръста само стабилизира. Работата на глутеуса е по-малка отколкото при задния клек.



С тягата можеш много да си играеш, пробвай със сумо. При сумо-то смаляваш много амплитудата, което ти помага да не товариш кръста, също така стоиш много по-изправен.
Тягата е много субективна, за да може човек да напише кое как трябва да е.
Ако дърпаш конвенционално, би трябвало сумото да ти е с поне 20-30 кг по-слабо. При почти всички е така. Затова ако ще го пробваш, да си знаеш и да не правиш експерименти.

monster22
10-30-2014, 20:45
Rakshy, тягата я правя от около месец и половина, с леки килограми - 60,70 килограма работна серия, с колан. Гледал съм много клипчета и съвети за правилно изпълнение, дори съм карал няколко по-напреднали момчета от залата да ме гледат дали я правя правилно, казват ми че техниката ми е много добра. Просто един път се огънах малко повече назад и май затова станаха тези блокажи на гръбнака. Клек правя от 3 години, стигал съм до серии със 130 кг, в момента правя с 90-100. Лекарят е квалифициран невролог, но освен това е и спортен лекар и мануален терапевт, един от най-добрите в града ми. Дори не ме докосна, само прокара ръката си на няколко см от грубнака ми и позна то4но на кои места ме боли.

Rakshy
10-30-2014, 21:26
Ами значи просто се е получило от греда в техниката. Случва се.. Бих ти препоръчал да видиш клипове за стягане на корема при тягата и клека, ако се научиш да го правиш ще се предпазиш от травми.

Бтв не колана ти пази кръста, а мускулите, които "запъваш в него". Той е като кофраж за който да се затегне корема ти ( if that makes sence)

- Спираш за известно време тягата и минаваш на предни клекове = all kindz of strenght, muscle and health gainz.
Правиш ли си процедурите за гърба, няма да имаш проблеми.

monster22
10-30-2014, 22:23
Спирам тягата и мисля да заместя клека за 1-2 месеца с лег преса, и без това я усещам много по-добре. Тягата по принцип я правих в тренировка за гръб, и сега много се чудя с какво да я заместя. Досега правих тяга 4х8, набирания 4-5 х 7 и хоризонтален скрипец или гребане с дъмбел 4х8. Можеш ли да ми препоръчаш някакво упражнение, щадящо кръста, но изграждащо плътност в гърба ? Мисля да включа хиперекстензии за заздравяване на кръста, като по-лека алтернатива на тягата, но само набирания, хиперекстензии и хоризонтален скрипец ми се виждат малко, кажи още нещо да правя ?

monster22
10-30-2014, 22:25
Освен това лекарят ми препоръча задължително преди и след фитнес стречинг, защото тези стави се разместили поради слаба гъвкавост и скованост на мускулите. Аз на всеки 2-3 серии в почивката се хващам за лоста в залата и вися 10-15 секунди, но какво още да правя за стречинг на гърба и кръста ?

ararat
10-30-2014, 22:46
Ако клека се прави в трибойски стил т.е. слагаш лоста на задното си рамо[low bar] (горе долу)
Low bar не е трибойския стил, използват се и двата типа, според това какво му по-удобно на индивида. Примерно, Лилиебридж, който ако не се лъжа ти беше аватар до преди няколко седмици, кляка high bar.

За стречинг, в интернет е пълно с информация, аз лично харесвам мачкането с фоум ролер или някво твърдо топче.

AngelBelchev
10-31-2014, 07:00
Аз така и не разбрах каква диагноза са ти поставили всъщност?

Rakshy
10-31-2014, 14:57
Low bar не е трибойския стил, използват се и двата типа, според това какво му по-удобно на индивида. Примерно, Лилиебридж, който ако не се лъжа ти беше аватар до преди няколко седмици, кляка high bar.

Да, Ерик кляка high bar, но това не променя факта, че е прието powerlifter-ите да клякат low bar.
Разделението е горе долу в това, че щангистите, crossfitter-ите и като цяло тази насока на weightlifter-и клякат high bar.
Не казвам, че за да си трибоец трябва да клякаш low, а просто че по-често срещаната практика е такава.

За гръб можеш да правиш гребане с лост, мечка (трябва да пробваш дали ще ти товари кръста, защото повечето хора в залата ми като имат проблеми го избягват, аз не го чувствам много много в кръста), http://i.ytimg.com/vi/GoOGhbTBgnk/maxresdefault.jpg ето такова ако имаш, би било най-добре да го включиш, защото като се опреш, би трябвало да нямаш абсолютно никакво натоварване в областта на кръста.

Преди тренировка, това което каза ararat е най-добрия вариант, също трябва да си добре загрял. Проучвания показват, че стречинга преди тренировка всъщност е противопоказен за силовата тренировка.


За диагноза приемаме " отидох на невролог, който ми каза, че ставите ми са се разместили и че нямам дискова херния"

monster22
10-31-2014, 15:45
Rakshy, Благодаря ти за отговорите, този уред го имам в залата и днес ще правя на него. Диагнозата ми беше разместени стави и блокажи в гръбнака. Не знам как точно се получават тези блокажи, но ми го повтори поне 10 пъти : Блокажи, блокажи, блокажи. Мисля, че каза, че мускулите на гурба ми са сковани и нямат гъвкавост, и затова ставите са се разместили, притиснали са нервни коренчета и са възпалили нерв.

monster22
10-31-2014, 15:46
Каза ми също преди и след тренировка да се мажа с Alga san , подготвял много добре гърба и кръста за тренировка и помагал да се отпуснат скованите мускули.

Rakshy
10-31-2014, 18:41
Няма проблем. Много добре ще ти дойде да инвестираш в един foam roller и да се научиш да го използваш.