PDA

View Full Version : Калпазанке, постинор ( или който друг може да се включи )



NomNomNom
01-14-2015, 09:50
Постинор, приет около 7-8 ден на МЦ, т.е. преди 4-5 дни, обаче не кървя. ( при МЦ 30-31 дни , идва ми през нощта и заради това броенето ми е условно )
Последната менструация беше нормална, с кръв, болки, и малко сълзи и сополи заради обичайното дълго ПМС, което карам.
До колкото знам, тези хапчета са синтетични хормони, от същата група като прогестерона , пък аз го приемам в период преди овулацията, където нивата на отделяне на прогестерон в организма ми трябва да са много ниски, почти никакви.
Какво се очаква да се случи - да кървя, или да не кървя, и какво точно се случва с МЦ-то ми, като ръгнеш много синтетични прогестогени преди овулация ( също виждам, че синтетичния прогестоген в постинора е различен от този в оргаметрила, явно различни видове, различни цели/действия, разбира се и дозировка ) ?
Как го разбирам:
Яйцеклетката би трябвало още да не е напуснала фоликула ( да сме във фоликулярна фаза ) и да е тръгнала по тръбите, и сега какво се случва?
С прогестогените произвеждането на естрогени се потиска, а ако е ниско - ако съм във фоликулярната фаза, докато още естрогените не са с толкова високо ниво , това трябва да намали произвеждането на LH , и фоликула няма да се подготви да произведе яйцеклетка? А пък ако съм влязла в овулаторната фаза , ще се потисне естрогена и ?
За LH чета сега, че в един момент се потиска от определени нива на естрогени-те, и после като естрогените се повишат като ниво - и при него се получава свръхпроизводство , и фоликула се разпуква и сме готови за овулация?
Т.е. потискането на производство на естрогени с прогестогени във фоликулната фаза води до потискане на овулацията ?
A по време на овулацията, до какво води - чета, че прогестерона помага при имплантацията?
След овулацията - при оплодена яйцеклетка - помага за задържането на бременността , при неоплодена кървене.
Всъщност, кървенето се получава от падането на нивата на прогестерон - добре де, от самата амплитуда ( разлика ) на нивата ли се получава кървененето , или от падането на нивата под определено ниво?


Имам предвид, чудя се дали трябва да кървя сега или не,и ако да , или ако не, защо.

Ааа, другото което е.

Вярно ли е, че ако не настъпи овулация в даден цикъл, менструацията е облекчена, нямаш болки, по-слабо кървиш?
И подобен ли е този цикъл без овулация на това, което се случва при цветна бременност? ( и също цветната бременност свързана ли е с извън маточната бременнност? )
A извънматочната бременност има ли намалено производство на hCG ?

Чета от любопитство, не мисля , че съм бременна, ама и ще си взема един тест след работа.

Благодаря за отделеното време предварително

kalpazanka
01-14-2015, 10:44
Номномче, излязох от 24 часово дежурство с главоболие и като ти видях темата, към оплакванията се добави и световъртеж :lol: Чак си отворих темата в съседен прозорец, да не пропусна някой въпрос :D

Първо, постинор в Бг не е ли спрян от продажба?

Кога ти беше последната М? Говори ми с дати, please. :)

Синтетичният прогестерон /левоноргестрел в случая/, приет преди овулацията, я потиска. Дори и Дуфастон да беше пила, пак щеше да я потисне. Общо взето овулация или няма да има, или ще е много късна. Цикълът ти може да закъснее необичайно, а може да дойде и 2 седмици сллед приема на спешната контрацепция.

