PDA

View Full Version : Изпаднал приятел.. В Беда?



DoubleDMG
12-24-2014, 15:02
Здравейте,имам 1 доста стар приятел и наистина не знам как да постъпя.. Той е колкото мен познаваме се от много годинки вече,а бяхме близки като деца , често излизахме.. Та проблема е ,че той почна да бяга от час в училище,след като завършихме , той не си взе дипломата.. Станаха много фалове и дори сега жилището не може да си оправи защото не му дават документите(Проблеми със съдебната система накратко) Просто... Момчето много изпадна от пътя и ми е изкл. Жал за него просто ми е много тъжно.. Не знам какво трябва да направя , как да постъпя , искам да му помогна,но не знам как,какво да направя.. Не работи (Не сериозен човек беше и си е останал) И Много ме е яд да го кажа,но мисля,че е станал клошар вече(След като го видях днес) Честно казано,винаги съм си мислил ,че може да стигне до там,но винаги му говорих да опита да направи друго(Та така и не ме послуша).. Сега вече като е станал този фал,знам,че не съм длъжен нищо да правя... Ами просто ми е само в главата това наистина не знам..Как да постъпя?

П.С.: Постнах темата тука понеже,се води,че "сме" по улегналата част от останалите подфоруми.

JPeaBody
12-26-2014, 23:14
Освен да се опиташ да го вразумиш да завърши образованието си никакъв друг вариянт за помощ не виждам :). Защото първото, което трябва да направиш, е именно да го мотивираш да си изкара дипломата т.е да учи... Тъй като, ти, ако не го мотивираш той няма да има желанието и отново ще бяга и т.н и няма да стане нищо освен загуба на време. Затова първо го вразуми, накарай го да си помисли за бъдещето, за своите родители. Но тук ми идва въпроса, в цялата тази суматоха къде стоят неговите родители и защо си ти човекът, който се е сетил за него и къде са неговите родители, които е трябвало да го вразумят, когато е било още не толкова късно... Та общо взето това - мотивирай го да учи и след това му помагай с каквито средства можеш, докато си намери работа или поне завърши обучението си :)

П.П Весели празници на всички :)

DoubleDMG
12-27-2014, 10:16
Майка му е починала,когато е бил малък ,а пък баща му си е направил друго семейство и не иска да чува за него... Иначе,баба му го е гледала , но когато починала , той не знае какво да прави и по тоя гаден начин е тръгнал надолу..

an7raks
12-27-2014, 12:39
Първо, Евала, ако наистина искаш да му помогнеш! Ако бях аз, вероятно щях да го отеба.

Както казаха по-горе, сближете се отново и седнете да поговорите сериозно. Опитай да му налееш акъл и ако имаш възможност, го покани да живее у вас докато си стъпи на краката. Постави му условие, че ще му помагаш с каквото можеш, ако си завърши образованието, иначе да се спасява.
Това е, което ми идва на акъла... Отново браво за начинанието и успех!

DoubleDMG
12-27-2014, 13:00
Значи,както казах аз и да искам не мога да го взема,първо защото съм по цял ден на работа а вкъщи е баща ми и някво много не удобно ми става лично на мене,но мисля да говоря с него , понеже ми е много гадно,наистина .. Имаме стари приятели от училище и с тях ще говоря да му помогнем по някакъв начин,но първо ще се видя с него.. Не смятам ,че това което искам да направя е за "Евала" и прочие.. Всеки по принцип трябва да помага малко или много поне на хора които са му били близки.. В днешно време ,хората са пълни помияри и мен лично ме е срам,че живея тук,но за сега така ще бъде..

an7raks
12-27-2014, 13:26
Само не му давайте пари! На такива хора никога не бива да им се дават пари на ръка, защото веднага ще ги изяде/ изпие/изпуши и няма да свърши нищо смислено.
Да, трябва да им се помага, но когато насреща ти стои човек, който не иска сам да си помогне, ти се отщява и на теб... Малко са хората, които биха имали търпението да се занимават с това.

strave
12-28-2014, 12:36
Мисля,че най-доброто което може да направиш е да му намериш някаква работа и то с повече физическо действие,да е постоянно в движение и да не мисли много много за глупости.Като се стабилизира вече може да се опиташ да му влееш разум да учи и да се развива,но ако се види,че се скатава от работа или не вървят нещата,по-добре се откажи за да не стане така,че докато му правиш добро ти да пострадаш.

fearless91
01-16-2015, 14:18
Това с образованието не ми се струва добра идея. Най-малкото през цялото време докато учи трябва да му се помага финансово. По-добре разпитай твои познати за някаква работа в някой склад, в строителството или някъде където не се изисква диплома. Можеш да го заведеш и в бюрото по труда, но не знам как стоят нещата с криминално проявените там. Разбира се след като си стъпи на краката и започне да покрива основните си разходи можеш да го поощриш да си завърши образованието.

NawleK
01-25-2015, 06:22
Негов живот, негов избор. Проблема е, че такива боклуци ни пречат на останалата част от хората по 1 или друг начин.

kalpazanka
01-25-2015, 09:05
Негов живот, негов избор. Проблема е, че такива боклуци ни пречат на останалата част от хората по 1 или друг начин.

Изключително грозно мнение.

DoubleDMG
01-31-2015, 03:57
Негов живот, негов избор. Проблема е, че такива боклуци ни пречат на останалата част от хората по 1 или друг начин.
Като порастнеш малко повече и объркаш пътя,ще се молиш да има някой да ти помогне,само дето това момче не моли,аз наистина искам да му помогна,защото държа на него и го познавам от малък.. Не знаеш просто в какви ситуации изпадат хората а и не мисля ,че ти си някой да съдиш друг,за това просто можеше да си запазиш мнението за себе си..

