PDA

View Full Version : Да уча в България или да работя в Чужбина?



ioanatomovatomova
10-30-2014, 22:51
Добър вечер :) Аз съм момиче на 18 години.Предстои ми завършване и взимане на важни решения от тук нататък.А именно дали да уча в България и да се развивам тук или да замина след 12-ти клас в Испания и да положа усилия да се установя там.Моите роднини страшно много искат да уча, а ако им кажа, че ще заминавам и може би ще се разочароват.Не искам да ги разочаровам, но не виждам перспектива в нашата страна.Извинявам се ако има подобна тема, но не успях да открия, та ще ми дойде добре ако някой изрази мнение по въпроса :)

RosaCalvaria
10-31-2014, 16:07
Направи онова, което сметнеш за правилно :) Не мисли дали ще разочароваш този или онзи, гледай да не разочароваш себе си. Условията в България не са особено благоприятни, да, но трябва да бъдеш сигурна на 1001%, че искаш да заминеш и да се бориш за установяване в Испания. Обмисли добре какво искаш, как го искаш и дали си човек със стабилна психика и как би приела и преживяла носталгията по всичко твое, което остава в България, защото е много е трудно да бъдеш далеч от семейство и приятели...

anonymous708973
10-31-2014, 16:28
Добър вечер :) Аз съм момиче на 18 години.Предстои ми завършване и взимане на важни решения от тук нататък.А именно дали да уча в България и да се развивам тук или да замина след 12-ти клас в Испания и да положа усилия да се установя там.Моите роднини страшно много искат да уча, а ако им кажа, че ще заминавам и може би ще се разочароват.Не искам да ги разочаровам, но не виждам перспектива в нашата страна.Извинявам се ако има подобна тема, но не успях да открия, та ще ми дойде добре ако някой изрази мнение по въпроса :)

Оставам с впечатлението, че изборът е
а - учиш в България
б - отиваш в Испания и не учиш там.

Защо не учиш в Испания? И защо точно Испания?

golemiq_korab_minava
10-31-2014, 16:58
Да, защо Испания? Виж Камбоджа.

draid
10-31-2014, 17:02
Бедата на днешното поколение е в това, че чака да види перспектива. Това е малко като да чакаш да ти паднат от някъде пари на главата и да забогатееш. Ами не става така драги, трябват усилия. Възможностите не идват пред вратата ти да чукат, възможностите се откриват. И стига с тия глупости как нямало какво да се работи тук, как нямало перспективи и тем подобни приказки набити в главите ви от бог знае кого.

Hayashi
10-31-2014, 17:09
В България има перспектива в толкова ограничен кръг професии, че почти може да се каже, че няма. Не му е влезнало в главата на поколението от празни приказки, а от заобикалящата го среда.

Auriss
10-31-2014, 17:11
Подреди си малко нещата в главата. Нещо учи ли ти се изобщо ? Имаш ли представа какво ти допада, с какво би искала да се занимаваш ?
Не мога да ти дам съвет, но помисли над това, а после реши има ли как в България да го практикуваш. В Б-я работа за излизащите от ФМИ, ФФ и ТУ със сигурност има. За друго не знам, но не пречи да се поинтересуваш.
Никой няма да те съди ако решиш да напуснеш страната, но първо си помисли дали няма допълнително да си усложниш ситуацията с подобно решение. Успех

Yoh_
11-14-2014, 22:33
Зависи какво би учила в България и какво би работила в Испания. Ако имаш хубава специалност, по-добре да я завършиш и след това да си търсиш работа в чужбина. Ако мислиш да работиш като например чистачка или сервитиорка в Испания, това няма да ти осигури по-добро бъдеще, защотото не е квалифицирана работа.
Но ако в Испания по някакъв начин намериш добра работа, където има шанс за развитие, по добре е да имаш трудов опит. На повечето работни места търсят хора с опит, а не хора с 5 дипломи, но 0 години опит. По време на работа понякога има шанс да се запишеш на задочно обучение или на вечерно училище и така пак ще може да си завършиш нещо в Испания.
Сигурно има и други варианти, но аз така бих разсъждавала..

