PDA

View Full Version : Акне



smile9078
01-12-2015, 20:02
Здравейте !
Проблема ми е следния, имам силно изразено акне от 4 -5 години, пробвала съм какво ли не : хиляди дерматолози, антибиотици,химични пилинги ,кремове маски, но никаква полза .. Преди 2 месеца реших да си направя пълни хормонални изследвания ..оказа се че имам проблем с хормоните, което предизвиква акнето. Разбрах за противозачатъчните,че влияят добре на кожата и на акнето, за това се посъветвах с гинеколог и поредния дерматолог. Гинеколога ми изписа Ясмин, започнах да ги пия от една седмица вече. Въпросът ми е дали някой ги е пил точно поради тази причина, защото вече какво ли не са ми говорили лекарите от рода на ..това ще помогне ..онова ще помогне и накрая нищо ..ефект за 1 месец и после пак пъпки наново .. а все пак това е на лицето не мога да го скрия с нищо :(

Momiceto90
01-14-2015, 12:08
Лекуването на акне е мнооого дълъг процес, при който дерматолога и гинеколога работят заедно. Ако не слушаш лекарите си чудеса не чакай. Страшно важна е и хигиената, а ние имаме навика да не и обръщаме внимание. Какво ядеш също е важно.

kamelia35
01-15-2015, 21:41
братовчед ми се подложи на лазерно лечение на акне в http://incanto.center/lazerno-lechenie-na-problemna-koja-akne, след 6-7 процедури от акнето не му остана и следа. един мой приятел също имаше акне, дълго се мъчеше, до като не разбра, че пъпките му излизат от зърнените продукти, спря да яде всичко зърнено или от зърно и пъпките му изчезнаха, а имаше доста. късмет е изкарал, че е успял да разбере от какво му се появяват, но пък е на постоянна диета :(

kalpazanka
01-16-2015, 16:02
Да си беше пуснала и генетичните изследвания за тромбофилии, преди да почнеш Ясмин-а, така и така си се изръсила стабилно за хормони...

cunt
01-16-2015, 17:45
истината е една и тя е Роакутан - пиеш го известно време и ще забравиш,че някога си имала акне. Естествено тва е доста силно лекарство и трябва да се следи приема от дерматолог.

kalpazanka
01-16-2015, 17:49
^И чернодробни ензими трябва да следи, и контрацепцията да е стриктна.

Dagichka
01-16-2015, 18:44
Калпазанке, да се допитам и аз ако не е много нахално :д имам силно акне от години, отдавах го на пубертета, сестра ми беше същата, но на нея вече и се изчисти всичко. аз след като си взех акнеаут-а лицето ми се поизчисти драстично, но продължават да ми излизат пъпки по гърба и деколтето, макар да се мажа и там.. плюс на задните части имам червени петна, адски неприятно е :д
ходила съм на дерматолог, който ми изписа безполезните продукти на aknecare, личната ми препоръча противозачатъчни да започна, но мамоложката ми забрани, все пак имах фиброаденом и още нови май се образуват.. бих си изследвала хормони, но са скъпички и не знам кои точно? а тестовете за храни /от тези тип кои ти влияят зле и тн/ дали наистина действат и дали е възможно от вид храна да продължавам да се избримчвам?

kalpazanka
01-21-2015, 08:08
Цикълът ти редовен ли е? Питам, за да знам има ли смисъл да те товаря да изследваш естрогени, лутеинизиращ или фоликулостимулиращ хормон.
При акне влизат в съображение дехидроепиандростеронсулф атът /DHEA-S/, 17-хидроксипрогестеронът и тестостеронът. Ако добавим и горните, сумичката набъбва.
Иначе съм с всички крайници против комбинираните контрацептиви с естроген и прогестерон, още повече щом имаш и фиброаденом.

Ivaaaaa
01-21-2015, 09:15
използвам темата да питам калпазанката какво да си изследвам аз. цикълът ми е нередовен. особено зимата. закъснява ми с месец почти /няма шанс за бременност/ и започнаха да ми понаизлизат пъпки. преди време бях на лекар заради този проблем и ми изписа дуфастон без да ме изследва. минах само на видеозон. та, какво ще ме посъветваш? ( :

kalpazanka
01-21-2015, 09:30
Ива:
на третия ден от началото на менструацията си пускаш естрадиол, лутеинизиращ /LH/, фоликулостимулиращ хормон /FSH/, пролактин, тиреостимулиращ хормон /ТСХ/, свободни Т3 и Т4 /фТ3 и фТ4/, антителата срещу щитовидната жлеза- тиреоглобулинови /ТАТ/ и МАТ /микрозомални антитела/.
Към това пускаш и холестерол, триглицериди и кръвна захар на гладно.
За пролактина е важно предната вечер да не си имала полов контакт, а сутринта преди изследването да НЕ си взимала душ /щото като насапунисваш гърдите и гениталиите, пролактинът ще се повиши и може да заблуди лекаря, че имаш проблем/.

Dagichka
01-21-2015, 13:06
Цикълът ти редовен ли е? Питам, за да знам има ли смисъл да те товаря да изследваш естрогени, лутеинизиращ или фоликулостимулиращ хормон.
При акне влизат в съображение дехидроепиандростеронсулф атът /DHEA-S/, 17-хидроксипрогестеронът и тестостеронът. Ако добавим и горните, сумичката набъбва.
Иначе съм с всички крайници против комбинираните контрацептиви с естроген и прогестерон, още повече щом имаш и фиброаденом.

