PDA

View Full Version : Тестер на игрите ?



MistarTroll
02-10-2015, 14:06
Здравейте намислил сам след време да работя като тестер на игрите и можело да уча в НБУ ноо ми казаха че 1 и 2-рата година имало много математика ааа аз в математиката сам пълна 0 :D
Тъъ я дайте повече информация някав друг начин нямали ии какво точно представлява "тестер на игрите" "QA" от това което прочетох и съм запознат г/д с това е че трябва да откриваш бъгове на игри и такива работи .
Да знам че няма да е точно както си го представям да работя за RockStar и няма да е като вкъщи да стоя пред телевизора и да играя GTA V ноо ...
Таа разяснете нааа бъдещите зайци. :D

npp
02-11-2015, 10:56
тестер на игри означава най-вече да тестваш игри докато играеш като извършваш всички възможни действия на героя в играта минавайки през всички възможни места на терена, т.е. клякайки, скачайки, лазейки, и пр., с цел да се установи дали има бъгове, било то графични, или други, ето и един клип, в който са показани разни бъгове по време на игра: https://www.youtube.com/watch?v=_k6vZqPNcDo

MistarTroll
02-11-2015, 16:38
Да ясно то аз всяка 1 свободна минута си я прекарвам пред компютъра като играя разни игри и реших че точно това ми се отдава.
Та какво мога да направя за да може да си гарантирам бъдещето като тестер на игрите ?

res5ect111
02-11-2015, 19:39
това не си е работа, после трябва да пишеш доклади за играта

представи си че по-старите кучета в компанията взимат готините заглавия... а на тебе какво ще ти дадът :) хаха


изкупуване на коли за скрап коли за скрап (http://benimet.net/) за гр. София и региона

anonymous908491
02-11-2015, 20:41
Та какво мога да направя за да може да си гарантирам бъдещето като тестер на игрите ?

Първо си обръсни задника, след това тренирай да засмучеш топка за тенис през градински маркуч.

AnarchyBoy
02-12-2015, 10:09
Един приятел е бета-тестър и мога да ти кажа, че е много по-различно от това просто да лазиш, скачаш и да играеш самата игра.
Тестър е на уоу за близард (да не ви казвам за каква заплата) - самата игра му е по-различна от обикновения уоу, навсякъде има сек'ви поп-аут програмки, скриптове, вижда самия сорс код, ако поиска, въвежда и оправя самите бъгове (не просто ги намира) и ги изпраща в централата на близард... това с графичните бъгове е най-малкото нещо, тестърите понякога бъгват нарочно някоя игра, да покажат слабо място, те са си програмисти по професия, от сега ти казвам не може да си бета тестър без да знаеш математика, предполагам си 14 годишен пикльо, който си мисли, че да си тестър значи да си цъкаш игри и да си пипаш пилето и за това да ти дават пари.

AnarchyBoy
02-12-2015, 11:33
Между другото, вестник новинар обяви места за бета тестъри с минимални познания по математика, ще се тестват класически игри като судоку, кръстословица, ластик и криеница.

MistarTroll
02-12-2015, 13:36
Не не съм на 14 на 17 съм.
И къде мога да уча след 12 клас за след време смисл в кой университет ?

npp
02-12-2015, 13:40
основният начин за установяване наличието на бъгове във видео игри е като се играе, иначе няма как да се разбере къде се дъни играта, просто изгледай онзи клип по-горе да видиш как са пропуснали да оправят разни бъгове в определени игри, именно защото не са били констатирани от разработчиците, понеже често се случват при точно определено положение или постановка на героя(-ите) в (map-а на) играта, добрите тестери са много умели/обиграни в търсенето на бъгове, а самите разработчици могат и сами, и дори най-добре познават игрите си за, да ги поправят, стига да знаят за наличието на бъгове и къде/кога се случват в играта

AnarchyBoy
02-12-2015, 14:05
Не не съм на 14 на 17 съм.
И къде мога да уча след 12 клас за след време смисл в кой университет ?

