PDA

View Full Version : Работа и здравно осигуряване в ЕС ( Испания )



NomNomNom
01-20-2015, 13:29
Хелоу хора,

Ще се местя в страна в ЕС в идните месеци ( Испания ) и ще питам и тук, че вече се обърках по форуми.
Имате ли идея дали за всяка страна изискванията за документи са специфични, или в ЕС повечето неща са еквивалетни?
Ако сте в ЕС, може ли да споделите как е било при вас?

За Испания преди време мислех, че ми трябва един документ, който мога да си издам само, ако имам подписан договор с работодателя, но на други места виждам, че и без този документ мога да започна работа ... моят приятел също погледна информация на испански и каза, че за ЕС, не се изисква нещо допълнително.

Здравното осигуряване е нещо, което много ме интересува, предполагам, че щом работодателя ми внася осигуровки, ще мога да отида да се лекувам в държавните им заведения безплатно и без проблеми?

Разбирам, че за всяка страна вероятно е специфично, но ако споделите при вас как е, ще ми помогнете, защото ще ми кажете какво г/д мога да очаквам

Благодаря 1

anonymous708973
01-20-2015, 15:42
Никаква идея нямам по темата, ама ЧЕСТИТО!
Много, много любов, щастие и успех ти пожелавам!^^

Ewok
01-20-2015, 18:05
О, честито <3
Много се радвам. (наистина, изпитах някаква емоция :Д)

А по въпроса ти - мамето е там и тези дни ще я попитам :)

LoadRunner
01-20-2015, 19:43
по моя информация е че в ЕС само си хващаш полета и все едно си в Бг, и това за осигуровките си важи за цял свят. Иначе всички дребни подробности ще ги научиш точно за 1 ден на място от някой колега.

Защо в Испания, тая мижава западаща държавица? Те хората от там идвали в България.

Ewok
01-20-2015, 20:02
Така, копирах ѝ въпросите ти и това ми написа тя:

"Няма документ, който се изисква от тук (България) за почване на работа. Когато си вече в Испания трябва да се регистрираш в общината къде живееш, за да имаш адрес първо. Второ, изкарваш си в екстренажерия (каквото и да значи това :Д) NIE, което е като егн на чужденец. После в Seguridad Social си изкарваш осигурителен номер, на който работодателят ще ти плаща осигуровките. Така имаш пълното право на безплатно здравно обслужване.
И друго, което също ще ти трябва е банкова сметка. За всички други номера и документи, които ще ти искат, ще ти е нужно NIE-то. Личната карта ти важи само за пътуването във самолет."

Не знам, доколко ти епомогнала, сигурно повечето неща ги знаеш, но все пак... :Д

NomNomNom
01-21-2015, 12:43
Panter, ewok - много ви благодаря, то още нищо не е станало де, ама под секрет съм на интервю за работа в понеделник, и съм впрегнала всички усилия поне да направя впечатление, ако не ме вземат ( даже ще летя до там, макар че можеше и по скайп, ще се боря с мъже на по 40г. , проучила съм ги повечето, те имат по 5-8г. стаж, но са само около 10, та намерят ли си те работа в града, съм аз наред. Борим се за 4 позиции.)

Ewok - наистина много ти благодаря и на теб и на майка ти за това, което ми споделихте. И аз така разбрах, само че за nie-то имам притеснения - някъде срещам че не мога да подпиша договор без него, а го издавали само ако имаш подписан договор .. другаде, че мога да подпиша договор и до 3 месеца да си подам заявление за него.
И виждам, че повечето българи по форумите първо заминават и тогава търсят работа, а аз няма да имам много време, защото за да напукна тук ще ми трябва месец, и това не мога да разбера, дали може договор да подпиша или поне оферта за работа първо, и тогава да вадя всичко в испания.
А майка ти в кой район, харесва ли й, доволна ли е от здравеопазването ( само ми го хвалят) , научила ли е езика, ти ходиш ли й на гости?

Много ви благодаря отново.
LoadRunner, не е лошо , градчето в което искам да съм е 500-600к души, наполовината на София, всичко има, много е спокойно. Вярно, кризата и корупцията при тях са немалък проблем, безработицата е голяма, ама най ми е болка, че не искат да говолят английски и само в международни компании мога да подавам.

DisappointedDreamer
01-21-2015, 18:28
NIE предполагам е като national insurance number в UK. Искат го, за да можеш да работиш, да. Във Великобритания можеш да започнеш работа, при положение, че вече си кандидатствал за него и в момента си го чакаш. Просто плащаш по-високи данъци, които впрочем после можеш да си върнеш обратно. Предполагам също така, че зависи много от работодателя дали ще ти даде шанс да започнеш без да си го взела все още.

Честито, иначе, и от мен. Много сте сладки заедно и от това, което съм чела (и видяла) много си допадате. :) Браво!