PDA

View Full Version : Илиада.



Anonimka_99
12-09-2014, 07:29
Моля Ви помагайте защото не схващам. Ще пишем класна работа по 1 и 2-ра песен от "Илиада". Ще ми дадете ли материали или да ми дадете примерен вариант защото не схващам. Благодаря Ви предварително! Моля модераторите да не трият тази тема.

Anonimka_99
12-09-2014, 07:31
Класната работа ще бъде другата седмица и ще имам време да напиша и науча всичко. Не е супер спешно, но все пак ми трябва до днес или утре, за да започна. :)

Anonimka_99
12-09-2014, 14:24
Оказа се, че ще го правим този четвъртък на тема "Темата за гнева в 1-ва песен на Илиада" МОЛЯ ви помощ...

mmn99
12-10-2014, 14:04
Първа песен на Илиада и темата за гнева.
Интерпретативно съчинение
Знае се, че Омир е живял в средата на VIII век пр. Хр. по егейското крайбрежие на Азия. Седем града си оспорват честа да бъдат на неговото родно място, той вероято е живял на о. Хиос, Омир означава слепец, а за древните гърци слепота била знак за мъдрост и за това го наричали ''мъдрец''. Той е син на Калиопа-музата на епическата поезия. Той ослепява, когато вижда вторите доспехи на Ахил направени от Хефест-богът ковач.Той е безспорният автор на Илиада и Одисея за древните гърци. Омировият въпрос е дали Омир е написал двете поеми или някой друг. Стилът на 24-те песни е един и същ, а сюжета е единен и последователен. Според някои поемите са написани от аеди-това са странстващи певци, които пишат и пеят и рапсоди само пеят. През XVIIIв. немскиархеолог доказва, че град Троя е съществувала и дори открива гробницата на Агамемнон.
Образът на Ахил е сложен и противоречив, от една страна той е смел, дързък, а от друга го виждаме да плаче на морския бряг, защото се чувства неоценен.
Първа песен започва с обръщение към музата защото гърците смятали, ще истински талант имат боговете. Изгонвайки Хриз и отхвърляйки бащината му молба да върне дъщеря му Хризеида, Агамемнон си навлича гнева на Аполон. Той праща по народа болести и смърт затова Агамемнон вика птицегадателя Калхас, които разбира какво се случва по вътрешностите на птиците и казва, че това се случва, защото не иска да върне дъщерята на Хриз, който е жрец в храма на бог. Агамемнон решава да върне дъщерята на Бризеида на баща и, но сиак да получи достойна плячка на тази, кочто ще му отнемат. Той харесва Бризеида, която при разпределени на плячката се пада на Ахил. Това поражда гнева му.

Anonimka_99
12-10-2014, 14:29
благодаря ти!