Яйцеклетката още си зрее, правилно си се насочила. Овулацията ще се потисне, може да се превърне в кистичка/задържан фоликул. От само себе си ще се самоликвидира :) Обаче няма да е зле след 3 месеца да отидеш на контролен ултразвук да се види дали всичко е наред по яйчниците.D /

За пика на LH пак правилно си се насочила- естрогените го потискат. Това е и идеята на хормоналните контрацептиви- всеки ден внасяш 20/30/35 микрограма етинилестрадиол, който има ентерохепатален кръговрат. Минава през черния дроб, секретира се с жлъчката в червата, оттам пак се резорбира и така ден и половина, докато не му се завие свят и не реши да слезе от въртележката. :D

При желание за бебе прогестеронов препарат се дава в лутеалната фаза, не по-рано, щото по-горе ти писах, че потиска овулацията.
При ендометриоза с цел да не се разрастват огнищата, да се потисне образуването на съдове и разрастване на ендометриална тъкан се дава прогестеронов препарат от 5. ден на МЦ. Там вече наистина се цели и потискане на овулацията, да няма естрогеново влияние и да не се развие пълноценен ендометриум.

Кървенето идва от исхемия. Три дни по-рано жълтото тяло е предало богу дух и е спряло да произвежда прогестерон. Съдовете, хранещи еднометриума, са като спирали. Те продължават да се навиват и навиват, докато съвсем спрат да пропускат кръв. И тогава настъпва некроза/смърт на функционалния слой на ендометриума и той ще отлющва. Остава само базалният слой, който дава началото на новата лигавица при следващия цикъл.

Когато не настъпи овулация, менструацията действително минава по-леко- нямало е естрогени, които да направят един дебел слой ендометриум, добре кръвоснабден, който да се отлющи с гръм и трясък.

При цветна бременност кървенето е розовеещо, зацапващо, по-различно, отколкото при ановулаторен цикъл. ;)
Цветната бременност си е нормална вътрематочна. Слагам ти една картинка на обвивките, произлизащи от ендометриума, за да ти обясня по-надолу що се получава кървене.
http://gzy.hainmc.edu.cn/jingpin/zupei/jinrukecheng/CAI/%E4%BF%AE%E6%94%B9/Embryogenesis%20and%20Preembryonic%20Development%2 0.files/slide0042_image090.jpg
След оплождането ембриончето отделя ензими, които *разяждат* ендометриума и то си потъва навътре в слоя лигавица за по-безопасно. Къпе се в кръвно езерце и се храни- това обяснява и зацапването при имплантация, което някои жени забелязват.
Отгоре ембриончето се покрива от ендометриума, който по-нататък се нарича децидуа капсуларис. Под ембриончето е децидуа базалис- нея я оставяме на мира.
Кървенето при цветна бременност настъпва от това, че между децидуа капсуларис и децидуа париеталис /това е ендометриумът по вътрешната страна на незаетата от плоден сак маточна стена/ има пространство и лигавица, която по някакви причини зацапва около датите на очакваната менструация. С напредване на бременността и изчезване на това пространство, се прекратява и кървенето.

При нормална бременност бетаЧХГ се удвоява 2 пъти за 48 часа. При извънматочна бременност пак има нарастване на ЧХГ, но не както при интраутеринна такава.

И нали знаеш- тестът е най-добре да се прави с първа сутрешна урина.


Айде, толкоз от мен, че кафето изстина. Пък главоболието се засили :D

NomNomNom
01-14-2015, 20:14
Калпазанке, буркан кафе ти дължа.

Благодаря ти, и ми потвърди неща, за които се съмнявах, и ми изясни неща, които не знаех.

Дати - 02.01 вечерта първи ден М
10.01 вечерта - постинор, рисков акт - 2-3 часа преди това.
То единия рисков акт, не знам как успях да погълна презерватив ( видяхме чак след свършен факт ) , на всичкото отгоре като бърках да го търся, не го намерих и умрях от смях, щото си представих как отивам след 2-3 дни в окръжна да ми го вадят :D писах на 2-3 приятелки, смяхме се малко и накарах и моя да бръкне да го потърси, той го намери, ама така сецна с нокътя , че ми се стори, че ако беше дръпнал друго, щеше и него да го изтегли :D

Ама покрай фармацевтката се зачудих като ми каза, че може да прокървя, зачудих се защо и седнах да попрочета. Пък на испански не успях да я питам , а и не исках да я тормозя, че често лекари ми се дразнят, че питам, а аз наистина се извинявам като питам и съм мила и притеснителна такава, защото искам да знам, пък не искам да ги засягам - разбира се, че им имам доверие.

