PDA

View Full Version : Стига толкова! Есе на тема произволна. СПЕШНО!



prosto_chovek
12-04-2014, 20:57
Намирам за притеснително това колко мързеливи са така наречените "тийнове" в днешно време и как тази тенденция се увеличава на квадрат с всеки изминал випуск, паралелно с което се увеличава и нивото на неграмотност, безхаберие, липса на обща култура, както и навици като постоянство, самодисциплина и способност да седне човек и да свърши дадена работа. Тази тема не цели да се генерализират представителите на дадено поколение в или извън този форум или да се чете морал, а евентуално някой от тези, за които ще напиша по - долу, да го осмислят и евентуално да променят поне отчасти начина си на мислене. Дори и един да го направи, темата ще се счита за успешна.
Влизам в раздела, скролвам два - три реда надолу от важните теми и се започва: "трябва ми съчинение на тема ас сам българче", "SPE6N0 Z4 U7re nekoi mi naprai te100 po pravopis", "Моля ви за помошт със задача по математика (въпреки че има цяла такава тема", искания за есета на различни литературни, исторически, философски теми като цитат от "Под игото", нещо за Руско-турската война, някой цитат на Ницше и прочее. Съответно в темите обикновено пише "Много ви моля, много ми е сложно", "6oto 6e me ostavat na puprafka", понякога придружено с "госпожите са ми тъпи". Всички сме ходили на училище и сме изучавали кажи - речи едни и същи неща. На някои не им върви ученето, факт. Но не се ли чувствате малко или много ощетени от самите себе си, че никога не сте прочели една книга, не знаете какво е електрон, яде ли се, пие ли се и има ли то почва у нас, като ви питат кой е Батенберг да викате площада, дето Преслава правИ концерт лани, а Христо Ботев да е само стадион? Или пък имате умствен капацитет, но толкова ви мързи да си напънете гънките на мозъка, че решавате, че (колкото и спешно да ви е) някой непознат в някакъв форум е длъжен да седне и за без пари да свърши за вас дейност, която обикновено, под формата на частни уроци, се заплаща над 15 лева за час, а за преводи - минимум по 3-5 лева на страница? Не е. И аз се чудя на хората, които ви се връзват на акъла и се занимават с глупостите ви безвъзмездно, когато става дума за есета най - вече.
По принцип няма лошо да се преписва. И аз преписвам. Почти всеки е преписвал, преписва и ще преписва. Само че мен ме шокира не толкова наглостта да излезеш в интернет и да кажеш - някой си, напиши ми домашното, колкото това за какви теми най - често има такива искания. Елементарни, а темите обикновено са написани неграмотно. И тук призовавам всички, които имат намерение да "помогнат" на някой "закъсал" и "изтерзан" ученик, давайки му наготово всичко, което са му дали, да не го прави. Ще си загуби времето и ще му навреди. Към ученика сега. Да те наречем Х (хикс, означава, че не си единствен и понеже не ти знам името, генерализирам всички, които попадат в твоя образ). Х е в 8ми клас. Госпожата му по български го кара за домашно да редактира текст. По принцип това е дейност, която би трябвало да е усвоена в по - предните класове. Х се прибира, влиза в интернет, преписва или копира текста, шибва го във форум или във фейсбук (виждал съм го) и казва - редактирайте ми го. Намира се някой и му го редактира. Х отива на училище след някой и друг ден и го носи. Тук има два варианта. Или минава метър, или учителката го пита нещо по текста и той гледа, както коч, преял с люцерна, гледа шилото на овчаря. По принцип около тази възраст хората на същата възраст започват по - сериозно да си изграждат мнение относно личността на своето другарче. Х получава проект в 9ти клас. Проектът е по информатика да напише кодче, което да смята нещо. Той се прибира и по оттренирания метод получава кодчето (ако не може от форум, прави някоя безумна компилация тип Франкенщайн от различни сайтове) и го