PDA

View Full Version : Дилема



ShtrudeL
01-19-2015, 09:15
На кратко: Държавна или частна работа?
Или възможност за второто, но се колебая. Второто естсетвено е доста по-високо платено, времето е що годе добро, отпуската - 22 дена, 1 или 2 почивни дни в седмицата, шефката ми се вижда голям пич, ама това само първо впечатление. Мястото е на майната си от мен, но да кажем, че това не ми пречи.
Държавната - много отпуск, доста свободно време, ниско заплащане, много добри колегиални отношения, толкоЗ.

Имам да умувам една седмица още..

Не искам като втора работа (ако избера държавната) да работя като сервитьорка или стрийптизьорка, нито пък да продавам бельо или царевица в някое молче.
Единственото, което ме спира за частното е, че по думите на доста хора, е несигурна работа, бля.. А пък на сегашната ми ще имам доста добро реноме след време. И забравих - осигуровките на частника са минимални, моите в момента са доволно повече.

Сигурност без развитие с евентуално запълване на свободното време с нещо друго, или несигурност и развитие (+ добра заплата), ама не се знае до кога и как и мф..

M****
01-19-2015, 09:55
Щруделче, първо може ли да уточниш в момента на каква работа си?
Оставам с впечатлението, че в момента си на някаква трета работа и искаш да я напуснеш, като се колебаеш дали да избереш новата ти работа да бъде държавна или в частна фирма.

И как го измисли пък това:
Не искам като втора работа (ако избера държавната) да работя като сервитьорка или стрийптизьорка, нито пък да продавам бельо или царевица в някое молче.:D
Ти направо ме разби от смях! (rofl) (rofl) (rofl)

И сега по въпроса ти - удобно ли е да напишеш публично за какво заплащане става въпрос при държавната и при частната фирма? Питам за бруто/нето. Също - при държавната работа ще бъдеш държавен служител или ще си назначена на трудов договор по чл. 107а от Кодекса на труда? Ако си държавен служител - осигуровките ти са 10% от брутото, докато ако си по 107а от КТ - отиват някъде около 21-23%.

ShtrudeL
01-19-2015, 10:32
В момента работя държавна работа и имам възможност за частна.

M****
01-19-2015, 10:59
Не отговори по отношение на заплащането - ако е поверително - прати ми ЛС и не с точни размери, а примерно:
държавна (бруто/чисто): 800-1400/650-1300 (може да стесниш интервалите, за да не е толкова неясно). :)

А да - и държавен служител ли си, или си назначена на трудов договор?

prosto_chovek
01-19-2015, 16:58
Ако си доволна от заплащането и отношението, държавната. Часмака може във всеки един момент да те разкара за всяка глупост. Ти самата казваш, че ще имаш добро реноме на тази, която работиш (държавната). Аз бих избрал именно това. Но ако не се чувстваш добре на работа - ходи на частно.

Fisherman
01-19-2015, 17:47
стриптизьорка звучи много добре

tireheb
01-19-2015, 19:32
оно си зависи от мноо работи
тва, че е на частно, не значи задължително, че могат да си прават квот си искат и да те уволняват ей така за нищо и че е "несигурно"

лично според мене има значение и къде/ кво стаа дума. щото "държавна работа" ... и министър-председател е държавна работа.
в смисъл, предимствата на държавната работа + "реномето" в некои случай може би компенсират по-ниската заплата
ма в други не

мисълта ми е, че без да кажеш къде, кво и за колко пари - никой не мое ти даде адекватен акъл
та, претегляй : )

JDeel
01-22-2015, 03:11
Избирай това дето ще ти развива мозъка/таланта. Или това, при което ще имаш достатъчно време да си го развиваш самостоятелно. Най-важното е това - от тебе да стане звезда. Разбирай, някой дето ще има таланта, самочувствието и възможностите някой ден да прави любимите си неща за високо заплащане.

Парите от заплата се харчат, особено пък когато нямаш идея за какво са ти. 5 години напред във времето - всичко взето днес ще бъде похарчено и дори няма да си спомняш каква заплата си взимала. Инвестирай в опит и знания, това не се губи с времето и все повече ще ти помага занапред.