PDA

View Full Version : Въпрос за NomNomNom (рутери)



MrCreeper
03-19-2015, 21:33
Въпрос едно: Имам два ТъпЛинк рутера кръстени 1 и 2. Като 1 е свързан с доставчика. Как трябва да настроя и свържа 2 към 1, така че към който и от двата рутера да се вържа, да имам интернет?
Въпрос две: Възможно ли е когато изляза от обвхвата на единия автоматично да се свързва към другия?
Допълнение към въпрос две: Възможно ли е да се направи телефон/таблет автоматично да се свързва към рутера с по-добър сигнал?

NomNomNom
03-19-2015, 22:11
Ха, здрасти.

1. Тук имаш два варианта.
а) ISP ----(wan) Router 1 (lan1)-------(wan) Router 2 ,
Като,
- ISP-то ще ти даде някакъв публичен адрес тип 78.128.126.10 за wan порта на Router 1
- Router 1 по DHCP ще раздаде някакви private адреси от мрежа тип 192.168.100.0/24, както на всички wireless клиенти, така и на wan порта на Router 2
- Router 2 от своя страна ще има също DHCP за клиентите , които са вързани за него, и сега.
Двете мрежи, които рутерите използват за dchp трябва да са различни, заради това ако ползваш еднакви рутери с дифоутни настройки, на единия му промени мрежовия адрес за LAN сегмента.

Така ще се случи, че всички вързани на router 1 директно ще си ползват нета, а тези на router 2 - ще минават първо през router 2 ( ако си спомняш OSI модела, ще трябва да бъдат качени на Layer 3 ( network ), т.е. ще имаш една енкапсулация и декапсулация повече per packet за вметка на втория вариант, ама това .... боли те фара, просто да си знаеш :д )

Това не би сработило, ако доставчика е сложил TTL 2, но много много много силно ме съмнява.

гейтуей на клиентите на рутер 1 си е рутер едно, гейт на клиентите на рутер 2 си е рутер 2.

б) да потърсиш дали кутийките ти поддържат bridged mode.
В този режим, вместо да имаш два отделни LAN сегмента за всеки рутер, и двата ще са ти в един - т.е. независимо на кой си вързан, ще имаш ip от една и съща мрежа, и пакетите ще минават през втория рутер ( ако си се вързал за него ) само на L2 ниво, т.е. спестяваш рутирането на втория, ама пак казвам, това няма много значение. И гейт на всички вързани ще е ип-то на рутер 1.
Ако поддържат bridged mode и не се оправиш, дай скрииншоти, ама не трябва да е кой знае какво.



----


Въпрос 2. Да, възможно е когато излезеш от обхвата на единия, да се вържеш към другия автоматично АКО на крайното устройство ( телефон, лаптоп, и т.н. ) си им задал да се кънектват автоматично и безусловно и към двете мрежи.
Нали знаеш, home is where wifi connects automatically, т.е. ти нищо особено не трябва да правиш. И вече, към кое точно ще се върже крайното устройство, си зависи от крайното устройство, но най-логично е да се връзват към това с по-добър обхват, и когато го изгубят от обхват, чак тогава да се вържат към другото.
Та тук нещата са от страна на крайното устройство, не рутера.

Нещо, с което можеш да си улесниш живота - слагаш и на двата рутера еднакви ssid-та и еднакви пароли за аутентикация ( съответно и еднакви методи ) + слагаш всеки от рутерите на различен канал, за да не си шумят.
Така се връзваш към единия, гасиш му тока, и си се закачил за другия и ти изписва същото име, но и да им сложиш и различни имена и пароли, once крайните устройства ги запомнят, ще се връзват автоматично към тях.

За допълнението към въпрос две - ако е в ситуация, където телефона/таблета още не са се закачили към нито една мрежа- предполагам, че ще се закачат за тази, която виждат с най-малко затихване.
Но, ако е в ситуация, където вече си вързан за даден рутер и сигнала ти е среден, пък имаш по-близо рутер със силен сигнал - пак зависи от клиента .. на лаптопа ми до последно си стоя с мрежата с кофти сигнал, докато на телефона ми превключва по-бързо.



Тествай, прави , струвай, и споделяй тук :д

NomNomNom
03-19-2015, 22:22
Бтв, погледни какви са ти моделите точно и потърси в нета за wireless roaming за тях.
Сега погледнах и стават разни сакатлъци:
- ако не са ти в bridged mode ( ако не поддържат ) + ако са с еднакви ssid-та + ако DHCP сървърите ти работят и на двата рутера ( т.е. сме във вариант от а) горе ) - може да има драми, и в случая може да се наложи да си с различни имена на двата рутера.
- ако имаш bridged mode, имаш само рутер 1 да е DHCP server, и драми не би трябвало да стават.


Абе като цяло това, което си мислиш, може да стане, просто трябва да си поиграеш и да тестваш.

MrCreeper
03-20-2015, 16:31
Така ако свържа ги свържа Lan -> Wan компютърът свързан към първия рутер (чрез кабел) няма достъп до втория рутер, но вържеш ли се към втория нет си имаш.
Ако ги вържа Lan -> Lan като първия е свързан с ISP-то тогава въобще не отчита че първия е вързан с WAN към света и иска от втория да бъде вързан с ISP-то и нет няма. Проблема да не е заради портовете в които са кабелите Порт 4 на първия и порт 1 на втория?

dimitar_ak
03-20-2015, 19:22
Вържи двата рутъра с кабел вързан за суич портовете.