A за главобол, преди 2-3 часа пръснах главите на майка ми и на братовчедка ми със същото, което прочетох и което ти обясни, после с теориа възникването на митохондрията ( където си е съществувала като самостоятелна бактерия ) , за онзи човек, дето кръстосал кобила със зебра, кобилата не родила кончета, но като заченала от кон, родила кончета на ивички и какви експерименти са правили с други животни , после за моята работа им пълних главата, после им показвах логически задачки с фигурки ( всичко това в една пицария , и майка ми се пънеше да мисли една, докато ядеше салата ) , та мисля, че те ти съчувстват напълно :D

А за дежурствата мога да ти съчувствам, макар, че при мен се чупят машини, не хора, и не искам да сравнявам.

kalpazanka
01-15-2015, 17:25
Овулацията ти е била далеч, кака. Но си се застраховала, в което няма лошо. :)

NomNomNom
01-16-2015, 15:58
^ предовулаторно гледам да внимавам.
А пък вчера ми дойде, утре ще пробвам да си обясня защо.

kalpazanka
01-16-2015, 16:00
^Ударният внос на левоноргестрел и последвалият внезапен спад в нивото на гестагените. :)

NomNomNom
01-16-2015, 21:33
^Ударният внос на левоноргестрел и последвалият внезапен спад в нивото на гестагените. :)
Съгласих се ама утре искам да видя защо точно така става с клетото жълто тяла и т.н

102 кат си го купих първо ходих на разходка, после до магазина, после лежах, после направих салата, после ядох десерт, и докат гледах филм го глътнах кат бонбон

kalpazanka
01-17-2015, 06:42
Номномном, не е имало овулация- левоноргестрелът я е прекратил. А щом няма овулация, откъде ще се появи жълтото тяло?!

NomNomNom
01-21-2015, 15:44
Така, тази тема е персоналният ми здравен дневник вече.


Номномном, не е имало овулация- левоноргестрелът я е прекратил. А щом няма овулация, откъде ще се появи жълтото тяло?!
Ох мислех си, че въпреки, че е потисната , все пак ще настъпи, и седнах да попрочета пак.

И между другото от неделя вечерта съм с гадни болки като менструални, вечер, сутрин, и вчера цял ден на работа и днес бях на лекар, и каза, че имам фуликуларна киста ( 2см, даже ми принтира картинка и е една такава черна ) ( пък аз си съчиних два сценария с извънматочна бременност ( теста отрицателен) или нещо, дето ми се развива в тръбите и ме боли, или тазово възпаление, и залагахме пари с братовчедка ми кое от двете е :D ).

Каза, че е заради левоноргестрела , не съм изхвърлила фоликула.
Ще пия витамин Е и нурофен до следващата менструация, и ако ме боли много, ще ми изпише прогестеронов препарат да предизвикаме менструация ( не оргаметрил, ами нещо по-слабо дозирано предполагам ) .



И, леко лирическо отклонение:

Дадох 20лв ( толкова евтино за такъв добър и информативен преглед ) за частен преглед днес в родния и град ( 30к жители ), и съм очарована от това жената колкото внимателна и възпитана беше, по-скоро от уважителното отношение.

