PDA

View Full Version : Проблемът с килограмите



tochko
03-11-2015, 17:03
Здравейте, искам да чуя мненията ви относно една дилема за тренировките ми в следващите 2 месеца. Ето и как стоят нещата:
Тренирам за максимална сила 3-4 пъти седмично и борби/техника 1,2 или 3 пъти. Качвам килограми, и сега съм 73 кг, прекарах последните два месеца без протеин за възстановяване. Сега съм събрал пари е и е въпрос на време да си взема протеин Whey а после смятам да комбинирам с креатин монохидрат. Тук идва времето за ктегориите в джудото и "оправянето" на килограми. Имам състезание след един месец, в който не искам да спирам да раста. Смятам да си пия протеина през това време. Хипотетично, ако преди състезанието съм 74-75 кг , трябва да сваля 2кг с дехидратация. Основно се питам, това ще ми попречи ли на връщането на масата в последствие, или да спра да качвам за един месец. Би било добре да добавя, че напълно изключвам монохидрата преди състезанието, защото не искам да загубя резултатът от него (защото все пак вкарва вода в тялото) и имам мазнинка по корема и седалището. Знам, че мускулите ще се отпуснат и ще съм парцал, но трябват жертви. Що се отнася до тренировките, близо седмица преди състезанието се залага на интензивна работа с кимона, повече издържливост пък сила почти не. Целта е да се изпотим като животни и да вкараме минимално вода и храна после. Принципно тялото ми хем трудно качва, хем трудно сваля - по средата съм.Смятате ли че ще си върна после килограмите и мускулите или не? Благодаря за вниманието :)

redbul2
03-11-2015, 18:06
Не съм се занимавал с такива спортове, обаче съм слушал много оплаквания от борци и боксьори. Които са сваляли екпресно по 2-3 кг в сауни и по други начини преди състезанието. След което се чувствали много изтощени, силата драстично спадала и понякога губели от по-слаби противници.

Rakshy
03-11-2015, 22:04
Не разбрах къде е дилемата, съжалявам :D Смисъл, кво? Спираш тренировките с тежести някви седмици преди състезанието, за да не качваш килограми и да се съсредоточиш върху техниката или кво?

Въпроса с дехидратацията е малко сложен. Всичко зависи от това кога ти е кантара. Нямам личен опит да дам за сравнение, но се интересувах, защото искам да участвам скоро в състезание, в което трябва да съм 5 кг по-лек, за да вляза в категорията. Тъ, мисълта ми е следната: можеш да свалиш, ако правилно помна 2-3% водно тегло без проблем и няма да ти окаже ефект на представянето. Т.е. хипотетично трябва да можеш да свалиш 2 кг вода за кантара и след това да си я върнеш. Ако кантара ти е вечерта е много по-лесно. За пример: трибоеца Dan Green (неколкократен рекордьор) на кантара е да 220, а на практика се състезава на 230~ (lbs) (не са точни цифрите, ама схващаш идеята). Мери се вечерта, след това вкарва стабилно ядене, на сутринта добра закуска + много вода през цялото време и е чук за самото състезание.
Спираш щангите 2 седмици преди състезанието, вкарваш малко кът диета и може да е малко противопоказно, но можеш да си поиграеш с диуретици преди състезанието, ама за всеки случай питай тренера, той трябва да знае как се процедира.

tochko
03-12-2015, 12:02
Основно, исках да питам дали ще загубя изцяло постигнатото от качването с това сваляне. Тук най-голямата гадост е, че кантарът е сутринта преди срещите. Тоест на практика ще имам близо час или два да се възстановя. Принципно през това време атлетите от клуба вкарват най напред нещо сладко, след това белтъчини, въглехидрати и вода. Благодаря за идеята за диуетиците. Що се отнася до отпадналостта и слабостта след свалянето, тя е факт, но е много важно как си свалял. Например Марко Косев сваля точно както каза Rakshy с кътване за близо месец и губи почти 8 кг а за всяко сустезание е на ниво. Аз мога да почна да свалям две седмици преди турнира, но сауна преди състезание си е самоубийство. Тя пак те кара да свалиш, но те размеква. Аз съм чувал мнения, че е по-добре глад пред сауната в последните 2-3 дни.

redbul2
03-12-2015, 14:12
Най-добрия вариант би могло да бъде, ако обърнеш внимание на качеството преди състезанието. Тоест теглото да идва от повече мускулна маса и изгаряне на част от мазнините. Обаче е трудно приложимо. Първо защото е бавен процес. Второ-може да си на минимума подкожни мазнини и повече няма накъде, вредно е под определен процент. Трето-човек трябва да е много опитен в диетите и да има наблюдения върху себе си и собственото тяло, как реагира.
Тъй че, ако успееш при свалянето да запазиш максимално количество мускулна маса, няма да загубиш много.