предава. Междувременно, понеже го мързи до такава степен, че ако го болеше от мързел, щеше да квичи, Х, разбира се, (почти) никога не сяда да чете уроците си вкъщи, а в час обикновено седи и си драска в тетрадката, ако има такава, на контролните и класните обикновено се върти между е и пи, в най - добрия случай около четирите точки. Той е доволен. Прибира се и за ниския си успех обвинява учителите, че са му тъпи, съучениците, че му пречат, предметите, че са ненужни и прочее, без да се замисли, че има други, които при същите условия не само, че изкарват повече от него, ами и знаят и могат повече. И тук някъде този тип, които знаят и могат повече (тук не говоря за натегачи и подмазвачи) подсъзнателно стават по - уважавани от наборите си, а "тарикатчетата" си остават компанията за по биричка, от които не се очаква да могат да поемат някаква отговорност. Минава време, в 12ти клас преписва на матурата, после черпи, че е изкарал някаква положителна оценка и записва виШО. Там продължава да доказва, че сам не иска да се справи с нищо, а вероятно вече и не може, защото е изпуснал много неща, които е трябвало да знае от преди 12 клас. Ясно е, че завършва евентуално и ако завърши, обикновено не става кадърен специалист. После отива да си търси работа, но той няма изградени никакви работни навици, никаква самодисциплина, на едно място се опитва да мине метър, гонят го, на второ място го мързи, гонят го, на трето място и прочее. Работата винаги му тежи и обвинява всички, правейки най - вече себе си нещастен. Той не може и не знае нищо, в училище е кесил по пейките 12 години, прогресивно затъпявайки, мислейки, че е изключително интересно да се правиш, че не знаеш колко са буквите в българската азбука и упорито да отказваш и да бягаш от това да научиш каквото и да било, освен новата чалга песен. Изведнъж му се приисква да знае и да може, но вече няма време да го направи, защото се кине от бачкане някъде си за малко пари. Осъзнава, че супер много се е излагал с очевидната си демонстрация на незнание и некадърност и понякога се срамува от това. Е, има и такива, които казват - аз бях народен човек, просто ме преебаха. От където се вижда и защо народът ни върви все по - надолу, защото всеки си мисли, че като се прави на народен и на тарикат, ще спечели много. И се започва - "аз ако бях учил", "аз ако знаех езици", както е казал китаецът, когато го питали какво е това, което искаш да имаш в замяна на всичко останало и той казал - "акъла на българина, който му идва после". И точно, за да не ви идва после, надявам се, че поне един Х ще се замисли, ще седне да си прочете поне задължителната литература, поне част от нея, ще се научи как се пише на български език, ще се постарае да придобие поне малко обща култура (не, нямам предвид как се свива коз, как се отваря бира с клепач и колко кубика има Цицислава в устата), ще започне да се интересува от важното, което се случва около него и ще започне да мисли поне малко за онова време в бъдещето си и какво иска да постигне в него. Доста по - готино е да изкараш готина оценка на нещо, което си направил сам. Изобщо не е готино да пишеш на латино-цифровица напред и назад и да се правиш на тъп. Ако беше готино, тъпаците щяха да се наричат готини, а не тъпаци. Не сте тарикати, като чакате всичко наготово. Преебавате се в перспектива сами. И да ви кажа, ако седнеш и си свършиш работата без да се разсейваш, систематично и знаейки какво правиш, ще ти остане също толкова време за излизане и правене на купони, колкото и по другия начин, само че вече ще е по - различно и няма да ставате за смях. И няма да сте неграмотни. Помислете кое за вас е готино и кое намирате за тъпо, после вижте какво правите и се поставете в една от двете колони, помислете така ли искате да ви възприемат хората и ако не, помислете какво да направите, за да не е така :)

