PDA

View Full Version : Проблем с очите



Bubble_7
03-17-2015, 19:49
Здравейте!
На скоро ще съм на 15 год. момиче.

От 1 седмица имам проблем със зрението си. В училище седя от страната на прозореца(редицата пред бюрото на преподавателя) на втория чин. Когато учителката пише на другия край на дъската виждам размазано. Омръзна ми да питам приятелката си какво пише на дъската. Както казах седя от лявата редица. Дясната редица е до стената и там има картата на България с разни картинки. Опитах се да прочета какво пише(пишеше с доста големи букви), но не успях. Помислих си, че може да съм много на далече. Накарах приятелката си да прочете от същото разстояние, успя. По биология, госпожата нарисува нещо, след часа стоях до дъската за да го нарисувам(на 3ти чин съм по биология). Наистина разбрах, че имам проблем. Буквите ги виждам размазани, сякаш са слети една в друга.

Не знам как да кажа на майка ми. Притеснявам се. Когато ѝ кажа 100% съм сигурна, че ще мрънка "Така става, когато си цял ден пред компа." (На ден по 2 часа, събота неделя около 4часа). "Само това липсваше" и куп подобни. Как да ѝ кажа? Не мога да търпя, писна ми още от първата седмица, боли ми главата докато се опитвам да прочета нещо. Как да ѝ обясня? Все пак и аз не би съм искала да имам подобен проблем. Благодаря! Без хейт, моля. :)

Rakshy
03-17-2015, 20:07
Взимаш си талонче от личната, отиваш на очен преглед, казват ти кви очила ти трябват, даваш 200 лева може и повече за цаки и си готова.

Очите са нещо, с което не бива да си правиш експерименти.

tochko
03-19-2015, 13:19
Мда напълно вярно. Инвестирай в здравето си. Компютърът наистина си е зло и особено когато почти цял ден фокусираш очите си по дъската или мониторът ги товариш. Всъщност доколкото знам от очния не е много различно за окото дали гледаш в екран, четеш книга или бродираш. Окото изсъхва и мускулите около лещата на зеницата се напрягат. Ако имаш парене в очите, напрегнатост и умора е добре да си слагаш хладен компрес, но това е повече превантивна мярка и временно решение. Аз никога не съм имал проблем със зрението, но ще ми слагат очила защото съм дълекоглед и ако не взема мерки сега ще почна да не виждам в бъдеще. Независимо че ще ти е гадно вземи очила или лещи и направи доброто за себе си.

bubaduc
03-19-2015, 14:00
подкрепям горните коментари, отиди на лекар, не бива шега работа със зрението

redbul2
03-19-2015, 17:51
Вероятно имаш късогледство (миопия) в начална форма. Придружено евентуално с астигматизъм (различен диоптър по двете главни оси на всяко едно око). Отиди до 10-15 дни най-късно на очен лекар. Най-коварният случай е когато двете очи имат различен диоптър късогледство. Тогава едното око (с малкия диоптър) става водещо и на практика основно око. А другото (с по-големия диоптър) е само спомагателно. В резултат на това, неговата зрителна острота непрекъснато намалява (мързеливо око, амблиопия) и на практика можеш да останеш само с едно око.
Има 3 степени късогледство: леко-до 3 диоптъра, средно-от 3 до 6 диоптъра. И висока степен-над 6 диоптъра. Последното води след време до увреждане на ретината и още по-голямо влошаване на зрението.

Много е важно да се отиде при лекар още в началото. Понякога това още не е стабилно късогледство, а само спазъм на очния цилиарен мускул от който зависи акомодацията. В тези случаи едни обикновени капки премахват спазъма и нещата се оправят. Не се стига до очила, но това е само в началния първи стадий.
Други причини за неясно виждане (обикновено при възрастни хора) са диабет и свръхопасната глаукома (повишено вътреочно налягане, което притиска фатално очния нерв. Той атрофира необратимо и се стига до пълна слепота. При неразпозната и нелекувана глаукома това може да стане за броени месеци. Затова добрите очни лекари мерят и очното налягане.

redbul2
03-19-2015, 18:00
Освен това ограничи четенето отблизо (книги, компютър),а гледай повече телевизия от другия край на стаята. Също така за компютъра е по-безопасно да четеш, като използваш електронната лупа. Увеличаваш силно текста и слагаш стола далеко от екрана. Основното при тоя проблем е четенето от близко разстояние, което натоварва очния цилиарен мускул. Колкото по-отблизо се чете, толкова повече се натоварва очната акомодация.

Също така всеки,който е ученик или студент с натоварено зрение е добре да направи един курс с комбинирани витамини (съдържащи витамин А). Ого (билков препарат на растителна основа) и други подобни подобряват зрението.