А за възстановяването на теглото отпреди състезанията, зависи от няколко неща. Дали лесно качваш килограми по принцип. Второто, че идва летния сезон и малко по-трудно се тренира в жегите. А трето, което е най-важното според мен. Ако имаш голяма сила (над средната за трениращ на тая възраст и тоя ръст и тегло), няма място за притеснения . Колкото е по-силен един трениращ, толкова по-напомпващи, здрави тренировки прави. И в резултат на това толкова по-бързо и лесно качва мускулна маса. Масата върви след силата. Ако запазиш силата си и силовите резултати, няма да има проблем да възвърнеш и загубената маса.

Rakshy
03-12-2015, 19:45
Т'ва е така, но при сваляне на мазнини губиш от общото тегло, от там ставаш и по-слаб. Най-яркия пример е лежанката, където теглото е най-големия фактор. Но пък в джудото не ползваш толкова трицепс/гърди, че да се притесняваш за лежанката,а? :Д

Тва с мускулната маса и силата не е баш така, защото са пряко зависими. Силата расте до един момент, в който липсата на маса я спира, както и обратното.

Няма да загубиш резултатите си, но ще загубиш форма със сигурност. След това ще ти отнеме време да влезеш в ритъм. Аз почивах миналата седмица, защото се контузих и онзи ден тягата ми беше суууупер тежка, а бяха смешни килограми. От 1 седмица почивка ми се прецака ритъма, така че го имай в предвид и това.

tochko
03-13-2015, 15:51
Мерси, наясно съм за губенето на форма и знам че най-добре е да се възстанови с висок прием на протеини през първите няколко дни, а след това може да се премине на стандартния режим, а при мен е ВВД. Това за качеството на килограмите ми звучи супер защото както съм казал по-горе имам мазнина. Не се лъжа, че няма да загубя маса, но би било добре загубеното тегло да е повече мазнина отколкото мускул. Когато свалям мисля да взема малко Бърнър за да се подсигуря. Що се отнася до силата, макар и да прозвучи нескромно имам доста, и мога да вкарам учудващо много сила в едно влизане (хватка), но издържливостта не е на ниво.
Що се отнася до приложението на легат в джудото, той си е голям. За разлика от борбата, в която преобладава придърпването, в джудо и самбо има и двете. Наистина при заход за атака трябва прибиране, но при игра на захват трябва късане. Това късане образно е да махнеш ръцете на противникът от ревера, яката, гърба, колана или ръкавите, което си е чисто избутване при това с една ръка, което е повече от неудобно. Аз залагам доста на лежанка, събиране с дъмбели от различен наклон и слава на Бога успявам да помпна гърдите. Имаше добри думи из форумите за събиращите упражнения за гърди и ми сработиха. За жалост нямах пари за добавки в последните месеци което ме остави в застой на всички групи от към маса, но пък силата расте.

redbul2
03-13-2015, 20:12
Мерси, наясно съм за губенето на форма и знам че най-добре е да се възстанови с висок прием на протеини през първите няколко дни.

Ами да. Протеини с някакво, подходящо количество въглехидрати. За образуването на мускулната маса се изисква и доста енергия. Която идва от въглехидратите. А при възстановяването на предишното тегло е добре също да се ядат умерено количество яйца. Жълтъците са богати на холестерол от който след това организмът изработва анаболния хормон тестостерон.

За кантара ще добавя, че (поне при мен е така) теглото е най-ниско рано сутрин и максимално измерено късно вечер. Освен това,ако изляза мокър от банята, кантара отчита още килограм-два отгоре. Така,че го имай предвид като те теглят, дали си сух или не.

За избутващи движения е добре също да се тренира и трицепса, предното рамо. Дърпащите движения-бицепса,освен гърба. Изобщо за разлика от колоезденето, тези спортове-борба, самбо,джудо натоварват почти всички мускули и почти цялото тяло трябва да се тренира. За повдигащите движения при преборването трябва да има здрав кръст-тяга, хиперкестензии или "добро утро". А също и мускулите на краката-предното и задно бедро, прасеца. Задното бедро участва особено при избутване на противника, при спринтьорите-също. Сгъващите движения зависят доста от коремните мускули. Захвата, обхващането на противник е свързано и със силата на гръдните мускули (както е например при упражнението "флайс"). Движенията встрани и назад с ръце са свързани и със задното рамо.
Ти ги знаеш тези неща за мускулните групи дори по-добре от мен, щом тренираш тези спортове. Но за някои начинаещи, които четат темата ти, тази информация може да им бъде полезна.

tochko
03-14-2015, 22:11
Това за кантара си е вярно, защото е нещо като мит че със спането се сваля. Тук имам предимство, защото тегленето е рано сутринта.