anonymous708973
12-05-2014, 08:09
Сашо избухна 8-)
Прав си, ама това е такава необятна тема, че ако почна...

prosto_chovek
12-05-2014, 17:55
Избухвация да има :D Ще да би било хубаво да се получи и диалог по темата, би било полезно :)

paradosou
12-05-2014, 19:02
Избухвация си трябва, какво... Ще ти разводня темата, ама предполагам няма да ме санкционираш... много.
Ето част от мнението на човек в сферата ~ "В момента образователната система е направена така, че да обслужва учениците, които нямат проблеми. Тя помага на децата, които вече имат големи възможности пред себе си, да не изпаднат по пътя. Но система, която променя предначертания път на учениците, е вече нещо съвсем друго." В случай, че някой иска прочете по-обстойно схващанията - http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2014/11/19/2422336_stivun_far_obrazovanieto_ima_silata_da_pre odoliava/?sp=1#storystart. Не му подценявам компетенциите, обаче за мен провокира най-вече тоя отрязък, който постнах. Дугите тези са верни, обаче не ги виждам като нещо истински задълбочено; общо-взето хрумват на всеки сравнително интелигентен, който решава да се занимае с темата.
В моя вече бивш клас веднъж влезе учител, който по принцип не ни преподаваше, и с подобна на твоята аргументация предизвика впечатляваща промяна най-малко на дисциплината... за точно няколко часа 8-). Не ме разбирай грешно, респект за ентусиазма, ама по мое мнение начинът да се постигнат истински резултати е друг. Малко са тийновете (и изобщо хората), които биха се повлияли от директно провокиране на усещане за грешка, за срам, ако щеш... Често срещаната реакция е няколко идеи по-агресивна /в какъвто смисъл поискаш го хвърли това/ от нужното ;d. Естествено, далеч съм от идеята, че трябва да се пипа чак с копринени ръкавици. Сигурно ако аз бях учител щях да опитам хем да насадя в главите на изоставащите хлапета, че има много по-голямо знание от до момента попадалото им, хем да избегна психологическото отблъскване като не ги карам да ме чувстват подценяващ ги 'авторитет', хем да ги омагьосам, хаха. Абе каквото и да говорим отговорността е повече в учителите, особено като става въпрос за третокласници примерно. Трябват адски мотивирани хора. Писнало ми е да слушам от учители, че преподаващите не били длъжни да си вършат работата така, че да предизвикват интерес. Донякъде вярно, в смисъл не може всеки да е запленен от всичко, обаче от друга страна е неоспорим факт, че тия думи няма да ги чуеш от (потенциално) кадърен кадър. На мен поне ми изглежда филм. Интересът е невероятно мощен двигател, най-мощният, дяволите го взели 8-). Затова ни трябват радикални промени, и без друго по-зле от сега почти не може да стане. Ама да се направят веднъж както трябва и нататък да сме сравнително консервативни, без да крадем западни модели и без да превръщаме консевативното в ограничено. Аз например абсолютно не претендирам да имам даже достатъчна представа, какво остава стабилна, ама от опит знам, че клишето за несравнимата ефективност на малките учебни групи е... наистина клише. Магнетичните учители задържат доооста дълго вниманието на супер пълни класни стаи, направо на аудитории... обаче тук вече наистина става въпрос за нещо голямо. В тоя ред на мисли нямам нищо против даскалуването да е занимание на сравнително скромен брой хора, стига да притежават нужния капацитет. За финал - който реши може да погледне инфото за методиката на така наречения силов интелект, разработен от Тео :).

prosto_chovek
12-05-2014, 19:26
Всеки коментар, който може да даде предложение за това как учениците да тръгнат по - добре, е добре дошъл. Съгласен съм с теб напълно, най - вече за "интересът е невероятно мощен двигател", по себе си съдя, че ако нещо не ти е интересно, вари го, печи го, няма да стане нищо от него. Само че лошото е, че в днешно време тийновете нямат интереси в по - голямата си част, нямат и интерес към нищо. Интересите, които имат, те не оценяват и не ги следват, така че работят против тях. След което порасват, ясно е, че вече пътят за успяване с акъл е доста преграден, а често бачкането не се плаща добре. А още по - интересно е как същите тези после излизат и започват - образованието ни е кофти, на децата не се дава шанс, децата са ни прости, всички са ни прости, демек вината никога не е в нас. Така че според мен интересът е много мощен двигател, но самодисциплината е неговата скоростна кутия - ако я имаш и я използваш като хората, съвсем скоро с по - малко "обороти" и усилия ще постигаш по - висок к.п.д и скорост на развитие без да придърпваш, като колко степенна ще е "кутията" вече зависи от "производителя", важното е да се извлече максимума.

