PDA

View Full Version : Интересна презентация...



AlliToOoO^^
12-11-2014, 15:58
Учителката ми по физика е луда!! Както си седим и я слушаме, изведнъж започва да вика на мен и приятелката ми, че сме зубърки, само защото не сме от типа хора, които обичат да са център на вниманието и всички да ги познават. И ни възложи да направим презентация на тема "История на електричеството". Аз лично не исках да се старая много - много, след като тя се отнася така с мен, но приятелката ми иска да й покажем, че не сме нищо по-малко от другите и решихме да направим нещо интересно....За съжаление нямаме много идеи и се чудех дали вие можете да ми предложите някоя впечатляваща идеа. Отворена съм за всякакви предложения :)

prosto_chovek
12-11-2014, 19:52
Ох, леле. Слабо място ми е :D и ще ти помогна с идеи. Учителката ви не е луда, може би й е по - странен подхода. Относно презентацията ще ти дам план, който да следваш (бъдещ електроинженер съм, предполагам можеш да ме послушаш) за презентацията, няма да е от най - късите, но ще имаш 6. За годината може би.

1. Въведение - нещо от сорта на споменаване на хора като Фарадей, Максуел, Волта, Ом и задължително Тесла;
2. Що е то електрически ток (само определение)? Какво са напрежение, ток и съпротивление? Каква е връзката между тях (закона на Ом)? Каква е разликат между напрежение и ток и защо е по - правилно да се каже "попаднах под напрежение", а не "хвана ме ток"(ако искаш)?
3. Електромагнетизъм, електростатика - напиши какво представляват и малко история относно откриването им;
4. (това само ако сте го споменавали) Електрически разряд - наблюдава се при мълниите. Напиши какво представлява (Когато интензитетът на електрическото поле надвиши критичния за заземяване на заряда от атмосферата през въздуха, който е изолатор, се получава разряд, сиреч мълния);
5. Войната на токовете - спорът между Едисон и Тесла относно това кой вид напрежение е по - подходящ за употреба в битови условия - постоянният или променливият и кажи защо вторият вариант, на Тесла, намира приложение в бита днес.
6. Напиши по някой ред за основните електрически елементи - резистор, кондензатор и бобина, ако искаш да демонстрираш знания намери съвсем мъничко за трансформаторите и го обвържи с материала за бобините. Напиши, че в практиката кондензатор би могло да бъдат и две метални плочки, просто залепени от двете страни на картон, ако им се подава напрежение. Кажи какво е генератор.
7. АЕЦ, ТЕЦ, ВЕЦ, ПАВЕЦ, ВЕИ-та или как в днешни дни се произвежда електрическа енергия. Две-три концептуални теории за добив на такава в бъдеще.

И си готова. Това е толкова обширен материал, че не може да се обсъди подробно в 7 точки, но като за училище, би трябвало да ти изкара 8ца даже, ако го разкажеш хубаво. Ако имаш въпроси, питай тук, в темата. :)

AlliToOoO^^
12-11-2014, 20:12
Планът е супер! Много ти благодаря :) Обаче ми трябва и някакъв интересен начин да го представя

prosto_chovek
12-11-2014, 20:45
Щом е презентация, придържай се към това. Презентацията трябва да бъде като подложка, на която да има само картинки и подточки. Аз лично не бих приел презентация, пълна с изписана теория или много шарени и мигащи картинки, защото те изместват фокуса от информацията към тях самите, а презентацията не е учебник. Което налага да направиш презентацията под формата на план, като всяка точка е на отделна страница, като всяка следваща подточка е на отделен слайд. Там пишеш само заглавията и уточнения от типа на - имаш снимка и под нея пишеш - еди кой си (година - година (или ако е още жив само тире без година)) или картинка на генератор, примерно и отдолу пишеш Генератор от (еди коя си) година, след което разказваш за него. Не слагай картинки, за които не можеш да разкажеш нещо изобщо, нито снимки на хора, за които няма да говориш. Презентацията си ти, не онова на екрана. Пробвай се да разкажеш за всичките неща максимално кратко, но с всичко необходимо, за да има смисъл да ги говориш. Картинки слагай, обаче не-мигащи, да не са gif-чета и за тази тема не слагай музики и видеота. Самата тема изисква да те слушат, когато говориш, а не да гледат картинки.
Например последната точка (че ми се вижда без да скролирам), аз бих я направил така:
Слайд № еди кой си, на него пише:
В днешни дни електрическа енергия се произвежда чрез:
- Атомни Електрически Централи (АЕЦ);
- Топло - Електричеси Централи (ТЕЦ);
- Водни Електрически Централи (ВЕЦ);
- Възобновяеми Електрически Източници (ВЕИ);