Технически

AnarchyBoy
02-12-2015, 14:08
основният начин за установяване наличието на бъгове във видео игри е като се играе, иначе няма как да се разбере къде се дъни играта, просто изгледай онзи клип по-горе да видиш как са пропуснали да оправят разни бъгове в определени игри, именно защото не са били констатирани от разработчиците, понеже често се случват при точно определено положение или постановка на героя(-ите) в (map-а на) играта, добрите тестери са много умели/обиграни в търсенето на бъгове, а самите разработчици могат и сами, и дори най-добре познават игрите си за, да ги поправят, стига да знаят за наличието на бъгове и къде/кога се случват в играта

Това, за което ти говориш се нарича "geodota" и е само малка част от бъговете.
Послушай ме като ти казвам, че тестърите не седят просто да си играят игрици, 98 % от работата им включва да пишат кодове, да разглеждат сорс кода както и да го барникат, постоянно докато играят играта, виждат сяк'ви кодове, супер много програми са активирани и следят за определени алгоритми и аномалии..

И колкото разработчиците познават играта, толкова и тестърите.. защото те са програмисти и имат достъп до всяко едно късче информация за съответната игра.. включително и сорс кода на самата игра. всичко се гледа/чете и знае.


Да си тестър не значи да играеш определена игра. Означава да си високо квалифициран програмист.

anonymous908491
02-12-2015, 15:49
Тестър е на уоу за близард (да не ви казвам за каква заплата) - самата игра му е по-различна от обикновения уоу, навсякъде има сек'ви поп-аут програмки, скриптове, вижда самия сорс код, ако поиска, въвежда и оправя самите бъгове (не просто ги намира) и ги изпраща в централата на близард.

хехехехехе, много радваш като влезеш в някъв филм и почнеш да го развиваш.
От 20 години не съм играл игри, но пак съм по-наясно от теб как точно се работи в тая индустрия.

AnarchyBoy
02-12-2015, 16:07
Добре господин дървен философ, 30 годишен чичак влиза да избива комплекси.
Аурис, те правеше преди на гъз, ся и аз ли?
единственото от което е разбираш е как да загубиш игра на супер марио, глупак.

anonymous908491
02-12-2015, 16:19
Добре господин дървен философ, 30 годишен чичак влиза да избива комплекси.
Аурис, те правеше преди на гъз, ся и аз ли?
единственото от което е разбираш е как да загубиш игра на супер марио, глупак.

Ауриса е същия залупен и неук филмар като теб, и двамата сте насрани геймъри, разбираеме е да се подкрепяте, то олигофрен няма как да не застане до олигофрен

npp
02-12-2015, 18:28
Това, за което ти говориш се нарича "geodota" и е само малка част от бъговете.
Послушай ме като ти казвам, че тестърите не седят просто да си играят игрици, 98 % от работата им включва да пишат кодове, да разглеждат сорс кода както и да го барникат, постоянно докато играят играта, виждат сяк'ви кодове, супер много програми са активирани и следят за определени алгоритми и аномалии..

И колкото разработчиците познават играта, толкова и тестърите.. защото те са програмисти и имат достъп до всяко едно късче информация за съответната игра.. включително и сорс кода на самата игра. всичко се гледа/чете и знае.


Да си тестър не значи да играеш определена игра. Означава да си високо квалифициран програмист.

