PDA

View Full Version : Има ли място науката в България?



Difteen16
01-18-2015, 19:32
Здравейте, обръщам се към вас, за да обсъдим един проблем, който засяга пряко и нас учениците. Все повече въпросът "Има ли място науката в България?" стои на дневен ред при мен, но уви не мога да стигна до крайно мнение, дали от липса на информация, дали от насадени предразсъдъци, но уви проблемът е на лице! Искам да попитам всички тук какво мислят за този проблем, а той е следният - Заинтересуван съм от специалността квантова и космическа теоретична физика, но проблемът е, че силно силно ме притеснява перспективността на едно такова решение или стъпка в моя живот. Сигурен съм, че и най-силният мечтател не би се отдал на сигурен провал, независимо всичко. Планът ми беше следният - ФМИ - Компютърни науки/Софт. инженерство, но смятам, че програмирането не би ми било много интересно, но несъмнено е перспективно, въпреки че тук възниква въпросът - смятате ли, че в близко бъдеще пазарът ще се пренасити от програмисти? Основният ми въпрос въпреки това е следният - Има ли право на избор в живота си един теоретичен физик? Обречен ли е той на колосална борба с науката и паралелна такава с битовизма и оцеляването? Ако има мегдан за физиците какви са те, освен ЦЕРН, Пентагона, НАСА и БАН, които са се превърнали едва ли не в клишета, когато се чуе думата "теория". Смятам, че разбрахте проблема - нека всеки, който иска обсъжда.