PDA

View Full Version : Може ли да се учат думи на чужд език, без да се пишат?



didi222
11-21-2014, 18:05
Здравейте! :)
Аз съм заек в ГПНЕ "Гьоте" в Бургас. Преди това не бях учила немски, но се справям. На ден ни дават около 80 думи. Първоначално класната ни задължаваше да ги пишеш по 20 реда с превод, за да ги научим (тогава взимахме към 30–40 думи). После тези, изкарали високи оценки на контролните на думи, сами избираха как да ги учат. Аз имах едни от най-високите оценки в класа и спрях да пиша повечето думи. Забелязах, че голяма част от тях ги научавам само като ги прочитам на глас. Примерно чета 10 думи по 10–20 пъти, пиша ги по веднъж, закривам в речника думата на немски и я казвам. По-трудните думи ги пиша 10 пъти (или колкото ми е нужно). Класната е съгласна, дори ни каза, че сигурно след Нова година почти всички ще учим думите без да ги пишем.
Проблемът е, че госпожата, която ни е на занималнята, твърди, че думи не могат да се учат, без да се пишат, и че ние ще ги научим за момента, а после ще ги забравим. Аз не съм съгласна с нея, защото всеки помни различно. Аз имам развита слухова и зрителна памет и не е нужно да пиша машинално всички думи по еди-колко си пъти. Но тя твърди своето.
Според Вас трябва ли да започна отново да пиша всички думи? По какъв начин Вие си учите думите?
Благодаря предварително! :) ☺

Kitty Bloom
11-21-2014, 19:21
Зависи от човека. Имаше там едни типове визуал, аудиал и още някакъв. Определят дали запомняш с писане, гледане, или слушане. Възможно е да помниш думите само ако ги гледаш, може и по 100 пъти да ги пишеш и пак да не ги запомниш. Намери най-удобния и лесен начин за теб и не ги слушай тези учителки, всеки човек е индивидуален. ;)