PDA

View Full Version : Матурата след 7. клас 2014/2015 г.



Georgi5555
10-31-2014, 19:11
Здравейте! Знам, че още е доста рано до матурите тази година, но искам да попитам хора, които сега са 8. клас или по-големи, коя част е най-трудна на самата матура, на коя част трябва да се наблегне най-много, колко най-малко точки трябва да имаш, за да изкараш 5.50 :D .... Просто най-основните неща, които бихте споделили
-Благодаря предварително

Snoopeto
11-02-2014, 15:04
Ааа първо, самата матура така е направена че и най-глупавият да се справи поне за 3. Второ по Бг матурата наи трудното е съчинението и последните задачи от 1-ви модул на тема литература защото трябва да познаваш почти всички произведения. По математика 1 модул е лесен трябва сериозно да се концентрираш в/у вторият модул защото 1 от всички ще е гадна и сложна(за тези които не знаят) трябва да ти е забавно да решаваш и така всичко ще стане не се притеснявай супер малумен е теста с изключение на последните 2- 3 задачи. Аз лично си направих тетрадка в която имаше всичко необходимо за да преговаряш постоянно, като отидеш на матурата носисия тази тетрадка защото ще дойде момент в които квесторите ще ви дават да преписвате и така ако нещо не си сигурен... аз лично и на 2те матури можеше да се преписва даже по бг ни дадоха текста да си го четем ако не сме разбрали нещо голям смях :Д ;Д ;Д спокойно и никва паника отиваш сядаш и се надъхваш повтаряш си че си подготвен нищо не би те затруднило гледаш всички като че ли ти си най подготвен и така надявам се да съм помогнал!!! УСПЕХ!

didi222
11-03-2014, 17:05
Хей! :)
Първо, поразрови се в интернет, там има много информация за матурата и кандидат-гимназистите.
Второ, не се притеснявай, не прави моята грешка. Бях се подготвила и по БЕЛ се явих без страх на изпита, макар да не бях ходила на уроци, знаех че ще се справя. Бях взела шоколад, но те съветвам да не взимаш, бързо се разтапя. :D Тестовата част беше елементарна, но с годините се увеличават упражненията "четене с разбиране". Първото ти упражнение е някакъв текст, който трябва да го прочетеш внимателно, после да отговаряш на въпроси от него. По принцип там са най-лесните въпроси. По БЕ трябва да наблегнеш на правопис и пунктуация + всичко за глагола. По ЛТ задължително трябва да си прочел всички произведения, да знаеш за авторите им (къде и кога са родени), какъв е жанра на произведението + анализа (последния 25-ти въпрос е ти сам да отговориш с 2-3 изречения какво е искал да каже автора или какво се крие зад думите на...., нещо от този сорт). Втори модул е само за кандидат-гимназисти и е преразказ. На нас ни се падна лесен, единственото по-трудно нещо беше пряката реч. През цялата година прави много тестове. Аз правих и в последните дни около 10 на ден. В деня преди изпита (20-ти) си почини, не се натоварвай.
По математика винаги теста е по-труден (просто не на всеки му се отдава този предмет). Решавай задачите подред, ако не разбираш някоя, я прескачай. Вторият модул е този, който отсейва добрите кадри. Там са 4-ти задачи, като задължително едната е геометрична. На този модул може да ти се падне задача и от 5 и 6 клас (примерно за паралелепипед, ама малък шанс).
В предишния коментар се твърдеше, че е позволено да се преписва. То зависи от училището – дали е добро или някакво квартално даскало. Но едно ти казвам – не вярвай на квесторите, в повечето случай те ще се опитат да Ви подведат.
Успех и да влезеш в мечтаното училище! :)

Georgi5555
11-03-2014, 19:13
Мерси много и на двамата! :)

muhatacece
11-04-2014, 22:19
Vsqka godina izpitite stavat vse po-trudni .. Povqrvay mi .. V staroto daskalo si bqh mucka. 6 po bel i 5 po mat, reshih bez problem 2012 izpita po mat, bqh gotov za po-minalogodishniq i sa osrah. 2ka na 1viq modul, 4 na vtoriq. Bqh spasen i minah s 3 i vlqzah v skapaniq toh _!_ Za da vlezesh v hubavo uchilishte ot 2013 natatuk trqbva da si hiper umnichuk, a ne umreno sus socialen jivot . Tiq, deto ti razpravqt, che testa shte e lesen i t.n. NE IM VQRVAY :) A ot golqmo znachenie ima kak shte priemesh izpita .. Dali s panika, dali s prenebrejenie. Po-dobre da ne te interesuva, no puk da mojesh da reshavash. Predpolagam sum se osral, zaradi pritesnenieto .. Da sa eba v lyohmana da sa eba

didi222
11-06-2014, 16:02
Аз не съм съгласна с коментара на muhatacece. Предишната година изпитът по БЕЛ беше по-лесен от този от по-миналата година, а този по МТ – по-труден. Muhatacece може само себе си да вини, че е влязъл в ТОХ. И как е решил изпита по МТ, когато е бил шести клас?
"Tiq, deto ti razpravqt, che testa shte e lesen i t.n. NE IM VQRVAY" – и аз не им вярвах и се притеснявах, но се оказа, че напразно.
А, и още един съвет: ходи на пробни изпити и олимпиади. :)
Отново ти пожелавам успех! :) ☺

Georgi5555
11-10-2014, 13:28
Благодаря, а според вас Английската или Руската гимназия е по-добра в Пловдив?

OMGOMG
11-10-2014, 14:23
Английската