PDA

View Full Version : Проблем с компютъра.



GottaDoit
01-15-2015, 20:29
Здравейте,имам проблем с настолния ми компютър. Снощи както обикновено си играех на компютъра и изведнъж компътърът заби и екрана ми стана черен,изписа ''Monitor is going to sleep''. Рестартирах го от копчето и всичко изглеждаше нормално. Ползвах го от 5 до 10 минути и пак стана същото. Това се повтаря винаги щом включа компютъра. Моля,кажете как да го оправя.

JDeel
01-15-2015, 22:48
Хардуерен проблем. Първо си проверяваш вентилаторите, после и другите неща. Често разкачането и закачането на нещо помага (видео карта, хард и каквото там не работи).

GottaDoit
01-16-2015, 09:37
Аха ясно... Там е работата,че не съм голям спец по компютрите и не знам как се разкача нито едно от нещата,които ми изброи.Да допълня,снощи отворих компютъра и имаше прах навсякъде (не е бил чистен от 2-3 години),дори по вентилатора.Може ли това да е причината за проблема? И още един въпрос- преинсталация на компютъра ще помогне ли ?

JDeel
01-16-2015, 11:26
Мечтай си. Най-вероятно се задейства защитата от прегряване. И да тръгнеш да преинсталираш, ще ти изгасне по средата на инсталацията. Просто виж дали вентилаторите въртят въобще - тоя на процесора и тоя на захранването.

npp
01-17-2015, 19:00
да, симптомите са типични за прегряване, но е имало и случай определени драйвери да се окажат по-нестабилни при по-високи температури и други условия, затова, към казаното от jdeel добавям това, почисти го от прахта, но първо го изключи от контакта и изчакай малко за се разреди заряда от захранването, и после го почисти внимателно от прахта с четка за боядисване, като внимаваш да не останат косъмчета от нея някъде по някакви проводници, а също и да не четкаш с нея рязко и бързо, защото това може да създаде статично електричество, което е вредно за разни електронни компоненти, също така имай предвид, че ще се разхвърчи доста прах из въздуха, затова или го почисти на балкона, или отвори вратите и прозорците за да отнесе въздуха прахта, или пусни прахосмукачката като я държиш с едната ръка право срещу мястото, което почистваш с четката с другата, или направо направи всички тези неща едновременно (на балкона с прахосмукачката при отворени прозорци и врати за добра вентилация), ако това не реши проблема, пусни един регистри чистач (примерно wise registry cleaner), но не на последно място провери температурите на отделните модули (процесор, видеокарта и чипсет) да не би да има някаква извън границите на допустимото, например има голяма вероятност да се окаже, че радиатора на видеото или процесора е задръстен с прах и прегрява, защото прахта пречи да се охлажда - добри програми за следене на температурите са aida64, cpucool, gpu-z, core temp, real temp, open hardware monitor, и др.