PDA

View Full Version : Избор на лаптоп?



aleksandra2187
01-18-2015, 10:32
Здравейте, аз съм ученичка в 11-и клас с АЕ и ИТ. След година и половина ще кандидатствам в университет с АЕ и ИТ и мисля скоро да си купувам лаптоп. Ще се радвам ако ме посаветвате, кой е по издръжлив и неподатлив на забиване, защото това беше огромен проблем, при стария ми компютър. Благодаря предварително.

npp
01-18-2015, 15:31
какъвто и да вземеш, трябва да го пазиш, било то от удари, или прегряване, на нашия пазар добри са новите hp-та, lenovo, acer, asus, dell, toshiba

yakuza_
01-18-2015, 16:57
Имаш година и половина, това за компютър е много време. Ако няма да го купуваш в близките 6 месеца, по-добре изчакай.

JDeel
01-18-2015, 23:04
Че лаптопа може да се ползва и от нестуденти. Това със забиванията не зависи само от лаптопа. НЕ съм фен на Asus. Аз бих разгледал някой Acer.

Иначе зависи от целите и от бюджета. Ако имаш доволно финанси, някой с процесор i5, модела на който завършва на M (не на U), SSD хард диск, 8 GB RAM или повече, IPS дисплей и що годе читава черупка.

- процесора - ако се занимаваш с видео обработка или някакви грамадни чертежи, това си е важен елемент. Иначе да не ти пука

- SSD хард диск - това е блаженство, работата с Windows е къде къде по-бърза с такъв хард. Скоростта на четене и запис на такъв хард е 5-10 пъти по-бърза от на нормален хард. Само дето капацитета им е по-малък (ако ти пука?) и са по-скъпи

- RAM - колкото повече, толкова по-бързо. В днешно време програмите, особено пък браузърите си хапват RAM за закуска. Ако ползваш Photoshop - мамата си трака. Винаги е по-хубаво да има повечко памет

- Аз поне съм фен на по-качествените дисплеи. По някаква причина все още доста лаптопи имат от тези бледи изкривяващи цвета дисплеи, такова не искам и да поглеждам. Иначе гланцовите дават по-жива картина, но понякога са като огледало (моя лаптоп е така). Не мисля обаче, че някой матов ще се вижда кой знае колко по-добре навън на открито, лаптопите не са съвсем като телефоните в това отношение

aleksandra2187
01-21-2015, 20:14
Благодаря за препоръките, опазих предишния си компютър 8 години и ми се иска лаптопа да остане цял поне 3. Чувала съм, че се развалят по-лесно от компютрите, но се надявах, да има изключения.

JDeel
01-21-2015, 20:48
Един приятел още цъка на компютър от 2003 и вече се надявам да изгори по каквато и да е причина :) Ти ако си толкова предпазлива, може и 10 години да ти издържи лаптопа, но не е лошо джаджите да се ъпгрейдват от време на време все пак.

aleksandra2187
01-21-2015, 20:58
Непременно бих изчакала, ако имах друг компютър, или ако не ми трябваше в момента, но като се има на предвид, че олеснява и спестява много време, и че мисля да опитам да науча С и Паскал, след което да се поопражнявам. Май ще го купя до края на месеца.

aleksandra2187
01-21-2015, 21:09
За съжаление бюджета ми е малък, но ще имам в предвид инфото за напред. Благодаря за полезната информация. Личи си, че много разбираш от компютри на практика. Да не би да си геймър?

aleksandra2187
01-21-2015, 21:14
Успокоих се, значи има надежда :D

JDeel
01-22-2015, 02:43
По принцип хората ги е страх да пипнат нещо по хардуера или по софтуера, да не би да се счупи и после да няма кой да им го оправи. Аз съм от тия дето все нещо ги човърка да пипнат, да пробват, да развалят. Така се научават нещата :) Мне, не съм геймър.

Наистина ли имаш интереси към програмирането, или са ти апетитни заплатите на програмистите?

yakuza_
01-23-2015, 07:42
Аз съм с acer в момента ще стане на 6 години. Бих казал, че единственото кофти е пластмасата от която са направени, кекава е.

aleksandra2187
01-24-2015, 07:58
Предпочитам да залагам на сигурно и от много учители съм чувала, че бъдещето са технологиите и езиците. Като цяло програмирането ми е много интересно, но то е план Б), по принцип искам да стана преводач. Сопред мен е по-добре да завърша две неща, за да имам повече опции. Иначе от 6-и клас се справям много-добре с тези предмети, за това и се записах в гимназия с тях и мисля да продължа и за напред. :)