PDA

View Full Version : Какво означава думата "Изкози"



bdz_vlaka2
10-30-2014, 11:02
От заглавието си личи какво ме интересува, какво значи думата "Изкози"

anonymous708973
10-30-2014, 15:41
За пръв път я чувам тази дума, но по принцип има едно такова нещо, нарича се Тълковен речник. Там пише такива неща като значение на думички.

Като помислих, звучи ми като глагол в минало време, означаващ "изпуших Х количество трева", идва вероятно от "коз".

draid
10-30-2014, 16:40
Е тая дума голям зор ще видиш да я намериш в тълковния речник сигурно. Иначе да в общи линии това трябва да означава.

RapExotic
10-30-2014, 19:22
Като помислих, звучи ми като глагол в минало време, означаващ "изпуших Х количество трева", идва вероятно от "коз".

Без да развалям загадката само ще вметна, че глагола идва от "козирувам", а не от "коз" (трева) :D

bdz_vlaka2
10-30-2014, 21:04
В тълковния речник няма такава дума, нито в книга, нито в нета. Нищо не пише а пък я употребяват. Ето няколко цитата от няколко сайта
пример за алкохол - "Zai4enceto bqlo cqla no6t e piloo i na sutrinta se izkozi vuv krevata"
пример за автомобил - "Но, ако превключването е в движение то това го прави, докато не спра да я изчакам да се "изкози" за около 5-10 секунди"
още примери "Животът полудя без теб. Изпуши всичките цигари. Изпи уискито и рома. Направи се на гъз из барове. Изкози де що има." "Е да, ма чичо ви *** от Алеко знае как да ви изкози без да е вложил нищо..." "Галфонсо да не се изкози пак,щото ще го хване нервата."

Така че се употребява тази дума но какво значи. И не мисля че е думата "изкозирува" с пропуснати 4 последни букви.

liglata_bg
10-31-2014, 04:17
За пръв път я чувам тази дума, но по принцип има едно такова нещо, нарича се Тълковен речник. Там пише такива неща като значение на думички.

Като помислих, звучи ми като глагол в минало време, означаващ "изпуших Х количество трева", идва вероятно от "коз".

Пантерке, от едно време си ги пишеш глуповатите мнения. Не го казвам с лоши чувства нито да те засегна. Думичката се използва най-често в преносен смисъл. Иначе идва от вижте сами " Козата се изкози". Ако е в преносен смисъл например "Ще те изкозя" зависи от предишния контекст - може да значи, бия, мъча и т.н. Няма нищо общо с военни термини и глаголи свързани с трева. Надявам се вече да ви е ясно значението и употребата на "изкози" ;) Draid вземи се в ръце ;) Не го очаквах и от тебе.

anonymous708973
10-31-2014, 06:48
Аз казах, че не я знам :)
А не всички сме израснали в полето и подобни думи да са ни част от активния речник.

prosto_chovek
10-31-2014, 07:09
Абе, наркомани, а не може ли да значи примерно цакам ти туза (играете карти примерно на пика, единия мята купа и ти му я козиш)? :D

anonymous708973
10-31-2014, 07:25
Ааааааа, да бе!!!

prosto_chovek
10-31-2014, 07:41
Реконтра :D

draid
10-31-2014, 08:12
Абе, наркомани, а не може ли да значи примерно цакам ти туза (играете карти примерно на пика, единия мята купа и ти му я козиш)? :D

Изненадвам се, че даже не ми е минало през ума хах. Може би никога не сме го използвали, но е най вероятно да е това. Иначе до козата, силно се съмнявам да се казва изкози, окози ми звучи далеч по правдоподобно за животно което е родило. Иначе би следвало да има и дума изкоти.

liglata_bg
10-31-2014, 10:10
Аз казах, че не я знам :)
А не всички сме израснали в полето и подобни думи да са ни част от активния речник.

От обща култура поне трябва да знаеш какво е коза. А, draid, употребата на думата в различните региони на страната относно животното е различна заради видовете говори. Казвам го като човек, който учи Българска филология и дори този семестър едната дисциплина ни е точно "Диалектология"

prosto_chovek
10-31-2014, 10:16
А на село на това му викат - козътъ роди шилешко.

bdz_vlaka2
10-31-2014, 10:37
Е са преди няколко часа на село питах някаква бабка дали случайно знае какво значи "изкози", и тя ми каза че означава "повърна"