PDA

View Full Version : Немски, Гьоте курсове и разни такива..



li0n
12-03-2014, 17:37
Ситуацията е следната - в езикова гимназия съм, ама съм с английски първи език и немски втори. Който e на подобно място най-вероятно разбира за какво иде реч. Набляга се на немския много малкo. (Въпросът, че след 8ми не записах немски, е отделен. Голяма грешка!)

Обаче! аз искам да уча медицинаааа. В Германия.
Което пък значи, че имам две години да наваксам и да науча езика идеално, за да взема TestDaF, което не е проблем, понеже съм амбицирана, въпросът е обаче - ще ми стигне ли това време и къде мога да го уча?

Консултирах се с хора на моята възраст, които също са се ориентирали към Германия и ми казаха, че в Гьоте института имал център в Пловдив, където имало летни курсове събота и неделя. Следователно проверих и бях объркана, понеже се оказва, че такива курсове няма. Но пък видях, че има немски център "Мартин Лутер", където в действителност има летни курсове с изучаване 100 часа немски, всяка събота и неделя, пък са и на доста прилични цени.

Та, желая да попитам - две години биха ли ми били достатъчни, за да науча езика (с курсове през лятото, отделно ходя и на уроци целогодишно) и има ли мнения за този център "Мартин Лутер". Всяко мнение е от значение!


П.П. - ако има и някой, който знае нещо повечко за изучаването на медицина в Германия, нека споделя. Ще съм му благодарна. :)

anonymous708973
12-03-2014, 17:46
За медицина ти трябва много, ама много добра диплома. Да се приравнява най-малко на немското 1.1, иначе не си прави илюзии.
Иначе за 2 години... по принцип не е невъзможно, да не кажа никак, обаче паралелно с 12-ти клас и матури, малко ще го поизоставиш. Замисли се за опцията да го учиш 2 години тук и преди да кандидатстваш медицина, да го запишеш към някой университет една година/семестър.

li0n
12-03-2014, 17:55
За медицина ти трябва много, ама много добра диплома. Да се приравнява най-малко на немското 1.1, иначе не си прави илюзии.
Иначе за 2 години... по принцип не е невъзможно, да не кажа никак, обаче паралелно с 12-ти клас и матури, малко ще го поизоставиш. Замисли се за опцията да го учиш 2 години тук и преди да кандидатстваш медицина, да го запишеш към някой университет една година/семестър.

Да, точно това е планът. Записвам медицина и една година уча езика там. Мисля, че се води Sprachenjahr. Но все пак за това няма ли да ми бъде нужен сертификат за C1?
За дипломата знам. Минимум 5.80. Минимум.
А тази допълнителна година и перфектно да го знам езика, пак ще я карам.

paradosou
12-03-2014, 17:59
Може, разбира се. Направи си огромната услуга да не слушаш демотивиращите брътвежи на познати, непознати и слабо познати, които следват единствено плавните и широкоразпространени начини (за каквото и да става въпрос). Има хора с усет и хъс, които влизат в ритъма xD на немския и за значително по-малко от 2 години. Колкото до медицината - създадена е фейсбук група "Помощ при кандидатстване в Германия и Австрия" ~ там е пълно с отзивчиви студенти, доста от които ще стават точно лекари. Пиши в случай че решиш, че искаш добавяне в нея :).

li0n
12-03-2014, 18:05
Гледам да се абстрахирам от такива демотивиращи лица, пък и съм доста амбицирана да постигна това, което съм си наумила. Като гледам и за три месеца колко напреднах, това само ме кара да уча още и още. Надявам се до лятото да съм вече на ниво B1-B2, за да започна тези курсове и в 12 клас да съм факир.
Вътре съм в тази група, доста информация събирам покрай нея. Даже бях писала на един от faq4uni Тахир Енвер, мисля, който специализира в болницата-мечта...
Направо настръхвам! :D

