PDA

View Full Version : Франкофони



sofityoy
02-18-2015, 16:57
Хей :3
Правя тази тема за всички тук,които учат френски език.Аз го уча в езикова гимназия и съм направо пристрастена към езика ужасно много ми харесва като звучене,да признавам гадна му е граматиката и всички тия спрежения на глаголите,съгласуване на времената и прочие,но езика е уникален,наистина.
Бих искала в тази тема да пишете,ако желаете да кажете на какво ниво сте,дали езика Ви харесва,дали сте го учили или сте просто любили изобщо всякакви впечатления за езика.Интересни са ми вашите мнения :))

neteinteresuva
02-18-2015, 23:45
Обичам само френската любов

102
02-18-2015, 23:46
mais oui

skate
02-18-2015, 23:55
bqh sa hvanal 1put da go u4a samo zaradi edna frenska grupa ama s vremeto izgubih jelanie puk i nqmah mn vreme

CoNviCt
02-19-2015, 08:14
Ъм, харесва ми как звучи. Бих искал да го науча някой ден. Но първа ще се захвана с испански. Харесвам също руски и японски. Мразя немски. Звучи ужасно.
Ти на какво ниво си? Как го избра като език? Откъде да започна и аз да го уча?
Напиши ни нещо на френски. ^^

Fisherman
02-19-2015, 09:03
учил съм го 12 години,идвам от 2ра френска

Hayashi
02-19-2015, 09:30
Уффф, като бях в гимназията и аз така мислех, а сега когато се явявам на изпит искам да им повръщам на трикилометровите научни термини, които на всички останали езици са много по-логични.
В България го бях учила 8 години, сега вече живея във Франция. Преди да замина нивото ми беше B2, сега вече е C2 със сигурност.
И все пък френската граматика е сигурно единственото логично нещо във Франция.

NomNomNom
02-19-2015, 11:29
И все пък френската граматика е сигурно единственото логично нещо във Франция.
Граматиката е приятна, ако щеш и 3та група глаголите, и лем пърфето, и всичко си беше някакво логично :Д
Виж, лексиката ми беше малко по-спорна - думите за бутилка ме объркваха ( един французин ме учеше в зависимост от размера как се нарича бутилката и за коя напитка как да нарека чашата/купичката :Д )

Не практикувам и не съм го учила от 4-5г. , сътоветно малко е останало в главата.

Naive
02-19-2015, 11:36
Граматиката е логична, ако имаш френчи лоджик. :Д
Тегав език е и звучи ужасно, не ми е любим, въпреки че ми е лесен. Някак изведнъж започнах да го хейтвам, необяснимо. :Д

Ewok
02-19-2015, 11:51
Започнах да го уча, в уни съм и съм на А1 в момента :д
Харесва ми много, засега не съм срещнала някакви трудности, но пак да си кажа, че съм А1 и не сме взели все още никакво глаголно време :д
Писменият френски ми се струва доста логичен, за разлика от устния. От много време искам да науча още един език и много се чудех между германски и френски, но някак си повече разбирам на френски, отколкото на немски, ако т4ръгна да чета рандъм текст и затова си го избрах. Още повече, че френската култура ми допада повече от германската, а и ми звучи по-добре :д

Hayashi
02-19-2015, 12:16
Абе то френският на улицата на някои места не е френски вече. Първите 2 месеца се услушвах като гърмян заек когато ми говориха неофициално, защото 1/3 поне не успявах изобщо да го хвана.
Термините им понякога са много тъпи и напук на останалия свят... Примерно в биологията синтезирането на протеините е транслация... на английски е същата дума. Французите обаче са решили, че на този процес ще му викат traduction. И много други такива неща, които ти идват по-логично да ги кажеш по друг начин, но на френски не са така. На лимонът му казват citron...
Френският, който учих в училище много ми се отдаваше и никъде не съм срещала проблеми. Обаче когато дойдох във Франция разбрах, че френският, който аз съм учила тук почти никой не го говори. :D Ако си падате по нелогичните неща, френският и Франция са за вас. xd

Blab
02-19-2015, 12:39
франкофоните са най-самовлюбените хора на света:Д
смешно ми е:Д

DieselBlood
02-19-2015, 13:54
Еск тю суфле ма бат и Бизе та мер - това са нещата, които научих за пет години по френски.

