PDA

View Full Version : Голям проблем !!!



Ivan4o0o0
12-22-2014, 20:18
Такам имам 2 хард диска, на единия е уиндоус 7, а на другия ми бяха едни адски важни файлове... при инсталация на убунту дадох инсталация заедно с уиндоус, обаче убунту ми се инсталира на диска с важните файлове и те изчезнаха.. как мога да ги възстановя.... ????????

Сега имам и уиндоус и убунту, без важните ми файлове.... Помогнете, моля ви, там ми беше живота....

Death Gun
12-23-2014, 03:37
Възможно е, ама ще трябва много да четеш. Гледай да не слагаш програми и да записваш файлове след като си сложил убунтуто, така се увеличава шансът да възстановиш важните неща успешно.


Помогнете, моля ви, там ми беше живота....
Започни на чисто. Вдигаш главатa и продължаваш напред. :D

npp
12-23-2014, 10:34
Такам имам 2 хард диска, на единия е уиндоус 7, а на другия ми бяха едни адски важни файлове... при инсталация на убунту дадох инсталация заедно с уиндоус, обаче убунту ми се инсталира на диска с важните файлове и те изчезнаха.. как мога да ги възстановя.... ????????

Сега имам и уиндоус и убунту, без важните ми файлове.... Помогнете, моля ви, там ми беше живота....

проблемът е, че ако убунту е създала дял с линукс файлова система върху важните файлове, тогава ще трябва някак си да се изтрие и след това да се създадат същите windows-ки дялове, каквито е имало преди инсталацията на убунту, но това трябва да се направи със специализиран софтуер без каквото и да е форматиране на дяловете, след което ще трябва да се пуснат програми за откриване на изтрити данни да сканират съответния дял, за което има шанс, защото линукс дистрибуциите обикновено не правят пълен формат на дяловете при инсталация, мога да ти препоръчам hiren's bootcd, понеже там има добри програми за манипулация на дискове и дялове, обаче по-добре не стартирай повече убунту за да не се затриват данните

Ivan4o0o0
12-23-2014, 12:42
Мерси за отговорите, ама от паниката снощи претърсих сигурно 3/4 от гугъл и накрая се сетих за прекрасната програмка EaseUS Partition Master, с която си възвърнах файловете :)

Ivan4o0o0
12-23-2014, 12:44
И така де, продължих с опитите за инсталиране на убунту, но преди това си направих 3 дяла на които копирах файловете и тествах убунту на 4ти дял и въпреки това, убунту пак ми затри тоя дял (добре че си направих другите 2) ии се отказах от тая ОС :)

npp
12-24-2014, 10:14
И така де, продължих с опитите за инсталиране на убунту, но преди това си направих 3 дяла на които копирах файловете и тествах убунту на 4ти дял и въпреки това, убунту пак ми затри тоя дял (добре че си направих другите 2) ии се отказах от тая ОС :)

когато инсталираш такава линукс дистрибуция, най-добре да избереш опция something else(друго) при меню тип инсталация, обаче преди това е добре да имаш предварително създадени дялове каквито са ти необходими, защото трябва да има поне един достатъчно голям за инсталацията на линукс, като е добре да се задели и един swap дял, което можеш да направиш със заделения за линукс дял, примерно ако е 45GB, можеш да го разделиш на 41 и поне 4 за swap ако си с 2 до 4GB ram, при 6GB ram, swap дялът трябва да е поне 6GB, при 8 - поне 8, при 16 - поне 17, което означава, че при повече ram, трябва да заделиш по-голям дял за swap така щото да не отнемеш твърде много от дяла за инсталация на самата линукс операционна система, добре е да има поне 20GB, които обаче ще са малко ако решиш да инсталираш софтуер, който изисква над 10-15GB свободно дисково пространство, а това разделяне на заделения за линукс дял можеш да го направиш и в следващото меню от инсталационния процес, където има опции за създаване, промяна и изтриване на дялове, като дялът за инсталиране на линукс е добре да бъде предварително форматиран с пълен формат, като при самата инсталация също е добре да се форматира ако типът на файловата му система е променен от менюто - трябва да се кликне върху опция format(формат), също така 'mount point' на линукс дяла трябва да е "/" или друг подходящ, а за файлова система ти препоръчвам ext4, освен това трябва да го направиш primary, и не забравяй да направиш заделения за swap дял "swap" от опцията 'use as', след това можеш да продължиш спокойно с инсталацията, ето и tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=i_4Kh5kE3xA