PDA

View Full Version : Средно образование в гимназия



tonipp9
03-19-2015, 07:21
Добър ден, Драги съфорумници!
Искам да споделя моя училищен живот.Нека на първо място кажа, че уча в елитна гимназия и образованието е на много високо ниво.Не! Проблемът в тази тема не е свързан с училищното насилие или стереотипите в него! Искам да разкажа за този тип "висше" изучаване в училището. Не ви ли се е случвало да имате слаби оценки по Химия и Физика?Предполагам, да?! А от какво се пораждат тези слаби оценки? Някои ще рекат, че всичко идва от мързела или незаинтересоваността? Ами не, не е така! Всичко идва от това, че нивото в елитните гимназии като МГ, където аз уча, или Езиковите е прекалено високо. Един прост пример: В момента съм 10 клас и изучавам Физика, но получавам не толкова добри оценки( 4 и 5). Започвам да си мисля, че нещо не е наред, защото аз уча здраво по този предмет. И така, решавам аз един кандидат-студентски изпит( скуката убива) за СУ по физика и гледам..А, ами то аз нямам грешки! Правя още един подобен тест и пак гледам, нямам нищо сгрешено. С този пример, а мога да дам още хиляди, искам да покажа, че това, което ви харесва да учите, него ще го учите независимо от някакви външни фактори като оценките! Така че, драги родители, насърчавайте вашите деца да учат това, което искат, независимо от противоречивите обстоятелства.
Надявам се да съм окуражил хората, които изкарват слаби оценки!
П.П: Ако имате някакви въпроси, моля да ги споделите в тази тема за да може да търсим заедно отговор!А ако имате някаква критика към моето размишление, е , аз съм отворена врата!

MonnyMonsterr
03-19-2015, 22:42
Според мен също е много важно росителите да насърчават децата си да върват на там, накъдето те поискат. Аз се радвам че моите родители ме подкрепиха в избора ми на гимназия и съм много доволна от специалността си. Сега ми предстои да избирам университет. Досега знаех точно какво искам, но в последния момент се разколебах и нямам никакви идеи. (Не, не искам идеи, просто споделям.)

И още едно мое мнение относно оценките: Оценките не винаги са фактор за знание, както е според представите на повечето хора. Човек може лесно да получи висока оценка ако назубри материала, който след 2 дни ще забрави. Важно е истинското знание, което се помни цял живот.

Ще добавя и че смятам, че трябва да се добавят някои допълнителни важни предмета:
Екология - важно е да знам как да опзваме природата и как правилно да се грижим за нея. Ние в момента унищожаваме природата -> Земята -> себе си.
Сексология - в днешно време всичко може да се види, чуе и прочете от интернет. Но за секса има много неща, които младите не знаят. Точно заради това идват и онези странни въпроси относно това как се забременява и заради незнанието си действително тийнейджърите стават родители. В това съвременно общество е много важно да бъдем информирани по тази тема, затова смятам за важно добавянето на такъв предмет към учебните процеси.

tonipp9
03-21-2015, 09:03
Напълно съм съгласен с теб. А оценките никога не съм ги смятал за фактор. Пример- на CAE теста изкарах A, а на курсовите контролни имах 3 и 4. Единственото условие, за да преуспее човек, е да бъди упорит и да следва мечтите си.

anonymous708973
03-21-2015, 10:04
нивото в "елитните гимназии" не е прекалено високо, просто не е трагедията, каквато е по техникумите. Тъпото на образователната ни система е, че наистина учим прекалено много предмети и човек не може да се съсредоточи върху определена област; че учим откровено ненужни неща по дадени предмети, а не засягаме други; че учим по учебници, писани преди 20 години.

anonymous908491
03-21-2015, 10:40
че учим по учебници, писани преди 20 години.

Де да беше вярно, тогава поне нямаше такава огромна част от хората под 20 да са умствено изостанали.

NomNomNom
03-21-2015, 11:13
За да изкарваш високи оценки в училище, трябва да хванеш цаката на преподавателя, не да се скъсаш от учене ( при някои трябва де ).
Точно по физика, и да се дънех на контролни от време на време, правех много доклади, избягвах очен контакт в началото на часа и се обличах супер невзрачно, сядах на последния чин, и тя никога, никога не ме е вдигала на дъската за 4г. ( учих от 8ми до 11ти клас мисля. И 12 може да имах, ама никакъв спомен ). Имам някакви шестици, може би само една петица за годината имам.

По география, много й задавах въпроси да ни разказва, и си правихме лафче, и сяфах много отпред, и тя много ме харесваше, и ми пишеше само 6ци, въпреки, че не заслужавах и нищо не знаех, а други хора ги оставяше на поправка.

