PDA

View Full Version : СПЕШНО ! Проблем с IP адрес



emostylegirl
12-25-2014, 10:20
Преди има няма 1-2 седмици ми беше излязло това съобщение на екрана на лаптопа (най-долу ще сложа линк за снимка към него) и питах приятелите ми и те казаха ,че някой може да ми е разбил паролата и да ми взима данните.Смених си името на рутера,смених паролата с много дълга и трудна и днес отново ми се появи това съобщение.Някой ми казаха,че може да не прави връзка нещо кабела и затова така.Имам рутер и модем,но кабелите не влизат в лаптопа,а на wifi го карам.Мислех да ходя до интернет доставчика ми ,обаче като ги знам какви са и как ми овъртат и все не идват ,просто не ми се занимава.Според вас каква е причината за това съобщение и как мога да го оправя ?

http://prikachi.com/images/302/7804302m.png ето линк ,снимала съм съобщението на екрана си.

NomNomNom
12-25-2014, 16:15
Това означава, че две машини в твоята мъничка локална мрежа имат едно и също IP.
Раздаването на IP адреси се извършва чрез два метода :

- Статичен;
- Динамичен;

Статичния е когато на всяко едно pc или смартфон, който вържеш у вас , конфигурираш ръчно този IP адрес;
Динамичния е когато рутерчето автоматично раздава на всички устройства IP адреси, които то прецени.

Можеш и да комбинираш двата метода.

Сега, за да функционира нормално една локална мрежа, всички машини в нея трябва да са с уникални IP адреси , и при всяко едно активиране на мрежовия ти адаптер, когато той се закачи в мрежа, проверява дали адреса, който е получил автоматично или му е бил конфигуриран статично, е ЕДИНСТВЕН в тази мрежа.

Как го прави? - Изпраща пакет до всички в мрежата, в което пита дали някой притежава това ip . АКО някой му отговори, че притежава ( връща му пакета, като е добавил друг уникален идентификатор, който се казва MAC адрес ) същото IP - тогава на теб ще ти изплюе тази грешка.

Та, това съобщение означава, че настъпва някакво объркване с адресацията в твоята малка мрежичка ( някой си е сложил статично IP , и рутерчето не знае това, и раздава абсолютно същото IP на някой друг например).

Какво е решението:

Да се логнеш на рутерчето и да направиш статични резервации за всички ваши компютри, които по принцип си присъстват в тази мрежа. Защо ? Защото така ще си сигурна, че вие всички ще имате уникални адреси в мрежата ви + рутера ще знае, че тези адреси не трябва да ги дава на никой друг.

Ако някой от семейството ти има статично конфигуриран IP адрес , а не си взима автоматично - посъветвай го да си пусне автоматичното раздаване.

Иначе, ако си си защитила мрежата добре и ако съобщението за грешка не води до прекъсване на интернета ти, не е такъв проблем.

Не знам дали ти, или доставчика ти притежава и настройва рутерчето, но ти препоръчвам да намериш някой около теб, дето " разбира от компютри " или хора от доставчика, за да ти асистират.

А ако решиш наистина да се занимаеш сама да го оправиш, пиши и ще хелпваме колкото можем.

emostylegirl
12-27-2014, 13:45
NomNomNom Благодаря супер много за дългия отговор,който ми даде.Оценявам отделеното от теб време.Проблемът е ,че не знам дали сме със статични IP или динамични.Принципно се ползва интернета от лаптопа плюс на мен и на родителите ми телефоните.Те двамата разбират по-малко дори и от мен.Няма как да ми помогнат.Преди разбирах повече,но явно вече не и си признавам,няма какво да се правя на разбираща,забравила съм доста неща.Знам там един сайт ,който е като IP адрес и там ти излиза информацията за рутера и аз от там си смених никнейма и паролата,но си нямам на идея как да регистрирам адресите както ти ми обясни,че трябва да направя,за да не ги бърка.

NomNomNom
12-27-2014, 13:59
Какво ти е рутерчето като марка/модел?
+ ако ти е на английски менюто, някъде виждаш ли dhcp binding или dhcp reservations ?

Иначе, по-добре за момента провери на компютрите и лаптопите :
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t35.0-12/10878453_10203172317849553_322668208_o.jpg?oh=98e3 ac61a363b9ca1f1800af857eebc4&oe=54A119F8&__gda__=1419833996_6774b9d0c991cbaad2f6ff7c729defa 1

Ей тук дали им е зададено автоматично да получават, или имат въведени адреси статично.

emostylegirl
01-03-2015, 23:26
Това съобщение вече не ми излиза,явно се е оправило иначе IP ми е статично.Аз се бях захванала да диря на един човек адреса и от там нали първо излизат данните за мен и проверих ,чак после чуждото гледах.Мерси много ,ако още веднъж излезе това съобщение ще напиша тук какво се случва и вече сериозно ще се заема с проблема.