Преди 3-4 месеца имах други проблеми и в окръжна + в една частна клиника само ми се караха :(

В окръжна, с направление ( но си плащах изследванията ) , една жена с мен се държа ужасно ( а аз съм дребна, кротка и притеснителна, и се извинявам постоянно, противно на очакванията ), и трябваше да ми изпише антибиотик и други препарати , при което изписва ми макмирор овули и таблетки и аз я питах дали е антибиотик това, и тя - НЕ, НЕ Е , ЗАЩО ТРЯБВА ДА Е АНТИБИОТИК ЗА ДА ДЕЙСТВА ( а аз нищо не бях казала ), не ми каза какво е и каза след месец да отида да ми изпише антибиотик, да пия по време на менструацията, и не ми каза как се казва.
Отивам и тя отпуска.
Отивам в частна клиника , и обяснявам какво-що, тоз ме гледа много лошо и ехидно и първо ми направи коментар защо съм дошла там да давам пари, второ - като знам с какъв антибиотик трябва да се лекувам ( в интернет прочетох ), защо просто не съм отишла да си го купя ... Казах му, че без рецепта трудно да го взема , и той ми изписа, и не ми написа как да го приема.
На всичкото отгоре ме пита при коя лекарка съм била, защото много се зачуди на лечението, и аз му казах, и се зачуди още повече, все едно аз съм недоразбрала, и ми заяви да си ходя при нея, защото била много добра.

И в аптеката после ми се чудеха какъв е този антибиотик с три таблетки, и как така ще го приемам само два дни ( защото прочетох и 3 различни начина за приемането, и накрая си избрах просто 3 дни да пия по 1 ) , но ми го продадоха ( не пишеше на рецептата как да го приемам ) .

Когато бях на нефролог преди това, жената ми тресна вратата под носа, защото съм си записала късен час и че тя също си имала ангажименти, и ми изписа директно за цистит лекарства ( пък аз пишках розово заради цвеклото, това го разбрах , като отидох в родния ми град пак на лекар,и той беше приятен човечец с местен диалект, който пак много мил ).


Та не мога да проумея какво, по дяволите, се случва в София и защо всички за изнервени,и защо само ме навикват, при положение че съм кротка и тиха и добродушна.
На 21г. и трябва да ходя с майка ми на лекар, защото от нея се респектират, защото тя е много остра и строга , а на мен само ми се карат.

разбирам ги, че им е гаден денят, ама ме докарват до сълзи и стрес всеки път, и после ме е страх да отида, и пускам болнични и отпуски вкъщи да си ходя.

/драма.
И си поисках ясмин, че такива случаи само ме шашкат.

kalpazanka
01-21-2015, 15:53
NomNom, аз писах ли ти по-нагоре, че сценарий с киста все пак е възможен?

NomNomNom
01-21-2015, 16:11
NomNom, аз писах ли ти по-нагоре, че сценарий с киста все пак е възможен?

Оле, да. Спомням си го, обаче съвсем го изключих, защото не съм имала киста и не знам как боли, съответно като ме заболя, и се сбърках от притеснение какво може да е.
Представях си кистата да боли по-леко.

Мерси, Калпазанке !

Едит: Честно, дойде ми като изненада, мислех, че жените си имат кисти, и че си живеят съвсем нормално,и не разбират дори, и само чат-пат ги боли.

NomNomNom
01-22-2015, 19:28
Калпазанке :(
Боли ме нон-стоп и днес ми изтече кат вода прозрачен секрет ( размер половин-една капачка от минерална вода).
Нормално ли е за киста ?
Ако ме боли много , идея ли е да предизвикаме менструция по-рано?

Naive
01-22-2015, 19:34
Ох, милата Номка. :(
Пий мастика бтв или анасонови капки, предполагам, че може и тази болка да облекчи. :Д

NomNomNom
01-22-2015, 19:37
Ох, милата Номка. :(
Пий мастика бтв или анасонови капки, предполагам, че може и тази болка да облекчи. :Д

Мерси за идеята, и нурофена помага, но ще го имам предвид това :Д То въпорсът е, че не ги ли пия, боли постоянно, в началото на седмицата беше от време на време.