След което отивам на следващия слайд за АЕЦ, после за ТЕЦ, за тях казвам по нещо, после като стигна до ВЕЦ казвам, че има два вида ВЕЦ - конвенционална ВЕЦ с два естествени водни басейна (язовир и отдолу да се влива в река) и ПАВЕЦ (помпено - акумулаторна водно - електрическа централа), при която през натоварените часове на денонощието от горния басейн се изсипва водата през турбините на централата, при което се генерира електрическа енергия, а през по - малко натоварените, захранвана от външен източник, тя, чрез помпи, връща водата обратно в горния басейн и тя на следващия ден се използва отново. Слагам по една снимка на конвенционален вец и на павец, казвам, че това е екологичен начин за производство на електрическа енергия и минавам към ВЕИ-тата. Там казвам, че най - често се използват ветрогенератори и фотоволтаици (слънчевите панели), казвам какво са, казвам защо са възобновяеми, но и защо не могат към момента да изместят останалите (цена, произвеждат сравнително малки мощности и прочее), слагам по една сника и на двете, като гледам в този случай да са хубави снимки на големи соларни паркове и ветрогенераторни такива и приключвам. Следва страница с обобщение защо ни е нужна електрическата енергия и последна страница, на която пише Благодаря ви за вниманието, усмихваш се и си сядаш. :)

prosto_chovek
12-11-2014, 20:53
Ето ти примерни снимки:
http://fakti.bg/img/news2012/40419/c94b67d9ba1f2695598e39024e5ca8d9_big.jpg - конвенционален малък вец;
http://www.kznpp.org/i/bg/header_01.jpg - аец Козлодуй;
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/90/Nikola_Tesla_color2.jpg - Тесла;
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/74/Gorskii_04414u.jpg/250px-Gorskii_04414u.jpg - мощен електрически генератор;
http://3.bp.blogspot.com/-EcZ0AafxMEw/T4qhaQu8xkI/AAAAAAAAHVk/oSiL4D1rzZk/s640/lightning15.jpg - мълнията като пример за електрически разряд;
http://www.инженер.bg/upload/tinymce/chint0obekt.jpg - силов трансформатор - такива са в трафопостовете;

От този род да са. Гледай да подбираш снимки на неща, които знаеш, че аудиторията ти няма да е виждала на живо, за да им бъде интересно, например последното - кой ще да е влизал в трафопост, като това - http://www.topomatika.hr/reference-images/kaplanova_turbina-b3.jpg , за да видят в един малък ВЕЦ какви големи турбини са и прочее. Както казах, темата е доста необятна и ти гарантирам, че тези неща, видяни на живо, повечето са доста впечатляващи :)

AlliToOoO^^
12-11-2014, 21:02
Много ти благодаря!!! Ако не беше ти, сигурно щях да дрънкам някакви несвързани глупости и да се червя пред целия клас xD

prosto_chovek
12-11-2014, 21:08
:D Ще се справиш, само прочети, за да знаеш за какво говориш. И не прекалявай със сложни терминологии също така, не можеш да говориш за синхронни генератори, без да знаеш какво е синхронен електродвигател, казваш просто генератори например, за да не те засече преподавателката. Успех :)