PDA

View Full Version : Какво да кандидатствам?



ani76
01-08-2015, 16:57
Здравейте! 10 клас, съм много ми се отдават езиците, но най-вече български. Имам интерес към няколко професии, но все нещо става и се разубеждавам или ме разубеждават, а вече е време да се насоча към някоя определена.Та искам да ги споделя тук с вас, а вие да изразите мнение като + и - за съответната професия. МНОГО ЩЕ СЪМ ВИ БЛАГОДАРНА :)
1.журналистика
2.право
3.психология
4.политика
5.

Juventusss
01-19-2015, 18:31
не знам :D

Difteen16
01-19-2015, 18:59
След като ти се отдават езиците и по това, което си написала, ако мога да съдя по него за интересите ти, бих ти дал следния съвет. Журналистиката е крайно мътна среда, според мен, и ако искаш да успееш там или трябва да си продажна, или много нагла, или да се примириш с някоя скромна телевизия или нещо такова, което не значи, че то е лошо,напротив, но вярвам ме разбираш. Правото, според мен е просто абсурд, защото пазара не само у нас, но и в чужбина се пренасища с юристи и е изключително трудно да се пробие успешно в бранша, но тук има едно ГОЛЯМО НО - ако смяташ, че си амбициозна и имаш т.н. дар слово - опитай, но според мен по-добре в чужбина и то в елитен ВУЗ. Това е специалност която изисква престиж. Психологията в България е пълна пародия. Нито образованието ни в специалността е на ниво, нито има поле за реализация. Да, с малко повече късмет ще станеш брачен консултант, но дори това не е модерно в българските среди. Естествено, пак с условието, че ако станеш наистина успешен психолог - пример за това е Кобилкина или много други като нея. Политиката - стига да си сигурна в себе си, че няма да се поддадеш на покварата и, че можеш да се справиш с цялото напрежение, но въпреки това не си мисли, че ще можеш да защитаваш нечии големи интереси. Повече от очевидно е, че всеки който се опита да направи нещо в полза на народа, сиреч, в ущърб на властимащите, бива смазан и изхвърлен от играта. Предполагам е повече от ясно на всички, че България е в положение, което от политическа гледна точка е крайно крехко и катастрофално отчайващо.
Това не го излагам като факт, а като лични наблюдения. Мога да обобщя с това, че изводът от казаното е, че няма значение какво записваш, ако усещаш че ИСКАШ да го правиш и, че наистина ти харесва и си амбициозна, следователно успееш и станеш наистина добра в работата си. Независимо каква си, ако си добра, развиваш се и ти харесва, ще успееш. Това ти го гарантирам :)
А като питаш какво да запишеш, бих ти дал следния съвет. Китаистика, Арабистика или Арабска филология. Специалности с изключителна перспектива и липса на конкуренция в бранша. Общо казано ще имаш поле на изява и няма да бъдеш толкова притискана от конкуренцията, освен това е повече от очевидно, че Китай е водеща политическа и икономическа сила. Тук бих препоръчал и да се учи руски, тъй като Китай и Русия са в преки политически взаимоотношения и общо казано света ще има нужди от хора, които да се занимават с кореспонденцията в все по-сложната комуникация между държави и институции и т.н. :) Това е моят съвет към теб.

feel_me19
01-19-2015, 19:11
Аз не мога да разбера защо на всяка цена смятате че трябва да кандидатствате НЯКЪДЕ и да учите НЕЩО?! Въпросът е да откриеш какво точно ти се прави, и ако наистина смяташ, че това е твоето призвание и искаш да се развиваш в тази посока, запиши това. От журналистика до психология има голямо разстояние. По-добре пробвай да правиш разни неща в едно нещо, а ако не ти допадне се насочи към друга професия. Не можем да ти кажем какво да учиш и какво да работиш. Просто трябва да ти идва отвътре. :)

marilyn
01-19-2015, 19:13
Мацка, ти си едва 10 клас, има още много време. И преди си пускала такива теми, спомням си, че нещо ти бях обяснявала за СУ ако не се лъжа. Помисли си с какво искаш да се занимаваш, няма как ние да ти кажем.

teenems
01-21-2015, 08:41
Според мен трябва да ти идва отвътре.Всички професии, които си изброила са отговорни и важни, но ако не ти се отдава нещо просто няма да ти се получи.От това, което си изброила аз най-вероятно бих избрала психология...може би защото другите професии са ми малко корумпирани.