Ewok
02-19-2015, 15:32
Абе то френският на улицата на някои места не е френски вече. Първите 2 месеца се услушвах като гърмян заек когато ми говориха неофициално, защото 1/3 поне не успявах изобщо да го хвана.
Термините им понякога са много тъпи и напук на останалия свят... Примерно в биологията синтезирането на протеините е транслация... на английски е същата дума. Французите обаче са решили, че на този процес ще му викат traduction. И много други такива неща, които ти идват по-логично да ги кажеш по друг начин, но на френски не са така. На лимонът му казват citron...
Френският, който учих в училище много ми се отдаваше и никъде не съм срещала проблеми. Обаче когато дойдох във Франция разбрах, че френският, който аз съм учила тук почти никой не го говори. :D Ако си падате по нелогичните неща, френският и Франция са за вас. xd

Преподавателката ни е французойка и тя казва, че във Франция френският има някои доста нелогични неща, само и само, за да са различни. Прост пример са цифрите от 50 нагоре :д Докато в Швейцария, Канада и Белгия си продължават логично.

sofityoy
02-19-2015, 16:42
Ъм, харесва ми как звучи. Бих искал да го науча някой ден. Но първа ще се захвана с испански. Харесвам също руски и японски. Мразя немски. Звучи ужасно.
Ти на какво ниво си? Как го избра като език? Откъде да започна и аз да го уча?
Напиши ни нещо на френски. ^^

Испанския е прекрасен език след френския той ми е на второ място сред любимите ми езици. Аз също не харесвам немски отврътително звучене като слушам някой от немските паралелки как говорят направо ми става едно такова...неприятно,все едно ми се карат. Аз не съм на особено високо ниво на А2 съм избрах езика защото както казах страшно много ми харесва като звучене,Франция ми харесва,харесвам ми това колко е учтиф езика им,колко е нежен,всичко ми харесва.
Не знам дали си учиник/учиничка,ако си завършил/а предолагам,че можеш да се запишеш на курсове или нещо такова,честно казано не съм много запозната.

sofityoy
02-19-2015, 16:46
франкофоните са най-самовлюбените хора на света:Д
смешно ми е:Д

То самите французи са си самовлюбени според това,което съум чела и гледала за тях,но не мога да дам много обективно мнение не съм общувала с такива :D
Мм уважавам всичко френско поне от това,което знам за държавата и хората там,изкуствата им,културата им абе изобщо всичко.
Предполагам,че и аз мога да се нарелка франкофон,но не мисля,че съм самовлюбена :D но признавам си като кажа нещо на френски умирам от кеф (имам предвит дълго смислено изречение) и си придавам едно такова самочувствие,знам че звучи смешно,но такова удоволствие ми доставя :3

sofityoy
02-19-2015, 16:51
Абе то френският на улицата на някои места не е френски вече. Първите 2 месеца се услушвах като гърмян заек когато ми говориха неофициално, защото 1/3 поне не успявах изобщо да го хвана.
Термините им понякога са много тъпи и напук на останалия свят... Примерно в биологията синтезирането на протеините е транслация... на английски е същата дума. Французите обаче са решили, че на този процес ще му викат traduction. И много други такива неща, които ти идват по-логично да ги кажеш по друг начин, но на френски не са така. На лимонът му казват citron...
Френският, който учих в училище много ми се отдаваше и никъде не съм срещала проблеми. Обаче когато дойдох във Франция разбрах, че френският, който аз съм учила тук почти никой не го говори. :D Ако си падате по нелогичните неща, френският и Франция са за вас. xd

В лексиката и аз съм забелязала много нелогични неща между другото,чак понякога ми е ставало много странно :D
Учителката ми например един път ми сваля една единица,защото не съм добавила накрая на изречението учтива форма и тогава се замислих дали във Франция там където гъмжи от какви ли не националности вече, ще ми се наложи (ако разбира се някога я посетя/живея там) да добавям всичките им форми на учтивост,едва ли...

sofityoy
02-19-2015, 16:56
Преподавателката ни е французойка и тя казва, че във Франция френският има някои доста нелогични неща, само и само, за да са различни. Прост пример са цифрите от 50 нагоре :д Докато в Швейцария, Канада и Белгия си продължават логично.