paradosou
12-05-2014, 19:30
Въпрос към всички: имате ли впечатления от "Заедно в час"? Почти нищо не знам и ще ми е интересно да чуя.

prosto_chovek
12-05-2014, 20:24
Кандидатствах за даскал, защо пък не. Да ми дадат математики и физики да обяснявам, смятам, че всички биха ме разбрали :D

Lilanda
12-06-2014, 11:07
Сашо, съгласна съм с по-голяма част от написаното от теб с изключение на едно нещо - тези днешни тарикати след време заемат доста по-високи длъжности на доста по-добри места от много от нас и накрая излиза така, че ние сме се бъхтили като грешни дяволи сума ти години, продължаваме да се бъхтим за мижави пари и биваме управлявани /нямам предвид в политически аспект в случая, макар че и това важи/ от няколко идиота, които не знаят какво е това животно тангенс, колко въстания от българи е имало по османските земи през 17 век /отбелязвам това със звездичка, за да го разясня по-късно 8-)/ и кой е Николай Коперник, но заемат длъжността, която ние с презрение наричаме шеф и ни въртят на малкия си пръст.

Преди да се върна към звездичката ми се иска да спомена и нещо друго. В началото на учебната година, когато се запознахме с госпожата по етика, давайки ни за задача есе на философска тема, като спомена факта, че има страхотна памет и преписване при нея не минава. Две седмици по-късно, когато беше крайния срок за предаване на есето, целият клас с едно единствено изключение си беше написал есетата самостоятелно без ничия помощ. А изключението беше момче, чиято майка е завършила българска филология и я бива в развиването на тези. Сега минаваме на един случай от вчера. Първият е в час по испански. Госпожата ни даде за задача 2 упражнения от по 40 въпроса за оценка, докато изпитва останалите на думи. Всички, включително и аз, признавам си, търсихме от кого да препишем и то не за друго, а защото си личеше, че на госпожата няма да ѝ мигне окото. Естествено всички успяхме. Въпросната учителка, разбира се, забеляза този факт, спомена го дори, но нищо повече. Мисълта ми беше, че това, което ти отбелязваш, се случва благодарение на учителите, не скришом от тях.

И разбира се, 2 учебни часа по-рано, когато господинът по история започна да изпитва целия клас и всички възроптаха срещу това, му хрумна да попита колко въстания са вдигали българите по османските земи през 17 век, като помоли всички, които знаят, да вдигнат ръка и в целия клас точно 3-ма човека знаеха. Което за мен е удивително. Не кои, с точни дати и т.н.т., просто колко. А иначе когато трябва да покажем какви патрЕоти сме, го развяваме на ляво и на дясно и разбира се, твърдим колко отвратителни са днешните турци и си позволяваме да обиждаме приятелите си от турски произход с думи като "резак".

Та да, това е българската реалност...

anonymous708973
12-06-2014, 11:16
Въпрос към всички: имате ли впечатления от "Заедно в час"? Почти нищо не знам и ще ми е интересно да чуя.

За първи път го чувам, дали може някой да обясни?

Lilanda
12-06-2014, 11:23
http://prikachi.com/images/608/7765608P.jpg Нещо, на което попаднах малко след като си постнах мнението.