niknedo
11-24-2014, 18:57
от известно време и аз се замислих дали си заслужава да останеш в България, но съм сигурен че на където и да се запътиш когато завършиш трябва да се учи - особено ако искаш да работиш нещо качествено, стойностно и да ти носи удоволствие (за да не ти омръзне след месец-два). Плюс това има и безплатно образование, стипендии и други такива - стига да искаш да учиш и едва тогава да се замислиш за работа. На мен ми е минало времето (поне това за учене) иначе - ЗАМИНАВАМ ВЕДНАГА (но не за Испания-предпочитам английско аудио). :)

liliie
12-13-2014, 09:43
Живях в Испания 8 години,на много хора съм казвала ,че в България ние младите нямаме никакво бъдеще! Никой не ми повярва но в момента тези които не ми вярваха че е така, си връщат думите назад.. Най-голямата грешка е да учиш в България за висше образование.. Така де зависи от много неща но да си губя годините, да се блъскам да уча, че после да ида да работя в магазин или като сервитьорка, просто не. Хора които са се изучили в България за лекари, и такива важни и хубави професии след няколко годинки заминават да търсят работа в чужбина защото в България е зор, и щом пристигнеш там, не ти признават дипломката за която си се блъскал 3,4години+ , и за какво ? Хора, докато е време изнасяйте се , аз обичам родината си, мразя държавата ... В България си заслужава да идеш след като си бил в чужбина и си изкарал добри пари за да можеш да си позволиш да стъпиш отново на български земи, да поседиш малко да отпочинеш, да идеш на почивка-ДА, но не за живеене :)

Mopar440
12-14-2014, 14:50
Преди няколко години бях изправен пред същата дилема,предпочетох второто защото си дадох сметка че учението за висше образование не си струва въобще и е губене на време за мен лично.Напълно съгласен съм с горе написаното,аз също съм в чужбина за сега и не съжалявам.Съвета ми е ако нямате мая от мама,тате,баба и дядо за в бъдеще си търсете късмета извън пределите на страната,а винаги съм го казвал и пак ще го кажа човек живее един живот и трябва да види малко свят и да си пробва късмета.Доста жалко ще е да прекараш живота си между 4-те стени на панелката не разбрал нищо,но това зависи само от самите вас.Лек ден на всички и късмет. :]

golemiq_korab_minava
12-14-2014, 19:13
Преди няколко години бях изправен пред същата дилема,предпочетох второто защото си дадох сметка че учението за висше образование не си струва въобще и е губене на време за мен лично.Напълно съгласен съм с горе написаното,аз също съм в чужбина за сега и не съжалявам.Съвета ми е ако нямате мая от мама,тате,баба и дядо за в бъдеще си търсете късмета извън пределите на страната,а винаги съм го казвал и пак ще го кажа човек живее един живот и трябва да види малко свят и да си пробва късмета.Доста жалко ще е да прекараш живота си между 4-те стени на панелката не разбрал нищо,но това зависи само от самите вас.Лек ден на всички и късмет. :]

хаХахАЮпИ ей

В България да ти кажа има доста хубави къщи. И по морето и в Балкана. Имаме свободна граница и летища.
Това, че твоето положение е меко казано прогнило, не означава, че всички живущи у нас не могат да обиколят света.
Добре е да се поживее и в чужбина, но на всеки както извърва. Ако ще и цял живот да не излиза никъде, ти както каза, живота е твърде кратък, за да си мислиш, че ще опознаеш света, или ще го промениш. :)

golemiq_korab_minava
12-14-2014, 19:33
Или с други думи да го кажа.

Кое е по-добре?
Да умреш в славна битка, бранейки някакъв идеал на 30? Или живееш още 30 години някакъв мижав животец, работейки всеки ден като роботец, за да осъзнаеш, че вече си се пенсионирал, кръста те боли, кожата ти увиснала, косата опадала и не можеш да чукаш дори жена си?