PDA

View Full Version : Испанска филология



zombolovesu
01-21-2015, 18:57
Здравейте,
сега съм 10ти клас и много искам да уча испанска филология, знам, че има в София и искам да питам как се влиза, как е матурата, как се смята бала и тн
и ако някой учи такова как е? Заслужава ли си, за да станеш учител или просто едно C1 от деле стига?

marilyn
01-23-2015, 09:56
Според мен, няма смисъл да учиш Испанска филология. Едно DELE е много по-добър вариант. Завърших училище с усилено изучаване на испански език и аз се колебаех по едно време какво да уча. Но се радвам, че не записах това. Мои приятелки от класа сега учат Испанска филология в СУ и отстрани ми се струва, че не е добър избор. Отначало бяха около 50+ човека, просто защото се влиза много лесно. Повечето са влезли там, защото не са ги приели нещо друго, тоест.. не искат да учат това. Така постепенно (за три години) курсът се стопи, материята е трудна, много хора се отказват. Колегите им не са особено печени и не са задружен курс. Като навсякъде има печени преподаватели, има и гадняри (това по думите на моите приятелки).

Влиза се лесно, аз държах матура по испански, а с нея може да се кандидатства. Матурата е много лесна. Изпитът по испански в СУ е по-труден, но изобщо не е невъзможно да се изкара хубава оценка. Коефициенът е различен за матурата и за изпита, трябва да видиш в сайта на СУ, защото вече не помня с точност.

Моят съвет е да си учиш езика на друго място, да се явиш на DELE, но да избереш друга специалност в университета.