PDA

View Full Version : впечатления от държавите в които жиивеете?



[B]a[N]D[i]T[k]a
12-17-2014, 13:51
yay! не съм писала тук от 100 години....

та, значи скоро завършвам университет (да, дърто магаре съм) и си мислех да си поддавам документите за магистратура из европа. та така де, просто исках да видя дали има някои тук, които да е извън българия и да му харесва в дуржавата в която е? аз живея в канада вече 7 години (по4ти!) и изобщо не ми харесва тук. единственото е 4е ще ми плащат за магистратурата вместо аз да плащам и това някак си ме кара да остаана но някак си много искам да замина на някъде. гледам по скоро университетите в сравнително по малките град4ета, места където има по малко туристи и повече хора които си живеят в тези градчета. това ми е главното което търся пък къде из европа ми е почти все едно (само да не е англия!) та какви са вашите впе4атленя от местата където живеете ? харесва ли ви? заслужава ли си да се преместя наново?

P.S използвах АБВ кирилизатор да го преведа това, така че ако нещо някъде странно се е превело, СОРИ :D :D

Hayashi
12-17-2014, 14:13
Аз съм в Тулуза, Франция. Градът не е малък, защото е областна столица (или както там са решили да му казват на български), но не е туристически, ако не броим испанците, които са навсякъде. Така или иначе мога да си намеря почти всичко, което беше и най-основното, което очаквах от студентския ми град.
Ако обичаш да ти е топло тук ще ти хареса. Южна Франция като инфраструктура и култура ми напомня ужасно много на Италия. Тук никой никога не бърза. Може да караш като пълен идиот, да предизвикаш километрично задръстване или почти да те блъснат и обикновено няма да дори да ти теглят една. Въпреки липсата на елементарна съобразителност, шофьорите са доста внимателни и пешеходецът и велосипедистът винаги са с предимство. Може да си пресичаш по средата на улицата забил глава в телефона, защото всички шофьори така или иначе ще ти спрат.
Нищо никога не става бързо, може да си сучиш документи месеци след крайния срок и дори няма да ти направят забележка. Лошото е, че и обратната ситуация важи и обикновено те карат да чакаш с месеци за някакви елементарни неща. Ако искаш час при лекар-специалист обикновено ти казват дата след 6 месеца до година...
Тук е топличко, зимата почти не падат под 0 температурите, сняг вали веднъж на 10 години и всичко се затваря в този момент. Което не пречи на мен да ми е ужасно студено дори когато навън е 12 градуса. xD
Хората като цяло са доста мили и услужливи, въпреки че съм чувала, че тук е най-селяшкия регион във Франция. Но пък винаги поздравяваме шофьорът на автобуса, а като слизаме му казваме довиждане и благодаря. А той обикновено ни благодари, че сме се возили при него. Това си е тукашна регионална особица май, но на мен много ми допада.
Градският транспорт е чудесен, при това за под 26 години е смешна сума на месец.
Таксите в университета са ми безплатни.
Има чудесни паркчета и градини из целия град, които общината поддържа много съвестно и винаги има прекрасни цветя според сезона.
Естествено има и груби французи с неевропейски произход, които се държат потресаващо с момичетата по улицата, та е необходимо винаги да си въоръжен с кураж и непоколебимост, защото, ако си по-мек с тях ще те преследват чак до вкъщи или до там където си се запътил. Чувам разни неща, че тези имали голям страх от българи, защото и сред нашенските имигранти има такива, с които по-добре да не общуваш и обикновено като им теглиш една хубава българска се пръждосват.