Инче, ето ти официалния им сайт: http://zaednovchas.bg

paradosou
12-06-2014, 11:36
Е, признавам, че в дългия пост далеч не изписах трудно хрумващи неща; бих казала даже, че са сравнително очевидни, обаче, Лиланда, айде да не банализираме темата като намесваме "българската реалност". Толкова е коментирана и се излива толкова негативизъм, че само като се спомене кой да е производен израз се обривам. Пиша си мнението по въпроса с фирмите и управляващите и слагам край на разводняването, честна дума xD.
Лицемерно е да се говори, че истински учещите, разбирате ли, се прецакват, понеже в крайна сметка не получават заслуженото и биват управлявани от идиоти. Има такива недоразумения, ама съвсем не бих казала, че са правило. Ти бъди буквално и преносно неграмотен, осигурявай понеже си голям тарикат персонала на половин работен ден, въпреки че всички работят по доста повече, не следи новостите в бранша, отнасяй се неадекватно спрямо работното си обкръжение, пък чакай бизнесът да върви добре... За да се върна все пак на писанията на prosto_chovek - едно сносно образование в сектора предприемачество/търговия например ще те направи освен адекватен на учебния материал И оценящ човешкия фактор, съответно коректен (и още много неща, разбира се).

Lilanda
12-06-2014, 11:50
Е, признавам, че в дългия пост далеч не изписах труднохрумващи неща; бих казала даже, че са сравнително очевидни, обаче, Лиланда, айде да не банализираме темата като намесваме "българската реалност". Толкова е коментирана и се излива толкова негативизъм, че само като се спомене кой да е производен израз се обривам. Пиша си мнението по въпроса с фирмите и управляващите и слагам край на разводняването, честна дума xD.
Лицемерно е да се говори, че истински учещите, разбирате ли, се прецакват, понеже в крайна сметка не получават заслуженото и биват управлявани от идиоти. Има такива недоразумения, ама съвсем не бих казала, че са правило. Ти бъди буквално и преносно неграмотен, осигурявай понеже си голям тарикат персонала на половин работен ден, въпреки че всички работят по доста повече, не следи новостите в бранша, отнасяй се неадекватно спрямо работното си обкръжение, пък чакай бизнесът да върви добре... За да се върна все пак на писанията на prosto_chovek - едно сносно образование в сектора предприемачество/търговия например ще те направи освен адекватен на учебния материал И оценящ човешкия фактор, съответно коректен (и още много неща, разбира се).
Ооо, не, не ме разбра. Далеч съм от мисълта, че учещите се не се развиват, дори обратното, споменах някакви изключения по-скоро. Мисълта ми беше по-скоро, че ние като по-нисшестоящи, колкото и да изпишем по темата, няма какво да направим, докато тези, които са горе, не правят нищо, а имат тази власт. Просто го казах доста по заобиколно в роман и половина. 8-) Конкретно с това за фирмите имах предвид, че хората с връзки всичко постигат и това е факт не само в България, докато ние с труд успяваме да постигнем в чести случаи доста по-малко.

По-късно ще напиша още, понеже в момента нямам много време.

VikkyNirvana
12-06-2014, 18:40
Имах една учителка в 7ми клас от "Заедно в час" по английски...Лично не бях удовлетворена от преподаването и.Методът е различен,оценяването зловещо..От 3те най-добри по предмета в класа,успеха ми спадна рязко..И докато свикна с нейните методи,едвам си вързах отличната оценка в края на годината.

galaxy29
12-07-2014, 06:44
първо ще си цитирам поста от темата за чалгата, който се отнася и за някои практики и номерца на 'учители'

когато имам деца (живот и здраве ;д) бих искала да им отделям достатъчно време, да им поливам акъла и да ги науча да отсяват точно такива отпадъчни продукти, да им придам възприятие
бих искала да ги науча и че училището е важно за формирането на личността, да им помагам с уроците и домашните по интерсни начини, гъделичкащи съзнанието им, за да не подхождат скептично, както и да се оправят сами
да отстояват позицията си, да имат достойнство, да не са гъзолизци, да стават и да си излизат, ако попаднат на някое леке и да не си губят времето с него, а да го оползотворят
искам да им придам човечност и оптимизъм, реалистичен разбира се и да се пазят от катерещи се по главите и като цяло да се пазят
да ги науча на мънички, но много показателни неща като това, че не трябва да дъвчеш дъвка, докато разговаряш с някого, че се изчакват слизащите хора от автобуса, преди да се качиш
от учителя очаквам да даде нещо повече от някакъв си определен режим, по който трябва да предаде урока и да се държи на ниво
очаквам да докосне детето ми по начина, който е отреден на един учител