цикълът ми беше малко нередовен преди, но покрай бала и матурите се наложи да пия примолут-нор и оттогава ми е точен като по часовник.. (калпазанка, трябва да ти плащаме такса като за посещение при джипи :cool: )

kalpazanka
01-21-2015, 13:49
^Като цяло примолутът и оргаметрилът са стари и малко "груби", "брутални" медикаменти. За такива работи препоръчвам Дуфастон, малко по-физиологичен е.
Ако става въпрос за кървене, тогава е ясно- Дуфастон не върши същата работа. Но при млади момичета- защо не.


(калпазанка, трябва да ти плащаме такса като за посещение при джипи :cool: )

:D :D :D
Няма да има промяна в мотивацията да пиша, гарантирам :D

Naive
01-21-2015, 15:03
Ива:
на третия ден от началото на менструациятаТова задължително услвие ли е? Никога досега не са ми го казвали и винаги ги пускам когато и да е. Сега трябва да ги пусна до първи февруари със сигурност (ТСХ, ФТ4, ФТ3, пролактин), обаче това ще е преди менструацията - седмица-две.
Никога не са ме карали да изследвам естрадиол, LH, FSH... баси майката, а цикълът си ми е нередовен. Ще ги пусна и тях, да има. :Д

kalpazanka
01-21-2015, 15:10
Никога досега не са ми го казвали и винаги ги пускам когато и да е.
o.O
Кажи ми, че се майтапиш...

Naive
01-21-2015, 15:14
Еми не, не се майтапя, за съжаление... Даже последния път гинеколожката вика - идваш на втори февруари, искам да те видя непосредствено преди менструацията, дотогава да си пуснала изследвания.
А ендокриноложката и тя никога нищо не ми е казвала.
Хващам се за главата вече. От 5 години съм по ендокринолози и наистина никога не съм чувала подобно нещо.

anonymous708973
01-21-2015, 15:24
Ива:
на третия ден от началото на менструацията си пускаш естрадиол, лутеинизиращ /LH/, фоликулостимулиращ хормон /FSH/, пролактин, тиреостимулиращ хормон /ТСХ/, свободни Т3 и Т4 /фТ3 и фТ4/, антителата срещу щитовидната жлеза- тиреоглобулинови /ТАТ/ и МАТ /микрозомални антитела/.

Успокойте ме, че е нормално тия неща да не ми говорят нищо, моля :д

kalpazanka
01-21-2015, 15:40
Нарочно съм им разписала имената. Ако исках да се гавря, щях да нашляпам само съкращенията. Пък иди разбирай, че Е2 е естрадиол.


Еми не, не се майтапя, за съжаление... Даже последния път гинеколожката вика - идваш на втори февруари, искам да те видя непосредствено преди менструацията, дотогава да си пуснала изследвания.
А ендокриноложката и тя никога нищо не ми е казвала.
Хващам се за главата вече. От 5 години съм по ендокринолози и наистина никога не съм чувала подобно нещо.

Хм, сега пък аз се втрещих. Припомни ми за какво те наблюдават.
Гинеколожката може да е имала предвид да си пуснеш изследванията по-рано, преди прегледа.

Ivaaaaa
01-21-2015, 17:07
Ива:
на третия ден от началото на менструацията си пускаш естрадиол, лутеинизиращ /LH/, фоликулостимулиращ хормон /FSH/, пролактин, тиреостимулиращ хормон /ТСХ/, свободни Т3 и Т4 /фТ3 и фТ4/, антителата срещу щитовидната жлеза- тиреоглобулинови /ТАТ/ и МАТ /микрозомални антитела/.
Към това пускаш и холестерол, триглицериди и кръвна захар на гладно.
За пролактина е важно предната вечер да не си имала полов контакт, а сутринта преди изследването да НЕ си взимала душ /щото като насапунисваш гърдите и гениталиите, пролактинът ще се повиши и може да заблуди лекаря, че имаш проблем/.

ехаааа, благодаря!

Dagichka
01-23-2015, 14:43
^Като цяло примолутът и оргаметрилът са стари и малко "груби", "брутални" медикаменти. За такива работи препоръчвам Дуфастон, малко по-физиологичен е.
Ако става въпрос за кървене, тогава е ясно- Дуфастон не върши същата работа. Но при млади момичета- защо не.
и аз бях против, но тъй като сестра ми беше пила за нейния бал такова, майка ми набързо го взе..
ще си пусна скоро тези неща, които написа, тя майка ми има проблем с щитовидната жлеза междудругото, но доколкото знам на мен още ми било "рано" и не съм се изследвала

kalpazanka
01-23-2015, 18:10
Никога не е *рано*, пък и болестите книги не четат.

Naive
01-24-2015, 05:39
^Мдам, моите проблеми ги открихме на 14 след ужасни сърдечни крампи. И като цяло мускулни. Мама вече имаше опит с това от сестра ми, която от 10 годишна има такива проблеми - мама забелязала увеличената щитовидна жлеза.
Учителката ми по биология казваше, че общо взето който не се е изследвал, на него не са му открили проблеми. Т.е. твърдеше, че е супер често срещано. И моите наблюдения са такива, но не са меродавни. Калпазанка ще каже. :д

kalpazanka
01-24-2015, 14:47
Хипотиреоидизмът за съжаление е доста често срещан, а преди това се лепят гръмки диагнози от сорта на поликистоза. Обикновено момичетата отиват на гинеколог по повод менструални нарушения, получават контрацептиви автоматично, пък проблемът с щитовидната си стои.
Пък колко жени със спонтанни аборти се оказват с щитовидна патология, ама видите ли- тя природата си знаела работата и бременността не се запазвала, щото на ембриончето му имало нещо си... не е за разправяне.