:D :D :D като взех числата за първи път изпаднах в шок,забога защо тия хора са си усложнили така живота с тия числа от 50 нагоре,то си има логика нали там събираш и ти се получава числото обаче е някаква затруднение според мене.Учителката ни беше казала,че са измислили този начин на „броене“ защото произлизат от народа на галите,а те не са били изобщо добри в математиката и за това са измислили този начин.Не знам колко отговаря на истината това,което ни каза.
Ами носовките?Хах толкова са се опитвали да се кокетничат през средновековието,че какви ли не неща не са измислили,понякога са ми много комични някои неща във френския :D

Ewok
02-19-2015, 17:17
^Ти научи българския първо

Jaune
02-19-2015, 18:38
И аз уча френски в университета, и ми е много приятен. Не мога да преценя още за логичност. Произношението ми върви доста. :Д

102
02-19-2015, 18:41
c'est impossible

Jaune
02-19-2015, 19:11
pourquoi:(

anonymous708973
02-19-2015, 19:14
Като сте захванали да пишете фрази на френски, най-важната напишете поне, бе, пу!!

Voulez vous coucher avec moi... ce soir^^

Jaune
02-19-2015, 19:15
не е ли voulez vous A coucher?

102
02-19-2015, 19:38
яжте ми двора

tireheb
02-19-2015, 19:48
Прост пример са цифрите от 50 нагоре :д Докато в Швейцария, Канада и Белгия си продължават логично.

като на датски
датският е ташак
и френският е ташак

lovelemons97
02-19-2015, 20:00
Малко шокнах госпожата преди 2 год. ...попита целия клас на първия учебен ден в 8ми клас какво знаем на френски, какво сме чували аз й казах voulez vous coucher avec moi и бая се посмя.
По-труден е от английския определено.

anonymous708973
02-19-2015, 21:17
не е ли voulez vous A coucher?

Не, от какъв зор ще слагаш to на модална конструкция? Чист инфинитив е.

anonymous908491
02-19-2015, 21:20
Не, от какъв зор ще слагаш to на модална конструкция? Чист инфинитив е.

Нейния въпрос е глупав, но твоето обяснение го задмина

Jaune
02-19-2015, 21:21
братле, бъдете по-снизходителни, знам точно 2 изречения на френски

anonymous908491
02-19-2015, 21:23
братле, бъдете по-снизходителни, знам точно 2 изречения на френски

Сякаш някой те накара да пишеш, че сега се оправдаваш

DarkTemplar
02-19-2015, 21:40
не е ли voulez vous A coucher?
vouloir faire qch, другото е българизъм.

и тоя лаф е супер тъпо клише. никой не би те зарибявал като ти говори на "вие". ;]

102
02-19-2015, 21:47
hehe taka li ;d

anonymous708973
02-20-2015, 09:13
Нейния въпрос е глупав, но твоето обяснение го задмина

Обясни го по-добре ;)

Jaune, и аз не знам френски, даже не мога да ти спрегна глагола, но е интуитивно от други езици. Не трябваше да звучи сопнато, сори :)

Hayashi
02-20-2015, 12:50
Voulez-vous coucher avec moi е. И е наистина тъпо клише, което само чужденец с малко познания би ползвал. Френските псувни са почти толкова красиви и оригинални колкото балканските. За разлика от немския тук са много артистични. Някой на първата страница беше писал нещо такова, но граматиката му беше много куца и наразбираема.

anonymous708973
02-20-2015, 13:19
Немците верно ги няма никакви :Д

Claudia.
02-21-2015, 20:00
Оле, в началото как си мислех "тоя простия език как ще го науча, безинтересен ми е", а пък сега с кеф си го чета и слушам френска музика. Вече втора година го уча и ми става от интересен, по-интересен.