Naive
01-22-2015, 19:39
Между другото, за София мога да ти препоръчам много спокойна и прекрасна гинеколожка. Винаги обръща достатъчно внимание, отговаря спокойно на въпросите и е супер готина като цяло. Има си фейсбук и там може да й задаваш въпроси при притеснения. :Д
Едит: Работи със ЗК, но и като цяло не взима мега скъпо.
Едит2: И е толкова приветлива и предразполагаща, че като отидеш, все едно сте приятелки от години. :Д

NomNomNom
01-22-2015, 19:42
Между другото, за София мога да ти препоръчам много спокойна и прекрасна гинеколожка. Винаги обръща достатъчно внимание, отговаря спокойно на въпросите и е супер готина като цяло. Има си фейсбук и там може да й задаваш въпроси при притеснения. :Д
Едит: Работи със ЗК, но и като цяло не взима мега скъпо.

Йей, може ли да ми я пратиш като име наистина? Благодаря ти много.

kalpazanka
01-22-2015, 20:12
Калпазанке :(
Боли ме нон-стоп и днес ми изтече кат вода прозрачен секрет ( размер половин-една капачка от минерална вода).
Нормално ли е за киста ?
Ако ме боли много , идея ли е да предизвикаме менструция по-рано?
Ако те боли много, е идея да си занесеш дупарата на преглед!

NomNomNom
01-22-2015, 20:16
Ако те боли много, е идея да си занесеш дупарата на преглед!

Онзи ден бях, разбрахме се да се чуем другата седмица, не исках още днес да й звъня.
Просто се чудя дали са нормални за киста симптомите от последните два дни .

A дупарата няма как да си я занеса на никакъв лекар до сряда :(

kalpazanka
01-22-2015, 20:18
Мамка му, поне до бърза помощ иди!

NomNomNom
01-22-2015, 20:19
Мамка му, поне до бърза помощ иди!

Ама защо, много ли е лошо

NomNomNom
01-22-2015, 20:20
Имам предвид, нямам никаква идея дали трябва да ме боли или не, и при това колко, и как

kalpazanka
01-22-2015, 20:21
Виж, ся, не съм дамата с рентгеновите очи, обаче и не искам да ти пиша какви са възможните усложнения. Щом те боли, иди в бърза помощ- ще те консултират с гинеколог.

NomNomNom
01-22-2015, 20:30
Виж, ся, не съм дамата с рентгеновите очи, обаче и не искам да ти пиша какви са възможните усложнения. Щом те боли, иди в бърза помощ- ще те консултират с гинеколог.

На моята й казах, че ме боли и тя каза да пия нурофен и витамин Е, и кистата щяла да изчезне при следващата менструация.
Гледа ме на ехограф, 2см каза че е.

Каза също, че ако ме боли много, ще ми изпише дуфастон за да провокираме менструация.

Адекватно ли е това, което ми е казала, или наистина да търча?
Сега не ме боли, вероятно защото съм пила нурофен към 19:00

NomNomNom
01-22-2015, 20:35
Другото което е, майка ми няма нищо общо с лекар, но от както ме боли ( от понеделник ) , само ми обяснява, че нищо ми няма и съм настинала, и при напирането ми да ходим в бърза помощ сутринта преди прегледа ми ( в 5 се събудих от болки ) тя каза да спя спокойно, и че нямало такъв дежурен лекар през нощта.

Имам предвид, всички ми обясняват да съм спокойна, и сега като ми казваш да ходя в бърза помощ, и съвсем се обърквам :(

NomNomNom
01-22-2015, 20:40
Искам да задам един идиотски въпрос.
Ако кистата на снимката е тъмна, това означава ли че е пълна с кръв, или може да е пълна с някаква бистра течност?

kalpazanka
01-22-2015, 21:00
^Бистра течност.