По история, там си имах ниско оценки ( 4ки, 5ци , соре, за ниски ги броя, въпреки, че не съм бележкарка ) , защото на госпожата й беше ясно, че се знаимавам с други неща, само малко й беше кофти, ама какво да направя, не ми се учеше.

При други пък са ме харесвали, защото ме биваше, тип философски цикъл, биология, химия, ИТ, и там съм сядала да се занимавам, защото ми беше приятно, и високите оценки съм си ги изкарвала с реално четене и работа.

А пък имах една по история друга , с която се оправях, защото ок, мразя да уча неприятни неща, особено на изуст, обаче зазубрям много бързо, и тя понеже беше писала учебника, искаше на изуст да го знаем, и при нея си имах 6.
Не трябваше да бъркаш дати, имена, фактология, нищо. По-добре да не го напишеш, от колкото да го объркаш.
И по време на час ни задаваше въпрос, и ни казваше от коя колонка всяка редичка да отговори - и просто, докато другите не знам какво правеха, аз просто зазубрях цялата колонка, и като й я изрецитираш, тя беше много доволна. Даже понякога успявах да зазубря и чуждите :Д

Както казах, елитна, неелитна, виж преподавателите на какво държат и ако искаш висок успех, се напъни да им угадждаш, ако не ти трябва висок успех, боли те.
Важното в крайна сметка е да си знаеш и да ти е полезно.

anonymous708973
03-21-2015, 18:24
Ха, мен по история първата даскалка много ме харесваше, много си падаше по многознайки, та й бях влязла под кожата и един път не съм изпитвана устно за 3 години, само чат-пат след часа пишеше по някоя шестица. А имаше 4-5 човека, които буквално през седмица ги изпитваше, и още 3-4, които все бяха за изпитване.
Като ни я смениха в 12-ти клас и дойде една мноооого кадърна жена и ми заши четворка, седнах да уча :д

therichbitch
03-21-2015, 18:41
...

therichbitch
03-21-2015, 18:42
Единственото условие, за да преуспее човек, е да бъди упорит
А народът е казал, че няма нищо по- страшно от амбициозния глупак, любима приказка ми е.
Познавам хора, които името не могат да си кажат на немски, но имат C1 след 12 клас или взеха пред мен daf и пак не могат да напишат изречение с по- малко от три грешки, причината е, че много от сертификатите имат строг формат и упоритите си скъсват задника да зазубрят цели текстове за есета и прочее.
A или B също са оценки, така че примерът ти е нерелевантен дори само от тази гледна точка.

А към автора- не знам какви са изпитите в СУ по физика, нито какво се учи по другите гимназии, но не е изключено да учите по- трудни неща в училище и отговорът е, че не ти стига капацитетът за физика. Обикновено всички "мн се радват" на мнението ми за математиката и физиката, все пак ще го изкажа- това са науките, в които зазубрянето няма място, в които трябва да се мисли и лично за мен те са критерият за аналитичен интелект (да, обичам да се абстрахирам от емоционалната и другите модерни разновидности и не наричам умни хората, които мн се напъват да се интересуват от всичко и го играят любознателни).

Относно учебниците- по някои предмети старите учебници са в пъти по- добри и неизкривени от, ако щете от политически интереси дори.

И аз в гимназията бях заобиколена все от хора, обръщащи повече внимание на стратегията си как да минат максимално добре, а не на знанията си, никога не съм могла да го играя "угоднически" нито с преподавателите, нито в живота, а колко много хора така си проправят път, жалко, че има кой да им дава баницата. Преподавателите не са идиоти, просто се правят на дръж ми шапката.

anonymous708973
03-21-2015, 19:10
А народът е казал, че няма нищо по- страшно от амбициозния глупак, любима приказка ми е.
Познавам хора, които името не могат да си кажат на немски, но имат C1 след 12 клас или взеха пред мен daf и пак не могат да напишат изречение с по- малко от три грешки, причината е, че много от сертификатите имат строг формат и упоритите си скъсват задника да зазубрят цели текстове за есета и прочее.

Аха. 50 човека се явяваме на изпит, над 40 имат и на четирите компонента C1 :lol:
Само това доказва ква пародия е тоя изпит. А направо ме избиваше на агресия, като спряха да идват на даскало, щото "се готвили за изпит", "оле, ужас" и си пожелаваха успех, стискаха си палци и нз си кво :lol:

Auriss
03-21-2015, 20:04
това са науките, в които зазубрянето няма място, в които трябва да се мисли и лично за мен те са критерият за аналитичен интелект (да, обичам да се абстрахирам от емоционалната и другите модерни разновидности и не наричам умни хората, които мн се напъват да се интересуват от всичко и го играят любознателни).
Преди 1-2г. щях да се съглася с теб.
Преди малко повече от година обаче осъзнах, че тая математика, която си мислех, че я 'разбирам' и затова никога не съм сядал да я уча, е тотално безполезна. И се върнах обратно на линейни уравнения ... това май в 5-ти клас се учи, не знам.