Paulina
08-02-2016, 19:33
Здравейте!Искам да попитам според вас кое е по-добре да кандидатсвам икономика или фармация?И,ако икономика къде и,ако фармация къде?Коя специалност ще има по-голяма реализация според вас?

Supermassive____
08-02-2016, 20:10
В Софийския и двете специалности ги има, аз бих заложил на икономика и финанси. Каквото и да избереш няма да сгрешиш. Разговаряй със родителите си, помисли наистина с какво искаш да се занимаваш в бъдеще.

Terminator009
08-03-2016, 09:55
Здравейте! 10 клас, съм много ми се отдават езиците, но най-вече български. Имам интерес към няколко професии, но все нещо става и се разубеждавам или ме разубеждават, а вече е време да се насоча към някоя определена.Та искам да ги споделя тук с вас, а вие да изразите мнение като + и - за съответната професия. МНОГО ЩЕ СЪМ ВИ БЛАГОДАРНА :)
1.журналистика
2.право
3.психология
4.политика
5.
Право, щом ти се отдава много българският език.

HellKnight
08-03-2016, 12:10
Знам, че темата е адски стара, но бих искал все пак да коментирам по тези избори. Не гледай само какво искаш да учиш, но и какво би искала да работиш. Да предположим, че завършиш политика. Какво ще работиш след това? За да те наемат в министерствата, трябва да имаш години опит в сферата. Трябва да го придобиеш този опит в специалност, където не се иска да си завършила политика. В такъв случай, това не обезсмисля ли цялото ти обучение? Значи, всеки втори, който познавам, иска да учи някоя от тези специалности, без да си имат на представа за какво ще ги използват. По BTV имаше репортаж, който показа, че безработицата е най-голяма при психологията и журналистиката. Дори и да не ти се отдават науките и математиката, силно ти препоръчвам да поразгледаш най-печелившите и най-търсените професии на пазара. Това включва компютърните науки, почти всички области на медицината, инженерството, фармацевтиката и биологията. Твой избор, все пак. Просто ти казвам как стоят нещата.

HellKnight
08-03-2016, 12:16
Здравейте!Искам да попитам според вас кое е по-добре да кандидатсвам икономика или фармация?И,ако икономика къде и,ако фармация къде?Коя специалност ще има по-голяма реализация според вас?

И в двете професии си има реализация. Те са коренно различни, така че не мисля, че е добре да ги сравняваме. Помисли си къде би искала да работиш и като какъв. С фармацията можеш да работиш в лаборатория, да специализираш в клиника, да си продавач в аптека, има доста голям избор. Каквото ти е по-интересно, това избери.

Ivaaaaa
08-03-2016, 13:34
В Софийския и двете специалности ги има, аз бих заложил на икономика и финанси. Каквото и да избереш няма да сгрешиш. Разговаряй със родителите си, помисли наистина с какво искаш да се занимаваш в бъдеще.

лол, не. да запише икономика е най-тъпото нещо. да я запише в су е дори още по-тъпо. а пък кво общо имат икономиката с фармацията нз.

JDeel
08-03-2016, 13:48
Кой каквото ще да кандидатства, средното е заради обществото, висшето и то. Докато минат тия години не се знае какво ще е положението.

Има много по-ценни знания дето не се учат в училище, например да познаваш себе си и околните, как работи съществото "човек". Казват му "Емоционална интелигентност". То всеки с времето все научава нещо за себе си и околните, но ако го прави съвсем без идея и посоки, шанса е да направи сума ти глупости за които после да съжалява :)

Също така финансовата страна на нещата е важна. Защото какво правят финансово неуките - изпадат в спирала от безкрайни дългове, стават роби на финансовата система, работата им ги дразни и целия свят им е крив.