NomNomNom
01-22-2015, 21:02
Ок, значи има шанс да се е спукала днес, изтече ми нещо колкото половин капачка от старите капачки , безцветно.
Но ако бе заболи пак,ще ходя до спешното, благодаря ти.

marilyn
01-22-2015, 21:11
Та не мога да проумея какво, по дяволите, се случва в София и защо всички за изнервени,и защо само ме навикват, при положение че съм кротка и тиха и добродушна.
На 21г. и трябва да ходя с майка ми на лекар, защото от нея се респектират, защото тя е много остра и строга , а на мен само ми се карат.

разбирам ги, че им е гаден денят, ама ме докарват до сълзи и стрес всеки път, и после ме е страх да отида, и пускам болнични и отпуски вкъщи да си ходя.



Вече бившата ми лична лекарка ме диагностицира с цистит по телефона. Обаждам се да си запиша час, тя казва, че часове няма. Обяснявам ѝ какви симптоми имам, тя вика.. "Цистит е! Купи си еди си какъв антибиотик, мечо грозде и пий много вода." Беше много тъпо да ми предписва АБ по тоя начин, можеше да не е цистит. Още няколко изцепки имаше и я смених. Вече ходя само при проверени лекари, чета мнения, питам познати. Изпитвам страх като трябва да ходя на лекар, щото не им вярвам, че ще ми обърнат внимание. Дано се оправиш скоро, Ном :-)

kalpazanka
01-23-2015, 18:21
Номи, няма как течността от кистата да изтече през шийката и влагалището. Слагам ти снимка на малък таз- http://static.framar.bg/snimki/zabolyavaniya/20100322151156koremniza.jpg
5 е яйчникът. Най-ниската част от коремната кухина е кухината на Дъглас- зад матката и пред правото черво. Там най-напред се събират течности, ако някъде в корема се случва нещо- без значение дали ще е извънматочна бременност, спукана язва, киста или апендицит.

NomNomNom
01-24-2015, 09:18
Разбирам сега. То яйчника наистина е в тази кухина и няма връзка. Благодаря ти.

От два дни не ме боли, както преди, само го усещам като възпаление вътре ( пак лекички болки , ако мърдам и извършвам физическа дейност ) и течение като водичка, ама повече.

NomNomNom
01-24-2015, 10:33
Вече бившата ми лична лекарка ме диагностицира с цистит по телефона. Обаждам се да си запиша час, тя казва, че часове няма. Обяснявам ѝ какви симптоми имам, тя вика.. "Цистит е! Купи си еди си какъв антибиотик, мечо грозде и пий много вода." Беше много тъпо да ми предписва АБ по тоя начин, можеше да не е цистит. Още няколко изцепки имаше и я смених. Вече ходя само при проверени лекари, чета мнения, питам познати. Изпитвам страх като трябва да ходя на лекар, щото не им вярвам, че ще ми обърнат внимание. Дано се оправиш скоро, Ном :-)

Napylno te razbiram, qvno prosto trqbva da ocelish chovek, koito da te lekuva i da pitash za mneniq.
Dano si dovolna ot segashniq ti.

( Sorry za latinicata , na komp bez kirlica sym )

NomNomNom
01-25-2015, 13:06
Калпазанкееее, вече не тека като рекичка и не ме боли , много лек дискомфорт усещам, ама няма нищо общо с предишните дни.

kalpazanka
01-25-2015, 13:08
^Олекна ми.

NomNomNom
01-25-2015, 13:10
И на мен :D

Naive
01-25-2015, 13:53
Калпазанка да си почисти личните. :Д

NomNomNom
01-25-2015, 14:09
Калпазанка да си почисти личните. :Д

Naive също, вчера пробвах да ти пиша :D

Naive
01-25-2015, 14:13
готово :)

kalpazanka
01-25-2015, 14:17
Леле, ужас, през ден някой ми пише да си трия личните :D
Готово