paradosou
12-03-2014, 18:09
Ако все пак решиш да пропуснеш година и да си усъвършенстваш езика на местна почва - за такава подготовка не ти трябва C1, звучи супер нелогично 8-). На различните места искат различно предварително ниво, за да продължиш да си надграждаш знанията - някъде А2, някъде Б1, Б2... Има опция и да си абсолютно начинаещ, което всъщност не те касае, понеже не ти липсва представа от езика. Схемата е такава - записваш специалност в университета проформа, т.е колкото да получиш определена част от стандартните студентски права, а реално посещаваш DSH курс, като накрая, естествено, се явяваш на изпит. Впрочем за гъвкавите се намират и други алтернативи.
В нета предполагам ще ти попадне инфо за така наречените Studienkolleg-и, обаче те надали ще ти трябват. Studienkolleg-ът реално изисква учене на училищни предмети на немски и е предназначен за хора от страни извън ЕС; DSH курсовете вече подготвят само по немски, т.е според мен са си като за теб.
Извинявай, късно ти видях поста^^

li0n
12-03-2014, 18:11
Ахаааа! Значи си отивам без сертификат за владеене на език, така ли? Защото при всички положения ще се възползвам от тази година.

paradosou
12-03-2014, 18:14
Не съм сигурна дали това не се предлагаше само на едно място. Все пак спомените ми казват, че са факт поне няколко такива.

li0n
12-03-2014, 18:16
Ще се поинтересувам. Засега съм си харесала Хамбург, Дрезден и Берлин. Има време, все пак, но трябва да имам някаква насока..

paradosou
12-03-2014, 18:20
И Хайделберг съвсем не е за пренебрегване ;р. Като спомена Берлин веднага се сетих за Шарите, хах. Имаш страшно много опции, а от мен успех! :)

li0n
12-03-2014, 18:24
Точно към "Шарите" съм се ориентирала! За Хайделберг не съм се интересувала, ще поровя. Благодаря ти много! :)

tireheb
12-03-2014, 18:27
не се коси, трябва ти некво най-основно ниво
после като идеш там така или иначе ще те научат

пп; то вече са ти казали ората
сори

therichbitch
12-03-2014, 18:45
За 2 години спокойно можеш да се подготвиш.
И аз съм за Хайделберг или за Шарите. Това са най- реномираните уни-та за медицина.


За дипломата знам. Минимум 5.80. Минимум.
Е, споко, поне не ти трябва 1,2... Като отидеш в Германия, ще разбереш, че 5,8 далеч не се равнява на 1,2, така че благодарни бъдете, че ви ги превеждат така. А за Хайделберг- 1.

kalpazanka
12-04-2014, 07:15
100 учебни часа ми се виждат малко. А и понеже съм била в ситуация да мъкна повечко дини под една мишница, единствен приемлив беше вариантът да се подготвям на частно. Така поне можех да съм гъвкава спрямо работно време и други ангажименти.

li0n
12-04-2014, 16:28
Аз на частни ходя, но лятото искам да се занимавам максимално, затова търся и някакви курсове, на които да тръгна. Отделно ми се очертава и да ида до Хамбург за няколко дни, което ще ми се отрази много добре!

anonymous708973
12-04-2014, 22:30
Повярвай ми, няколко дни в Хамбург ще ти се отразят тамън никак.

kalpazanka
12-08-2014, 08:48
Повярвай ми, няколко дни в Хамбург ще ти се отразят тамън никак.

На друго мнение, съм, да ме прощаваш, Пантер. :) Едно е да учиш немски в българоговоряща среда, друго е да те стовари самолетът на оживено летище и оттам нататък да се оправяш сам с каквото си научил до момента. :)

li0n
12-08-2014, 12:45
На друго мнение, съм, да ме прощаваш, Пантер. :) Едно е да учиш немски в българоговоряща страна, друго е да те стовари самолетът на оживено летище и оттам нататък да се оправяш сам с каквото си научил до момента. :)

Определено, а и за една седмица заобиколена само от немскоговорящи приятели, със сигурност ще го има какво да науча.