PDA

View Full Version : Проблем при стартиране на компютъра



Sweet Dr3am
03-08-2015, 14:46
Здравейте. Имам проблем, когато си пусна компютъра. Зарежда до една степен и спира. Излиза ми черен екран с надписи:
IDE Channel 0 Master : PHILIPS SPD2412T P1.3
IDE Channel 0 Slave : None
IDE Channel 2 Master : SAMSUNG HD250HJ FH100-05
Floppy disk(s) fail (40)
И до там. След около 3,4 минути започва да се чува някакво щракане, мисля че идва от твърдия диск. Почистих го, погледнах за неправилно свързани или разместени кабели, всичко си е наред. Така е вече от около седмица. Моля, помогнете, благодаря предварително! :)

mlakniwe
03-08-2015, 16:18
Влез в BIOS с DEL или някой от F-овете F8/F12 например/натискаш един от тези бутони по принци преди да започне да се зарежда компа-би тряяло да ти пише долу Press някъв бутон to enter setup/ и после си намери флопито/floppy 3.5 drive-нещо такова/ и му дай disable сейфай настройките с F10 е при мен и би тряяло да стане след рестарт. Също така си виж приоритета на зареждане на устройствата, ако е на 1-во място флопито го размени с някои от другите устройства например:
1st boot device-CD/DVD
2nd boot device-HDD
3rd boot device USB
4th boot device floppy 3.5 drive

Или направо го спри от BIOS-a

Не мисля, че проблема идва от твърдият диск, при положение, че пише FLOPPY DISK FAIL/тоест проблема е в флопито/ не знам защо така си решил/а?

npp
03-09-2015, 13:52
можеш да си направиш едно boot cd или boot flash с hiren's bootcd, ето линк: https://www.kaldata.com/modules.php?modid=1&action=show&id=1175

като boot-неш(стартираш) компютъра с него в режим mini windows xp, има една програма hd tune (в HBCD menu --> Hard Disk / Storage), стартирай я, и прегледай таб Health за това дали някой ред е оцветен в червено, жълто или друг цвят, ако има такива редове или ако забележиш, че на някой ред не пише ok най-вдясно, направи им скрийншот и после го постни тук - там има интернет браузър, същевременно можеш да пуснеш и един тест от таб Error Scan (бутон Start), ако по време на или след теста видиш червени полета, това означава, че имаш лоши сектори, опитай се да пуснеш един check от Command pormpt с командата 'chkdsk x: /f /r' (без кавичките) където x: трябва да е системният дял (където се намира инсталацията на windows) т.е. най-вероятно е или c: или d: или e: (виж от My Computer)