PDA

View Full Version : За разбирачи:)



pakostnica_18
11-20-2014, 12:50
Здравейте,
може ли някой да ми обясни по някакъв по-лесен начин каква е разликата между 32-битовата и 64-битовата архитектура? Каква роля играе в устройството? На мен ми е ясно, че 64-битовата е по-добра, но повече ме интересува с какво? Т.е устройството реагира по-бързо на докосване, по-добра графика ли какво?

И 2ри въпрос:
Каква е разликата между чиповете на Qualcomm и MediaTek. Т.е Qualcomm са по-производителни, а MediaTek са по-енергоспестяващи? (това е просто пример:)

Хайде сега да видим кой колко знае :D И моля ако някой не е сигурен на 100%, а просто дава предположение да си каже че е предположение:)

anonymous908491
11-20-2014, 13:04
Т.е устройството реагира по-бързо на докосване, по-добра графика ли какво?



Научете се, че телефоните се ползват за говорене

http://techdissected.com/ask-ted/ask-ted-intel-qualcomm-and-mediatek-mobile-processors-comparison/
http://www.spiderorbit.com/qualcomm-snapdragon-vs-mediatek/

dimitar_ak
11-20-2014, 14:30
Представи си един футболен стадион със 100 000 места. Свършва мачът и тези хора трябва да си тръгнат. Как ще се изнесат по-бързо, през 32 или през 64 изхода?

Примерът касае бързодействието.

Друга разлика...
32 битовата архитектура има ограничение за максимално достъпна памет от 4GB.

pakostnica_18
11-20-2014, 14:49
Много благодаря и на 2мата, вече всичко разбрах:)

JDeel
11-20-2014, 23:44
По-скоро касае броя на зрителите по време на мача. 32 битов е примерно стадиона на село, 64 битов е Маракана. Въпроса е в броя на седалките - колко хора могат да се поберат.

Чисто математически 32 битова ОС е ограничена до около 4GB. Ограничението при 64 бита е около 16 милиарда GB. Явно сме много далече от това, но все пак минаваме границата на 32 бита, та затова е цялата дандания. Не става въпрос за бързодействие тука, става въпрос за адресация.

Ограничението е както за RAM, така и за размер на един файл примерно.

Ако машината има 4GB или по-малко и не се занимаваш с гигантски файлове, 32 бита е ок. Ако имаш повече RAM, няма смисъл от 32 бита, щото не си използваш паметта така => избират се 64 бита.

pakostnica_18
11-25-2014, 13:47
Добре, тогава кое е по-добре: 4 ядрен телефон с 2GB RAM или 8 ядрен телефон с 1GB RAM.

JDeel
11-25-2014, 15:57
Което е по-евтино :)

pakostnica_18
11-30-2014, 12:13
100%... Това беше най-добре обоснования отговор:)

an7raks
11-30-2014, 13:53
По-скоро касае броя на зрителите по време на мача. 32 битов е примерно стадиона на село, 64 битов е Маракана. Въпроса е в броя на седалките - колко хора могат да се поберат.

Чисто математически 32 битова ОС е ограничена до около 4GB. Ограничението при 64 бита е около 16 милиарда GB. Явно сме много далече от това, но все пак минаваме границата на 32 бита, та затова е цялата дандания. Не става въпрос за бързодействие тука, става въпрос за адресация.

Ограничението е както за RAM, така и за размер на един файл примерно.

Ако машината има 4GB или по-малко и не се занимаваш с гигантски файлове, 32 бита е ок. Ако имаш повече RAM, няма смисъл от 32 бита, щото не си използваш паметта така => избират се 64 бита.
Глупости...
Точно бързодействието е основното предимство на 64-битовите процесори пред 32-битовите.
Не говорим за 64-битови ОС.
Това с милиардите гъби рам изобщо няма да го коментирам... Не знам къде си го сънувал...
http://ark.intel.com/products/80807/Intel-Core-i7-4790K-Processor-8M-Cache-up-to-4_40-GHz

JDeel
12-01-2014, 16:11
За сефте разбирам, че телефоните били с 32 битови процесори досега. Даже си представях, че става въпрос за компютри, ама като не чета всичко докрай е така.

Някъде из Wikipedia гледам, че сега през 2014 се появяват първите 64 битови процесори. Начи, по пътя на логиката всеки нов процесор е по-бърз от предишния, така че от тази гледна точка твърдението ти няма как да не е вярно. Но и всеки нов софтуер е по-бавен от предишния, тъй че нещата се компенсират :)

Поне засега По-нов телефон = Малко по-добър телефон = Много по-скъп телефон. Само че толкова набързо излизат толкова нови телефони, та по принцип
ценово не е много оправдано да се хвърля някой на най-новото, особено пък в България.

an7raks
12-01-2014, 16:37
http://en.wikipedia.org/wiki/64-bit_computing
64-битовите процесори за ПК си ги има отдавна.