NawleK
01-31-2015, 07:49
Като порастнеш малко повече и объркаш пътя,ще се молиш да има някой да ти помогне,само дето това момче не моли,аз наистина искам да му помогна,защото държа на него и го познавам от малък.. Не знаеш просто в какви ситуации изпадат хората а и не мисля ,че ти си някой да съдиш друг,за това просто можеше да си запазиш мнението за себе си..

По-голям съм от тебе, по-образован съм от тебе (трябва да спомена, че моето образование не е било на Български език) и съм постигнал повече от тебе в живота. Причината човек да "пропадне" или да се намира в лошо положение е самия човек. Този човек е там където е заради неговото мислене и възглед над живота което определя неговите деиствия, а деиствията са го довели до там където е. Човек който иска да успее и да направи нещо в живота никога няма да се озове в подобна ситуация. Най-вероятно няма и да го разбереш защото като много от хората на този свят някой друг им е виновен винаги и те никога не са виновни.

Знам в какви ситуации изпадат хората и причината за да изпаднат са си те. Няма шанс да му помогнеш ако той сам не иска да си помогне на себе си. А за да иска да си помогне първо трябва да разбере в каква простотия се е замесил, да осъзнае, че не иска да е там и активно да търси начин да промени нещата.

И пак ще го кажа. Такива хората пречат на останалата част на населението, тези който се опитват да направят нещо с живота си.

paradosou
01-31-2015, 08:39
^Ех, какъв мъжкарски поглед над ситуацията... И какъв често срещан 'феномен' - някакъв си навлек започва да обяснява колко е напред с материала (по-конкретно с образованието), ест без никой да го е питал. Само че докато го прави се дъни мега мощно по отношение на правописа...

проблема е

не е било на Български език

деиствия

а деиствията

тези който се опитват да направят нещо с живота си
Ходеща каритакура. 'Хайде да низвергнем кривналите от нормалния живот, че не ни се гледат тъжни гледки и сме много над податливите на негативни влияния характери'... Красота.
Авторе, засега съм пас, обаче обещавам по някое време пак да се включа, като вече ще е по темата :).

DoubleDMG
01-31-2015, 10:56
NawleK Аз лично съм постигнал всичко което искам преди да стана на 20,сега просто ще правя каквото мога и от каквото се нуждая,няма нужда,да знам кой колко има и с какво се хвали. Имай си,бъди си алчен,груб,глуповат,остави на мен ,това - аз сам да се грижа за моите проблеми и моите приоритети.Нека да пречат на другите,на мен не ми пречат,просто ми става гадно и явно има защо..

NomNomNom
02-03-2015, 10:02
Чат-пат влизам да попрочета темата, сега последно не съм чела, но да споделя от опит.
Ще отбележа и , че едното ми е отнело години да проумея, като последната година вече започнах да чета по въпроса и разбрах, че добрите ми намерения и изобретателността ми нямат никакъв ефект, освен леко негативен.

Не са били един или двама в това положение - или по-леко, или по-тежко , от това, което си описал , с които съм се опитвала да се справя.

Има два подхода :

Първо, трябва да разбереш причината.
Харесва ли му така - ако да, защо, ако не - защо, и какво би направил, за да промени това положение.

Например, ако му дадеш работа - има огромен шанс той да се провали, защото още не са изяснени горните точки.

Това, обаче, съвсем не означава, че трябва да го дундуракш и да му даваш повече, от колкото би получил човек, на когото не се помага - не трябва да го лишаваш от това да понесе отговорността за действията си - ако направи нещо безотговорно, не трябва да го покриваш и да му помагаш например.
Не трябва също и да му даваш шансове отново, и отново, и отново.

Можеш да се опиташ да му помогнеш да разбере защо той се чувства така и защо е в такова положение, и да му предоставиш няколко възможности, но не да го буташ - той сам да си свърши работата по тях.

-----

Втори вариант е да го оставиш да стигне дъното, и сам да си стъпи на краката, след като се уплаши.
Много хора, след като си навредят на здравето с алкхол и наркотици, след това се взимат в ръце от страх.

Това е най-ефективният метод.

А с помощ тип пари и работа, ти подхранваш безотговорнотта му и безволието сам да се напъне да ги получи - трябва сам да тръгне в тази посока, за да може да продължи напред също сам.

Много е съвестно и мило от твоя страна да искаш да помогнеш, но за съжаление най-належащите му потребности не са пари или жилище, ако е в това положение от дълго време.
Тук вече ти си познаваш човечето, и можеш да прецениш какво точно се случва с него.

turnip93
02-03-2015, 12:56
Повечето тук не взимате предвид това, че въпросния приятел в беда не е със същото съзнание като нас. Има два варианта
1. Пича въобще не осъзнава колко ниско е и реално за него няма проблем и е щастлив.
2. Той осъзнава много добре къде се намира, но няма желание да излезе от там.
И в двата случая няма какво да направиш. Не можеш да накараш насила някой да работи, да се грижи за себе си, не можеш да промениш неговото съзнание и начина му на мислене. Промяната идва отвътре. Не трябва да се чувстваш виновен. Избора е негов, а не твой. Ако реши да поеме по друг път, със сигурност може би ще успее без ничия помощ, а ако се нуждае от нея - ще те потърси.
Може би ще е добре да поговориш по темата с някой близък за теб човек, който също познава приятелят ти.