Мда, аз работя за силата по кръгове-в една тренировка вкарвам всичко, което е удобно в моя случай, защото може да ми се струпат 3 силови една до друга или да ги карам през ден. Просто интервалите ми се сменят и е добре тренировката да е комплексна. Иначе всичко което изброи отгоре го правя и дава резултат, но с краката е голяма мъка. Всичко е ок докато клякам, и тн. но почне ли се борба, ако не почина малко се надуват и ме правят доста по-тромав, така че почнах да разпускам с някакви въженца, спринт на място. Целта ми е пъргавина точно когато краката ми имат максимална сила.

Засегна и флайса по-горе, ще ми се веднъж за винаги да си изясня кое точно се нарича флайс: при едното разгъване дъмбелите остават почти над лакътната става, а при другото лакътят се разгъва на повече от 90 градуса, остава съвсем малко на ръката да се изправи напълно. Кое е правилно да се нарича флайс, защото информацията в нета показва и двете. Второто което описах съм го опитвал, но товаренето на гърдата е малко и трябваше да го съчетая с още нещо за гърдите. Може би проблемът е бил в техниката

Rakshy
03-14-2015, 23:43
Едно и също е. :D Единствената разлика е колко далеч е тежестта от тялото ти. Когато са по-свити малко идва като лежанка, но аз така предпочитам да го правя. Смисл можеш да използваш повече кг. Другият вариант с по-разгънатите лакти ми идва много болезнен, защото има разтягане при бицепса и горе при рамото и просто ми е по-неприятен.

Юлиян
03-15-2015, 09:55
Аз съм 82 :D

tochko
03-15-2015, 11:31
Едно и също е. :D Единствената разлика е колко далеч е тежестта от тялото ти. Когато са по-свити малко идва като лежанка, но аз така предпочитам да го правя. Смисл можеш да използваш повече кг. Другият вариант с по-разгънатите лакти ми идва много болезнен, защото има разтягане при бицепса и горе при рамото и просто ми е по-неприятен.

И аз залагам на твоята техника, защото иначе ми се пръска рамото и бицепса. С добри отзиви за гърдите и рамото е кросоувър-ът но в залата имаме само единичен скрипец и няма как да се прави.

Rakshy
03-15-2015, 15:13
Година и нещо се опитвах да го правя като хората, не успях. :D В смисъл, че беше някво юслес. Не усещах кой знае какво напомпване, а пробвах всичките разновидности, които съм виждал хора да правят. Преди 1-2 месеца реших да му дам шанс отново - този път сложих по малко кг и преплитах ръцете (като събираш не да стигнат една до друга, а минаваш и натам, кръстосваш ръцете. Имах стабилна мускулна треска на другия ден, а и докато го правех усещах работещите мускули. Затова, ако намериш къде да го правиш кръстосвай ръцете и задържай, иначе е загуба на време.

Можеш да го правиш и на единичен скрипец, просто е малко по-дебилно и странно.

tochko
03-16-2015, 15:33
Мхм, аз имам възможност на единичен и трябва да го опитам задължително защото гърдите и ръцете винаги са ме комплексирали а май без причина :)

redbul2
03-16-2015, 20:10
Засегна и флайса по-горе, ще ми се веднъж за винаги да си изясня кое точно се нарича флайс: при едното разгъване дъмбелите остават почти над лакътната става, а при другото лакътят се разгъва на повече от 90 градуса, остава съвсем малко на ръката да се изправи напълно. Кое е правилно да се нарича флайс, защото ...
Ето информацията в бибитайма за вариантите на изпълнение:

"Според ъгъла в лактите

Леко свити лакти - класическа техника, предлага дълга амплитуда с почти опънати ръце. Изпълнявайте по-дългите си серии така.
Силно свити лакти - техника за силови серии, с къса амплитуда и по-голяма роля на долните глави. Използва се основно при хоризонтален хват.
Динамично - леко свити при спускане, свилно свити при вдигане. Това е техника за удължаване на амплитудата по време на спускане с тежест, която трудно би позволила връщане по същия път. По смисъл това се използва в края на сериите от напреднали атлети, като допълнителни повторения след момента на техническия отказ, за доближаване до границата на физическия отказ при по-нисък риск от контузия."

Прочети повече: http://www.bb-team.org/exercise/1203_flays-s-dambeli1#ixzz3UaKaveju