тук говориш за разработчиците, без значение как са наричани, тестери или друго, докато има такива, които само тестват играта, и не пишат никакви кодове, нито разглеждат сорс кода на играта, обаче е възможно да им предоставят специален софт към ирата, с който да се регистрирват нередностите с точност, примерно като кликнат/натиснат специален бутон/клавиш, координатите на героя/играча в играта или позицията на gameplay-а се записват, като може да се добави коментар/описание на проблема, ето един клип с credits на battlefield 3: https://www.youtube.com/watch?v=800dQI4-LAM

разгледай ги, и виж колко различни тестери са участвали в проекта

AnarchyBoy
02-12-2015, 19:07
Всички тестъри са програмисти бе олигофрен

anonymous908491
02-12-2015, 19:19
Всички тестъри са програмисти бе олигофрен

хахахахахахаха

MistarTroll
02-12-2015, 19:27
Технически


А за нбу не ли е по-добре или не знаят какво да предават тъй като от скоро преподават тези специалности ?

res5ect111
02-12-2015, 20:08
там май е добре


коли за скрап (http://benimet.net/)

npp
02-12-2015, 22:54
Всички тестъри са програмисти бе олигофрен

ето мнението на специалист в областта:

What qualities/requirements are video game testing companies looking for in a a rookie testing candidate?

Some of the traits that game studios and testing companies look for in a good tester include:

Focus: You need to have a good attention span, and not get bored of a game even after you’ve been testing it for a loooooong time.

Detail oriented: You need to be able to spot bugs, figure out how to make them happen predictably, and describe the precise steps to the development team to help them find and fix the bugs.

Writing: You’ll be communicating with the dev team and other testers by email and through notes in the bug-tracking software, so you’ll want to be able to clearly communicate your thoughts in written form.

Attitude: Companies look for testers who have a good attitude, are hard workers, and can be fun teammates – and avoid being overly negative/sarcastic/angry.

Do the companies give you the game systems that you need to work with or do you need to buy them yourself?

The game companies will provide the game systems. Often, you’ll be using a “dev kit” version of the game system, which is a specially-modded version that allows developers to debug their games as they create them. Only official game studios have access to dev kit hardware, so they will provide the kits to their employees.

важните пунктове от неговата книга:

- Find and report bugs using the most popular testing tools

- Write a resume that gets noticed, even if you don’t have any experience

- Find the best testing jobs, while avoiding the many Internet scams

- Apply for jobs at game companies you admire

- Compare job offers to select the one with the best pay and perks

- Master the unspoken “soft skills” that companies demand from game testers today

ето и линковете на източниците:

http://www.gameindustrycareerguide.com/how-to-become-a-video-game-tester/

https://gumroad.com/l/game-tester

Auriss
02-13-2015, 17:39
http://www.cryengine.com/community/viewtopic.php?f=42&t=87819

обява на Крайтек

https://sjobs.brassring.com/TGWebHost/jobdetails.aspx?SID=^dx3o3_slp_rhc_TnVojg_slp_rhc_ b0pbzjyqPiMcdhsC5sV_slp_rhc_e4eXVns%2fFBuEhYtv5cYO Q2S2J7MaKG9&jobId=1270462&type=search&JobReqLang=1&recordstart=1&JobSiteId=5290&JobSiteInfo=1270462_5290&GQId=2304

обява на Убисофт


Requirements:
A minimum of 2 years games/software testing experience
Experience of working alongside development teams
Excellent communication skills and spoken/written English
Passionate gamer with experience of console and PC titles
Experience of online and multiplayer games including beta phases a bonus
Understanding of PC hardware and networking concepts
Console testing experience a bonus
Strong knowledge of Excel, Word, etc
Experience in programming/scripting a plus

Папагала не го слушай - доказан идиот е.

Анархи също преувеличава малко, но с уточнението, че ако си наясно с енджина, който ползват, единствено ще изпъкнеш пред другите кандидати.
И аз смятам, че най-удачният вариант е да запишеш в ТУ или ФМИ към СУ някаква компютърна специалност.

Гейм дизайн в чужбина ако можеш да си го позволиш финансово ще е най-добре вероятно.

Но естествено не пречи да пробваш и без диплома / познания в областта :)

//математиката не е толкова страшна. Страшно става като се наложи да я прилагаш.

