PDA

View Full Version : При напускане от работа



Zaharinka
02-19-2015, 21:57
По какъв член от кодекса на труда е нужно да ме освободи работодателят, за да получавам обезщетение от бюрото по труда?

VinDiesel
02-19-2015, 22:41
Най-добре е да те съкрати по длъжност, но се съмнявам, тъй като позицията заемана от теб се затваря за 6 месеца ако не се лъжа, а ти имаш право на 1 год на борсата(бюрото).
Повече подписват по взаимно съгласие и пак вземаш от бюрото, но беше за по-малък период май 6 месеца, не съм сигурен....

Zaharinka
02-19-2015, 23:07
И малко тъп въпрос, но не съм запозната..Ако дадеш предизвестие за напускане,нужно ли е пак да ходиш на работа..

heartshapedbox
02-19-2015, 23:27
Да.

an7raks
02-20-2015, 08:14
И малко тъп въпрос, но не съм запозната..Ако дадеш предизвестие за напускане,нужно ли е пак да ходиш на работа..

Да, затова е ПРЕДизвестие.

yakuza_
02-20-2015, 09:47
И малко тъп въпрос, но не съм запозната..Ако дадеш предизвестие за напускане,нужно ли е пак да ходиш на работа..

меко казано

Zaharinka
02-20-2015, 11:20
Питам защото още, когато започнах да работя на това място,една от жените си даде предизвестието и след 2 дена не дойде повече на работа.Затова не бях сигурна.

heartshapedbox
02-20-2015, 11:28
Значи, на повечето места процедурата е следната. Даваш предизвестие (обикновено 1 месец), за да може работодателя да се подготви и да намери друг служител за позицията ти. От там нанатък, той може да те освободи и по-рано, но не може да те задържа повече от определения месец, дори и да не ти е намерил заместник.

VinDiesel
02-20-2015, 11:29
Това ми бие на дисциплинарно уволнение… Какво работиш, ако не е тайна?

Zaharinka
02-20-2015, 11:50
Това ми бие на дисциплинарно уволнение… Какво работиш, ако не е тайна?
Възможно е, диспечер съм.

mlakniwe
02-20-2015, 12:07
Аз напуснах доброволно, подадох си предизвестие за напускане и така, после имаш право на 4 месеца/щото имах малко стаж де година и нещо ама може и повече там зависи колко стаж имаш/ обезщетение от БТ, но трябва веднага на другият ден да се регистрираш и по принцип при мен беше 150лв на месец/7,2 на ден ли нещо такова/ :D не знам дали има значение дали са те уволнили или си напуснал доброволно?

VinDiesel
02-20-2015, 12:27
Ако те уволнят дисциплинарно, нямаш право на доход от борсата.

Zaharinka
02-20-2015, 12:35
Дисциплинарно няма да е,по-скоро по взаимно съгласие,а трудовият стаж оказва ли влияние в/у изплащаната сума от БТ

LadyDi
02-20-2015, 22:19
Да, има. Има значение и заплатата, на която си била осигурявана.
Ако напуснеш по взаимно съгласие, можеш да получаваш обезщетение в продължение на 4 месеца и то по минималната дневна ставка, която е 7.20 за тази година.
Но, за да получаваш обезщетение, трябва да си била осигурявана поне 9 месеца през последните 15 месеца и да си регистрирана като безработна в Агенцията по заетостта.


http://pravatami.bg/4533
Прочети тук.

Освен това, ти можеш да си пуснеш молба за напускане от която дата желаеш. Т.е., може да поискаш да напуснеш след 2 дни. Ако работодателят ти не се съгласи, тогава тази молба се счита за едномесечно предизвестие и той е длъжен да те освободи след изтичането на един месец от датата ѝ, като в това време, ти трябва да идваш на работа. Вариантът да не идваш на работа е да си пуснеш молба за отпуска за полагащите се дни. Ако не изразходваш всичката си полагаема отпуска към момента на напускане, работодателят е длъжен да ти я изплати.

Zaharinka
02-22-2015, 19:48
Да, има. Има значение и заплатата, на която си била осигурявана.
Ако напуснеш по взаимно съгласие, можеш да получаваш обезщетение в продължение на 4 месеца и то по минималната дневна ставка, която е 7.20 за тази година.
Но, за да получаваш обезщетение, трябва да си била осигурявана поне 9 месеца през последните 15 месеца и да си регистрирана като безработна в Агенцията по заетостта.


http://pravatami.bg/4533
Прочети тук.

Освен това, ти можеш да си пуснеш молба за напускане от която дата желаеш. Т.е., може да поискаш да напуснеш след 2 дни. Ако работодателят ти не се съгласи, тогава тази молба се счита за едномесечно предизвестие и той е длъжен да те освободи след изтичането на един месец от датата ѝ, като в това време, ти трябва да идваш на работа. Вариантът да не идваш на работа е да си пуснеш молба за отпуска за полагащите се дни. Ако не изразходваш всичката си полагаема отпуска към момента на напускане, работодателят е длъжен да ти я изплати.

Благодаря много за отговорите ви, ще разгледам сайта.

dimitar_ak
02-25-2015, 19:36
Дано да са те осигурявали на хубава сума, иначе ще взимаш малка помощ.