Това е нещо съвсем друго, за което автора не пита... И според мен е абсолютно безсмислено влагането на повече от 100лв в телефон... За 1000лв си купуваш приличен лаптоп, който наистина да ти върши работа.

npp
12-01-2014, 17:37
бързодействието на full 64-битовите машини е по-голямо откъм 64-те бита само когато операционната система и ползваното приложение са 64-битови, иначе няма да има разлика в скоростта, друг плюс е, че 64-битовите операционни системи поддържат над 4GB оперативна памет, но могат да се инсталират само на full 64-битови машини, докато 32-битовите не могат да адресират повече от 4GB

an7raks
12-01-2014, 19:01
^Това, смятам, се подразбираше...

Mary_Jane_69
12-02-2014, 04:42
Към авторката искам да отправя един въпрос. Не беше ли ти тази, която издигаше в култ айфоните, какво чудо били, как имал по-новия, не знам кой, 64-БИТОВА АРХИТЕКТУРА. Ми чакай малко, питаш сега какво значи, ам ти що използваш думи за неща, които не знаеш?

MaGuSs
12-03-2014, 00:19
Аз все още не съм чул за 64-битов мобилен процесор за android/windows M - телефони на пазара, от което следва и, че няма такъв телефон ...

Само знам, че MediaTek разработват осемядрен 64-битов мобилен процесор, който ще излезе през 2015, а Qualcomm се подготвят да представят други два 64-битови прецесора края на тази година или началото на другата...

А за Apple и техните забили айфони няма какво да коментирам. Тях съм ги отписал като телефон още преди много време и за да не повтарям все защо, потърсете в предишните ми постове някъде из форума, където съм писал защо...

draid
12-04-2014, 21:45
Ограничението при 64 бита е около 16 милиарда GB. Явно сме много далече от това, но все пак минаваме границата на 32 бита, та затова е цялата дандания.

А стига бе, явно и ти си много далече от това хах.

pakostnica_18
12-15-2014, 16:30
Към авторката искам да отправя един въпрос. Не беше ли ти тази, която издигаше в култ айфоните, какво чудо били, как имал по-новия, не знам кой, 64-БИТОВА АРХИТЕКТУРА. Ми чакай малко, питаш сега какво значи, ам ти що използваш думи за неща, които не знаеш?

Аз харесвам iPhone-ите, защото са ми удобни като операционна система. Нямам спомен да съм коментирала битовата архитектура на процесора. А и когато човек се интересува от нещо не виждам защо да не попита и да научи кое, как и защо.
Агресията не ти отива:)

pakostnica_18
12-15-2014, 16:32
Много благодаря на всички за изчерпателните отговори. Успях да намеря време и да се поровя малко повече по въпроса и сега съвсем стана ясна работата:)

Btw и аз четох за семядрения 64-битов мобилен процесор на MediaTek. Ще е добре като го пуснат в продажба. Вероятно ще се появят доста бързи телефони на прилични пари.

Arendatora
01-19-2015, 19:45
Научете се, че телефоните се ползват за говорене

http://techdissected.com/ask-ted/ask-ted-intel-qualcomm-and-mediatek-mobile-processors-comparison/
http://www.spiderorbit.com/qualcomm-snapdragon-vs-mediatek/

а ти така ли не разбра че от поне 10 години насам нещата не стоят така.Вече телефоните предлагат много повече и ако кажеш че няма смисъл от тези всички екстри ще се изложиш грандиозно, или пък вече го направи.В момента телефоните или по-точно смартфоните са комбинация от няколко устройства с цел да не си купуваш GPS навигация,Плеър за музика,компютър за интернет потребности.Пък и специално iPhone е за работа може да ти бъде много полезен освен ако не си по строежите и бъркаш бетон ама пък знаеш ли...

koko95
01-31-2015, 19:21
Qualcomm е марков процесор , а mediatek-немарков, китайски. И двете фирми правят много добри процесори, просто qualcomm като са маркови са по-скъпи, а медиатек по-евтини. Медиатек имат много хубави процесори :) .

koko95
01-31-2015, 19:26
Аз все още не съм чул за 64-битов мобилен процесор за android/windows M - телефони на пазара, от което следва и, че няма такъв телефон ...

Само знам, че MediaTek разработват осемядрен 64-битов мобилен процесор, който ще излезе през 2015, а Qualcomm се подготвят да представят други два 64-битови прецесора края на тази година или началото на другата...

А за Apple и техните забили айфони няма какво да коментирам. Тях съм ги отписал като телефон още преди много време и за да не повтарям все защо, потърсете в предишните ми постове някъде из форума, където съм писал защо...

Нямат радио Apple смартфоните, новия 6 ифон много се лъзга от ръцете :D , камерите са много слаби , не са водоустойчиви и т.н.