Тромбоцит
02-13-2015, 18:30
НБУ не е мястото, то е като БСУ, ама с една идея по-ниско ниво. Технически му е майката.

*Нещата, както си ги представяш, по - скоро наподобяват гейм-ревюърите, но те не са обвързани със самия продукт.

npp
02-13-2015, 18:36
много е възможно тази работа да се организира често в team от тестери, така щото тестването на някакъв map да се разпределя между няколко човека, които да го обхождат едновременно, за да е сигурно, че целият map ще бъде обстойно проверен

MistarTroll
02-14-2015, 20:05
Ем мерси на всички който успамиха и не успамиха темата и бяха полезни с мненията си.
Аз се реших,ще засядам зад учебника по математика и до 12 клас да сам га свикнал а след 12 клас ще решавам вече в кой университет ще съм.
Мерси много пак на всички,темата може да бъде заключена. :)

res5ect111
02-14-2015, 20:30
наблюдава се и следното - безплатна бета, която тестваш и пишеш един мейл по желание какво и куца, само малцина са избрани - 10-20 хил.


изкупуване на коли за скрап коли за скрап (http://benimet.net/) за софия. Изкупуване на коли за скрап

npp
02-15-2015, 14:15
чак пък да е необходимо да учиш висше за гейм QA тестер, едва ли

AnarchyBoy
02-15-2015, 16:03
Ама ти все още мислиш, че тестърите главно играят играта? Смисъл просто си цъкат, а?

anonymous908491
02-15-2015, 16:47
Ама ти все още мислиш, че тестърите главно играят играта? Смисъл просто си цъкат, а?

хахахахахахахахах

Auriss
02-15-2015, 18:53
чак пък да е необходимо да учиш висше за гейм QA тестер, едва ли

все с нещо трябва да изпъкнеш ;/

npp
02-15-2015, 19:54
а ако го лъжа, че трябва да е професионален програмист за да тества качеството на изпълнение на игрите, едва ли не девелопър, след като работата на тестерите е да тестват качеството на геймплейя на игрите, повече ли ще прокопса?!

Auriss
02-16-2015, 00:00
предполагам за анархи иде реч, тъй като аз и обяви линкнах и който може да чете - ще види какво се търси.

В кръга на шегата иначе - да, вероятно повече ще прокопса :Д !

npp
02-16-2015, 13:47
предполагам за анархи иде реч, тъй като аз и обяви линкнах и който може да чете - ще види какво се търси.

В кръга на шегата иначе - да, вероятно повече ще прокопса :Д !

прав си, обаче докато завърши висше програмиране, вече може би няма да му е до това да работи QA тестер на игри, защото тази работа е по-предпочитана от тинейджъри

MistarTroll
02-17-2015, 14:36
чак пък да е необходимо да учиш висше за гейм QA тестер, едва ли

А без да специализираш нещо как може да работиш в някоя фирма за игри само с 12 клас завършен ?

npp
02-17-2015, 16:47
не че няма тестери, които работят като част от екипа на разработчиците, т.е. още преди пускането на алфа версия, бета, кандидат рилийз, и пр., но има и тестери, които работят за доизглаждане и подобрение на геймплея, и това обикновено са геймъри, обикновено тинейджъри, често ентусиасти, които са се специализирали в тази област, като често се събират група от такива и сформират тийм от тестери, не е задължително да имаш висше образование за да работиш точно тази работа, нито да си професионален програмист, но е добре да имаш какво да предложиш, т.е. умения да намираш бъгове в геймплея, например такива тестери умишлено покачват температурата на процесора и видеокартата, обикновено като ги натоварват отвътре(софтуерно), за да тестват за стабилност по време на игра, използват (по-)стари компютри за да тестват играта за минимални(те) изисквания, също така различни tools-ове, чрез които могат да се детектнат точните координати на бъговете в игрите, понеже бъгове може да има някъде в текстурите, maps-овете, програмните модули на играта, и пр., а трябва да се знае точно къде...