Уточнявам, че да не остана погрешно разбран - не можеш да се научиш да мислиш по необходимия начин със запаметяване, но трябва да запаметиш някакво количество информация, да го асимилираш и оттам насетне да работиш с разбраното.
Колкото и да ми беше гот да си мисля, че съм много 'интелигентен' задето схващах някакви неща по-бързо, в крайна сметка ми се наложи да приема, че трябва да седна и да уча сериозно като опря до линейна алгебра и висша математика 1. За някои хора може и да е по-висок или по-нисък прагът, но без старомодното учене просто не става.

Предполагам говориш за баш запаметяване на текст / задачи до точките и тиренцата, което да си призная не мисля че съм способен да постигна, та благородно завиждам на хората с такава памет, но все пак реших да си вметна мнението покрай твоето :)

anonymous708973
03-21-2015, 20:12
О, аз мога да запаметявам текст ужасно бързо, проблемът е, че докато се наканя да седна и да го направя, става вдругиден.

Hard work beats talent, when talent doesn't work hard.
Айде, баш талант - особено пък в наизустяването 8-) - не се наричам, ама определено ако не ме мързеше толкова и не се разконцентрирах лесно, щях да съм ехеееееее :д

therichbitch
03-21-2015, 21:00
И на мен най- големият ми проблем е наканването, седна ли, няма мърдане, но до тогава.. 8-)

За някои хора може и да е по-висок или по-нисък прагът, но без старомодното учене просто не става.

Auriss, аз говорех генерално- за науките, не за предметите в училище, от където идва и тезата ми. Иначе, учила съм и аз АГ и ЛА, има идея по- малко логика отколкото в елементарната математика, но пак впечатленията ми са същите.
Не знам какво разбирате под учене, де, и това има значение. Естествено, че с решаване на задачи, се развива мисълта малко или много, ставаш по- бърз (особено ако от теб се очаква да решаваш по 2 контролни за един час), но показваш колко струваш, когато ти се даде истинска задача, която трябва да решиш макар и за 5 часа.

Другото- не завиждай за силна памет, наистина. Казвам го като човек с такава, на когото може да му трябват 2 дни за това, за което на другите им трябват 10, но това е само едната страна на медала, все пак не сме цял живот в уни-то, паметта не може да бъде напълно селективна и ти се набиват в акъла хиляди незначителни неща от ежедневието, ненужни подробности, които започват да те натоварват. Освен това, аз лично имам чувството, че е вързана и с голяма доза мнителност по някакъв начин,а това също е вредно в отношенията с хората. Така де, искам да кажа, че не е тоолкова яко, колкото изглежда отстрани. Говоря за някакви крайности, каквато смятам, че е моята, та наред с комплиментите са ме наричали и creepy, freak и други подобни.

П.П. Та аз нямам нищо против зазубрянето, не го казвам, очевидно, защото гроздето е кисело, просто смятам, че е за предмети като история, география, биология и т.н. и когато някой пререшаа по три пъти прословутите типови задачи, побеснявам защо въобще се е захванл.
Просто не давам да се продължи разговорът. :Д
Миналата година на един изпит по инвестиции се падна и една задача за счетоводни отчети, (бяха нова тема в конспекта тая година, та той решил, че ще даде направо половината от задачата от скрипта) която не беше трудна, но мн сръткава, с мн писане и попълване, абе досадна задача, видях аз, че мога да я реша, следователно не съм я писала, докато четях учебника, та си коментираме след изпита:
аз: оф, оная глупост докато я попълня
колежка: оо, да, аз я решавах вкъщи четири пъти, докато я науча , та сравнително бързо я написах
Еми, ядосах се на упоритостта ѝ, то е ясно, че не става за тая работа, за какво се натискат всички не знам

tireheb
03-21-2015, 21:46
не съм чел темата
не съм чел коментарите
просто (предполагайки за кво става дума) ше речем, че няма НИКВО значение кви (текущи) оценки имаш и в ква гимназия учиш
тва е

anonymous708973
03-21-2015, 21:47
ох, защо всеки път след твой пост се чувствам изключително... *търси дума* посредствена?
/не е твоя вината де.

това е към деси :д

tireheb
03-21-2015, 21:51
не зная :С

therichbitch
03-22-2015, 15:00
:lol:
Нямам идея, просто на тая тема лея много от мислите си (обикновено)