PDA

View Full Version : Моля за помощ!



Wolfmerrya
12-22-2014, 21:53
Привет.. вие сте ми последната надежда! :(
Та ето и моят проблем... преди два месеца си купих лаптоп 2ра ръка (Fujitsu Siemens Esprimo Mobile) и всичко си вървеше идеално, бях много доволна от избора си. Мина една седмица и както си стоях в фейсбук лаптопа издаде странен звук (от сорта на бъъърр (не ми се смейте за обясненията;д)) и даде син екран и се изключи. Когато го включих отново ми изписа съобщение, че не намира операционна система. Опитах да го преинсталирам, но не ми намираше харддиск (знам със сигурност, че не е изгорял).. Минаха се два дни в неуспешни опити за преинсталация и го оставих да си отдъхне още 2-3 и когато го включих тръгна. (йей) Но прецених, че ще го преинсталирам, защото все някога може да се случи нещо подобно отново... та, този път ми откри харддиска, позволи ми да форматирам и C и D, и ... до там. После мъгла. Отново не открива нито драйверите за харддиска нито самият харддиск, а биоса ми е заключен... Ходих до един сервиз на един познат и той ми иска 70лв. за ремонт-20 за отключване на биос, 20 за преинсталация и 30 за самият ремонт, тоест не е възможно да му е изгорял харддиска, а е нещо.. миниатюрно което не мога да си обясня как да оправя. Имам няколко запитвания към вас;
1. Как да си отключа биоса?
2. Как да накарам лаптопа да открие драйвери за харддиска? (качвах и на флашка и на диск драйвери... но цЪ, пак нищо)
3. Как да го оправя като цяло? (ако някой има някаква идея)
Дадох 300 лв за него и не ми се иска да дам още 70... защото ще ми излезе като нов.. :(
Ако можете да ми помогнете ще ви бъда много благодарна, знам, че беше супер рисковано да взимам втора ръка лаптоп, но ми трябваше мноооооого спешно и.... да.
Извинявам се ако нещо не съм обяснила като хората, ако имате въпроси или съм забравила да добавя нещо - питайте.

JDeel
12-22-2014, 23:05
Според мен харда е заминал, нещо не е наред с него. Винаги обаче можеш да си направиш някой Linux на диск или на флашка. Кеф ти Ubuntu, кеф ти Mint, кеф ти нещо друго... за всеки случай нали. Има една програмка "Universal USB Installer" за запис на линукс на флашка.

За запис на Windows на флашка с цел преинсталиране бих предложил една програмка Rufus. Тя е подобна на "Universal...", ама можеш да избереш типа на... дали да е за UEFI или по стария начин с MBR. Ако е по-нов лаптоп дето поддържа UEFI, тогава има значение как ще запишеш диска и каква ще е настройката в BIOS. Ако двете не съвпадат, тогава в началото на инсталацията се прави на маймуна и не ще въобще да тръгне да инсталира върху избрания диск.
То освен всичко и дяла на който ще инсталираш трябва да е или UEFI или MBR, а за да преминеш от едното на другото има едни команди... за който го е правил не е много трудно, иначе е кофти тръпка.

Ако компа ти работи в UEFI режим, тогава харда би трябвало вече да е UEFI, макар и форматиран, и трябва само да запишеш инсталационния диск като за UEFI. Ей ти програмата, виж там втората опция е за това: https://rufus.akeo.ie/

Ако е нещо друго... сори. Ако наистина ми е заключен BIOS по някаква необяснима за мен причина, бих го отворил да махна батерията за малко че да се ресетне. Иначе не знам как.

npp
12-23-2014, 11:46
можеш да се опиташ да сканираш харддиска с hiren's bootcd, това е имидж, който трябва да се запише на cd или флашка и да се boot-не с него/нея, след това оттам трябва да избереш да стартира с mini windows xp, и после трябва да стартираш програмата hd tune от hbcd menu --> hard disk / storage, там трябва да кликнеш върху табове health, където има инфо за състоянието на диска, и error scan, където трябва да натиснеш бутон start и да изчакаш проверката

Wolfmerrya
12-23-2014, 14:49
Въпроса е, че не ми открива харддиска, а когато го открие (по някакви неведоми за мен пътища) не ми дава да запиша уиндоус на тях... относно биос-а извадих батерията и изчаках 2-3 минути, но отново има парола.. принципно от F2 се влиза за преинсталацията на уиндоус, но когато го натиска ми иска парола на биос ... а когато вляза с F12 (май беше) не ми открива харддиска или прави както ви обясних по-горе... лаптопа си работеше перфектно, бях го ползвала за по 1-2 часа на ден и то не повече от 4-5 дни, не съм инсталирала нищо на него, нито съм теглила каквито и да е файлове.. тогава единствено го ползвах за фейсбук и ютуб... наистина не знам какво му стана... :(

haritov
12-23-2014, 15:12
лоши сектори

JDeel
12-24-2014, 00:47
За BIOS си има съвсем друга батерия, часовникарска, и тя е вътре в лаптопа :)

Поне покажи какво съобщение за грешка ти дава, където там ти дава...

Wolfmerrya
12-25-2014, 12:46
Никаква грешка не ми изписва.. проблема е, че биоса е заключен, а когато се опитам да го преинсталирам не ми намира харддиска или когато го намери не ми разрешава да запиша нищо нито на C, нито на D, макар, че са форматирани...

NomNomNom
12-25-2014, 16:19
Никаква грешка не ми изписва.. проблема е, че биоса е заключен, а когато се опитам да го преинсталирам не ми намира харддиска или когато го намери не ми разрешава да запиша нищо нито на C, нито на D, макар, че са форматирани...

Както казаха, за биоса - вадиш батерията на биоса, която ще ти е някъде по дънната платка, и чакаш малко.
Т.е. трябва да отвориш самия лаптоп.

JDeel
12-25-2014, 19:05
Добре, няма съобщение за грешка. И как пък разбра, че не ти разрешава да записваш ни на C, ни на D? Телепатия?