NomNomNom
03-21-2015, 11:17
^ + и пробвай да спред DHCP-то на втория, ако ги вържеш lan за lan

+ какво означава, че няма достъп до втория рутер ( в първия ти случай) ?

MrCreeper
03-21-2015, 11:23
IPто на р1 е 192.168.0.1 а на р2 е 192.168.1.1
Ако съм вързан за р2 имам достъп и до двата рутера, но ако съм вързан за р1 и пробвам да пингна 192.168.1.1 ми дава тайм аут, все едно няма у-во с такъв адрес в локалката

Едит: Ако има значение кабелът е прав.

NomNomNom
03-21-2015, 11:43
Няма значение.
Оки, ако си ги вързал (lan)r2(wan) -- (lan) r1, да знаеш, че р2 има два IP адреса - един за wan порта и един за lan порта.

R2 lan - 192.168.1.0/24
R2 wan - 192.168.0.0/24
R1 lan - 192.168.0.0/24
R1 wan - провайдърската мрежа.

R2 wan-a ти е в мрежата на R1 lan-a , т.е. трябва да достъпваш R2 на wan адреса му, защото R1 няма от къде да знае за мрежа 192.168.0.0/24 ( нямаш статично рутиране или динамично, за да може Р2 да каже на Р1, че притежава такава мрежа )

Та, пробвай да достъпиш от тоз компютър Р2 на ван ип-то му.
Ако си го сложиш на DHCP да го получава - задай го статично и се подсигури, че това ип не ти е от dhcp scope на R1, т.е. трябва да ти е от събнета 192.168.0.0/24, но DHCP сървъра да не го раздава, да не е в pool-a му ( примерно пуула на Р1 го направи да е от 192.168.0.100 - .200 ) , и сложи на р2 .2

Предлагам адресова схема:

LAN IP R1 - 192.168.0.1/24
LAN R1 DHCP pool - 192.168.0.100 - 192.168.0.200

WAN R2 - static - 192.168.0.2/24
LAN R2 IP - 192.168.1.1/24
LAN R2 DHCP pool - 192.168.1.100 - 192.168.1.200

И от компютъра, вързан за р1 , достъпвай р2 на ван ип-то му.

Пробвай и драсни

M****
03-21-2015, 11:49
Аз пък да се по'Фаля - правил съм bridge между рутер TP-Link и рутер Tenda, ама бързо го "взривих" след като лап-топа почна през минута-две да се закача ту към единия, ту към другия. И Firewall на AVG-то постоянно учтиво ме уведомяваше, че програмката услужливо ми е пренастроила настройките за споделяне съгласно "новата" разпозната мрежа... :D

galaxy29
03-22-2015, 05:34
оф, понеже ме е срам да направя нова тема, ще попитам тук..
от вчера като влизам в тийна, все ми изскача ей това http://prikachi.com/images/287/7998287b.jpg и ме дразни, би ли ми помогнала някак :{

M****
03-22-2015, 09:18
galaxy29, извинявам се, че ще се разпиша преди NomNomNom, но лично на мен ми прилича като спам-реклама. Виждам, че използваш iPad и в тази връзка ми е трудно какво да те посъветвам. :/
По принцип подобни реклами аз ги премахвам с Adblock Plus, но той най-добре работи на Firefox, а за съжаление - този браузер няма поддръжка за iOS.
Затова ти предлагам следното: теглиш от тук: http://www.opera.com/bg/tablet Опера браузер, а след това пробвай да си свалиш Adblock Plus-a - пише, че поддържа Opera. Пробвай дали ще стане. (:

anonymous908491
03-22-2015, 14:02
http://prikachi.com/images/287/7998287b.jpg

Абонирала си се за темата кога някой е правил секс ?

Corb1225
03-22-2015, 14:45
оф, понеже ме е срам да направя нова тема, ще попитам тук..
от вчера като влизам в тийна, все ми изскача ей това http://prikachi.com/images/287/7998287b.jpg и ме дразни, би ли ми помогнала някак :{
На мен ми става абсолютно същото на телефона, вчера го писах даже в темата за прословутата реклама на Нескафе. В повечето случаи не ми показва "X" дори и трябва да чакам, да се махне само.

NomNomNom
03-22-2015, 17:58
Галаксина, като m**** е казал, някакъв adblock ти трябва.
Пиши в google adblock for ipad, ако не стане с операта, пуснали са и някакви браузери тип https://itunes.apple.com/us/app/adblock-browser-for-idevices/id537774578?mt=8

anonymous908491
03-22-2015, 18:05
https://itunes.apple.com/us/app/adblock-browser-for-idevices/id537774578?mt=8

You must be at least 17 years old to download this app.

galaxy29
03-22-2015, 21:06
дам, благодаря ^^ всъщност доста тъпо нещо питах, не е трудно и сам да се сетиш.. ;/
а пък папугай абонирало ме е автоматично, щото нещо солих драконлейди, иначе тая тема ми е тъпа :д

anonymous908491
03-22-2015, 21:11
А праща ли ти мейл като пише някой там ?